مجله اینترنتی تحلیلک

سه شنبه/ 26 تیر / 1403
Search
Close this search box.
روز اهدای عضو 1402

روز اهدای عضو ۱۴۰۲ به همراه مطالب خواندنی

همراهان همیشگی و عزیز مجله اینترنتی تحلیلک، در این مطلب تاریخ دقیق روز اهدای عضو 1402 را به همراه مطالب خواندنی و زیبا برای شما آورده ایم. با ما همراه باشید...

روز اهدای عضو ۱۴۰۲ به همراه مطالب خواندنی

همراهان همیشگی و عزیز مجله اینترنتی تحلیلک، در این مطلب تاریخ دقیق روز اهدای عضو ۱۴۰۲ را به همراه مطالب خواندنی و زیبا برای شما آورده ایم. با ما همراه باشید…

روز اهدای عضو ۱۴۰۲

روز اهدای عضو 1402
روز اهدای عضو ۱۴۰۲

روز اهدای عضو ۱۴۰۲

روز اهدای عضو ۱۴۰۲ مصادف با یکشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۲، ۱ ذی القعده ۱۴۴۴ و ۲۱ می ۲۰۲۳ است.

در تقویم ایرانی روز ۳۱ اردیبهشت‌ماه هرسال روز ملی اهدای عضو، اهدای زندگی نام‌گذاری شده است.

روز اهدای عضو ۱۴۰۲

روز اهدای عضو 1402
روز اهدای عضو ۱۴۰۲

روز اهدای عضو ۱۴۰۲

تاریخچه روز ملی اهدای عضو

روز ۳۱ اردیبهشت مصادف با سالروز فتوای امام خمینی (ره) مبنی بر جایز بودن اهدای عضو با تلاش مسئولان واحد فراهم آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و باهمت واحد اهدای عضو بیمارستان دکتر مسیح دانشوری و با تأیید و تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی در تقویم ملی کشور به‌عنوان روز ملی اهدای عضو، اهدای زندگی به ثبت رسیده است.

از سال ۱۳۹۷ هرسال در روز ۳۱ اردیبهشت مراسمی با عنوان «شفا» برای بزرگداشت جایگاه والای خانواده‌های اهداکننده، حامیان و سفیران زندگی برگزار می‌شود.

روز اهدای عضو ۱۴۰۲

روز اهدای عضو 1402
روز اهدای عضو ۱۴۰۲

روز اهدای عضو ۱۴۰۲

اهدای عضو به این معنی است که یک فرد یا ولی دم او اجازه می‌دهد تا بافت‌ها یا اعضای سالم او به شخص دیگری برای پیوند اهدا شود که این پیوند می‌تواند زمانی که فرد زنده است یا پس از مرگ او صورت گیرد. پیوندهای متداول عبارتند از: کلیه‌ها، قلب، کبد، پانکراس، روده، ریه‌ها، استخوان، مغز استخوان، پوست و قرنیه. برخی از ارگان‌ها و بافت‌ها را می‌توان زمانی که شخص اهداکننده زنده است به شخص دیگری پیوند زد مانند یکی از کلیه‌ها یا بخشی از کبد اما در بیشتر موارد اهدای عضو زمانی صورت می‌گیرد که فرد اهداکننده دچار مرگ مغزی شده باشد.

هدف از اهدای عضو

تنها راه ادامه حیات برای بیماران مبتلا به نارسایی پیشرفته قلب و کبد و بهترین درمان برای مبتلایان به نارسایی کلیه، پیوند عضو است، در هرسال تعداد زیادی از بیماران نیازمند به پیوند عضو که در لیست انتظار هستند، می‌میرند و این در حالی است که اعضای سالم افراد دچار مرگ مغزی، زیر خاک مدفون می‌شوند.

روز اهدای عضو ۱۴۰۲

روز اهدای عضو 1402
روز اهدای عضو ۱۴۰۲

روز اهدای عضو ۱۴۰۲

هر کس و در هر سن می‌تواند در صورت بروز مرگ مغزی و با رضایت بستگان، اهداکننده عضو یا نسج باشد، شرایط پزشکی فرد در زمان مرگ مغزی، تعیین‌کننده قابلیت وی برای اهدا خواهد بود. اعضای قابل‌ اهدا کلیه‌ها، کبد، قلب، ریه، لوزالمعده، روده و نسوج قابل اهدا شامل قرنیه، استخوان، سیاهرگ، غضروف، دریچه‌های قلبی، پوست و تاندون هستند.

با اهدای قرینه می‌توان بینایی را به فردی که دچار صدمه شدید به چشم شده بازگرداند. تاندون و غضروف باعث بازسازی اعضای آسیب‌دیده مربوطه می‌شود. پیوند استخوان می‌تواند مانع قطع عضو در سرطان استخوان شود. دریچه قلب برای کودکان با بیماری مادرزادی دریچه‌ای و بزرگ‌سالان با دریچه آسیب‌دیده به کار می‌رود. پیوند پوست نجات‌بخش بیماران با سوختگی شدید و پیوند مغز استخوان تنها درمان ممکن در بعضی از سرطان‌های خون است. برخلاف عضو، بافت می‌تواند تا ۲۴ و یا حتی ۴۸ ساعت بعد از مرگ فرد اهدا شود و حتی می‌توان آن را برای مدت‌های طولانی ذخیره کرد.

روز اهدای عضو ۱۴۰۲

اهداکنندگان اعضای بدن معمولاً در زمان اهدا دچار مرگ مغزی شده‌اند اما این امکان وجود دارد که در زمان اهدا، فرد اهداکننده زنده باشد. برای اهداکنندگان زنده، قبل از اهدا عضو از آن‌ها آزمایش‌های گسترده‌ای گرفته می‌شود. همچنین آن‌ها مورد ارزیابی‌های روانی قرار می‌گیرند تا پزشکان متوجه شوند که آیا واقعاً فرد اهداکننده رضایت کامل نسبت به اهدا عضو را دارد یا خیر و در آخر در روز اهدا، فرد اهداکننده و فردی که قرار است عضو یا بافت به او پیوند زده شود در بیمارستان حاضر می‌شوند.

برخی از افرادی که دچار مرگ مغزی شده‌اند، پیش از مرگ به‌صورت داوطلبانه تمایل خود را نسبت به اهدای عضو با دریافت “کارت اهدای عضو” اعلام می‌کنند اما در صورت تأیید مرگ مغزی توسط چهار پزشک معتمد متخصص داخلی، متخصص بیهوشی، متخصص مغز و اعصاب و متخصص پزشکی قانونی، در صورت اعلام رضایت قانونی خانواده متوفی نسبت به اهدای عضو، اعضای حیاتی مناسب به بیماران نیازمند اهدا می‌شود. گفتنی است در این فرایند خانواده اهداکننده و گیرنده عضو هیچ هزینه‌ای پرداخت نمی‌کنند.

جراحی این فرایند بستگی به اندام‌هایی که اهدا می‌شوند دارد. پس از جراحی، اعضا از بدن فرد اهداکننده توسط جراحان، ارگان‌ها را در سریع‌ترین زمان ممکن به دریافت‌کننده پیوند می‌زنند. زیرا اکثر اعضای بدن فقط چند ساعت می‌توانند خارج از بدن سالم بمانند. زمانی که عضوی از بدن فرد اهداکننده خارج شد، محل آن را ترمیم می‌کنند و سپس جنازه را تحویل خانواده شخص برای مراسم تدفین می‌دهند.

روز اهدای عضو ۱۴۰۲

اهدای عضو در جهان

در سطح جهانی، رقمی نزدیک به ۵٠ درصد بیماران مرگ مغزی، اعضای بدنشان اهدا می‌شود. با این‌ حال اهدای اعضای بیماران مرگ مغزی در ایران نوپاست و به همین دلیل آمار اهدای عضو کمتر از آمار جهانی است.

اهدای عضو در ایران

دین مبین اسلام، اهمیت فوق‌العاده‌ای برای نجات جان انسان‌ها قائل است. چنانچه در قرآن کریم در سوره مبارکه مائده آیه ٣٢ به‌ تصریح اشاره شده است که “هرگاه کسی باعث بقای نفسی شود مانند آن است که باعث نجات جان تمام انسان‌ها شده است”.

بر این اساس امام خمینی در سال ١٣۶٨ در پاسخ به استفتا جواز پیوند اعضا از فردی که دچار مرگ مغزی شده است و حیات وی غیرقابل برگشت است فرموده‌اند:

«بسمه‌تعالی بر فرض مذکور چنانچه حیات انسان دیگری متوقف بر این باشد با اجازه صاحب قلب یا کبد و امثال آن جایز است». اهدای عضو بر اساس قانون “پیوند اعضا بیماران فوت‌شده و یا بیمارانی که مرگ مغزی آنان مسلم است” مصوب ۱۷/۱/۱۳۷۹ مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان امری قانونی است.

روز اهدای عضو ۱۴۰۲

نخستین پیوندهای انجام شده در ایران

۱۳۱۴ خورشیدی: نخستین پیوند قرنیه
۱۳۴۷ خورشیدی: نخستین پیوند کلیه
۱۳۶۹ خورشیدی: نخستین پیوند مغز استخوان
۱۳۷۲ خورشیدی: نخستین پیوند قلب و کبد
۱۳۷۹ خورشیدی: نخستین پیوند ریه
۱۳۸۵ خورشیدی: نخستین پیوند پانکراس و روده
سیر قوانین اهدای عضو در ایران
۱۳۷۲ خورشیدی: تقدیم لایحه پیوند اعضا از افراد فوت شده به مجلس شورای اسلامی
۱۳۷۶ خورشیدی: بازنگری شرح وظایف و تدوین آئین‌نامه مرکز دیالیز و پیوند اعضاء
۱۳۷۷ خورشیدی: ابلاغ بخشنامه پیوند اعضا اتباع خارجی
۱۳۷۹ خورشیدی: تصویب قانون پیوند اعضا از جسد
۱۳۸۱ خورشیدی: تصویب آئین‌نامه مربوطه در هیئت دولت
۱۳۸۱ خورشیدی: شکل‌گیری شبکه فراهم‌آوری اعضا پیوندی در ایران
۱۳۸۵ خورشیدی: صدور بخشنامه پیوند کلیه

 

بیشتر بخوانید:

 

مجله اینترنتی تحلیلک

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x