مجله اینترنتی تحلیلک

یکشنبه/ 6 خرداد / 1403
Search
Close this search box.
روز جهانی رفع تبعیض نژادی 1403

روز جهانی رفع تبعیض نژادی ۱۴۰۳

در این مطلب تاریخ دقیق روز جهانی رفع تبعیض نژادی 1403 را برای شما آورده ایم. واژه آپارتاید به معنای جدایی و تفکیک است و در اصطلاح با تبعیض نژادی و نژادپرستی مترادف شده است.

روز جهانی رفع تبعیض نژادی ۱۴۰۳

همراهان همیشگی و عزیز مجله اینترنتی تحلیلک، در این مطلب تاریخ دقیق روز جهانی رفع تبعیض نژادی ۱۴۰۳ را برای شما آورده ایم. امیدواریم از مطالعه این مطلب لذت ببرید. با ما همراه باشید…

روز جهانی رفع تبعیض نژادی ۱۴۰۳

روز جهانی رفع تبعیض نژادی 1403
روز جهانی رفع تبعیض نژادی ۱۴۰۳

روز جهانی رفع تبعیض نژادی ۱۴۰۳

روز جهانی رفع تبعیض نژادی ۱۴۰۳ مصادف با پنجشنبه ۲ فروردین ۱۴۰۳، ۱۰ رمضان ۱۴۴۵ و ۲۱ مارچ ۲۰۲۴ است.

واژه آپارتاید به معنای جدایی و تفکیک است و در اصطلاح با تبعیض نژادی و نژادپرستی مترادف شده است. گرچه اعمال سیاست‌های تبعیض نژادی از دوره آغاز استعمار و به ویژه از قرن هفدهم شکل گرفته و نقاط گسترده‌ای را شامل می‌گردید، اما به صورت مشخص، این کلمه از سال ۱۹۴۸ توسط دفتر مرکزی حزب ناسیونالیست کشور آفریقای جنوبی به کار گرفته شد. هدف از اعلام و اعمال این سیاست جداسازی سفید پوستان از غیر سفید پوستان و به ویژه سیاهان بود.

با این که بیش از ۸۰ ٪ جمعیت آفریقای جنوبی را غیر سفید پوستان تشکیل می‌دادند اما اقلیت سفید پوست با اجرای سیاست‌های غیر انسانی، جامعه‌ای طبقاتی به وجود آورد. آنها رسماً اعلام کردند که سیاست آپارتاید همه گروه‌های نژادی را فروتر از سفید پوستان می داند و علی‌رغم اعتراضات افکار عمومی و سازمان‌های بین‌المللی، به رفتار خود ادامه دادند. این وضعیت تا آخرین دهه قرن بیستم ادامه داشت و سر انجام، تلاش‌ها و کوشش‌های مردمی به لغو این سیاست در هفدهم ژوئن ۱۹۹۱ میلادی انجامید.

روز جهانی رفع تبعیض نژادی ۱۴۰۳

روز جهانی رفع تبعیض نژادی 1403
روز جهانی رفع تبعیض نژادی ۱۴۰۳

روز جهانی رفع تبعیض نژادی ۱۴۰۳

روزهای جهانی موقعیتی برای آموزش مردم جهان درباره‌ی مسائل مهم، هدایت اراده‌ی سیاسی و بسیج منابع برای رفع مشکلات جهانی و تجلیل از دستاوردهای بشر و تقویت آن‌ها هستند. نام‌گذاری روزهایی از سال به‌عنوان «روز جهانی» به پیش از برپایی «سازمان ملل متحد» بازمی‌گردد، ولی سازمان ملل متحد به‌خوبی توانسته است از ظرفیت آن‌ها برای بازگویی مسائل همگانی بهره ببرد.

«نژادپرستی»، «بیگانه‌هراسی» و «عدم رواداری»، مشکلات رایج در همه‌ی جامعه‌ها هستند. ولی همواره همهٔ ما در برابر تعصب نژادی و دیدگاه‌های تندرو، می‌توانیم بایستیم و کاری انجام دهیم.

سازمان ملل متحد هر سال در روز ۲۱ مارچ که «روز جهانی رفع تبعیض نژادی» نام‌گذاری شده است، به بازنگری برنامه‌ها و اقدام‌های انجام شده برای رفع تبعیض نژادی، به‌ویژه دربارهٔ مردمی با تبار آفریقایی در سراسر جهان می‌پردازد.

۲۱ مارچ ۱۹۶۰، ۶۹ نفر از مردم آفریقای جنوبی که برای اعتراض مسالمت‌آمیز به قانون نژادپرستانه‌ی «محدودیت عبور و مرور» در شهر «شارپ‌ویل» گرد هم آمده بودند، با شلیک گلوله‌های پلیس نظام آپارتاید، کُشته شدند.

روز جهانی رفع تبعیض نژادی ۱۴۰۳

روز جهانی رفع تبعیض نژادی 1403
روز جهانی رفع تبعیض نژادی ۱۴۰۳

روز جهانی رفع تبعیض نژادی ۱۴۰۳

سال ۱۹۷۹ (۱۳۵۸ ش.)، مجمع عمومی سازمان ملل، برنامه‌ای پنج ساله را که دربرگیرنده‌ی مجموعه فعالیّت‌هایی برای رویارویی با نژادپرستی و تبعیض نژادی بود، تدوین کرد، و از روز ۲۱ مارچ، به مدّت یک هفته،‌ هفته‌ی همبستگی با انسان‌های درگیر مبارزه علیه نژادپرستی و تبعیض نژادی اعلام کرد.

از آن هنگام، مجموعه رخدادهای مثبت فراوانی را در جهان شاهد بوده‌ایم: نظام آپارتاید در آفریقای جنوبی، برچیده شد، قانون‌ها و فعالیّت‌های نژادپرستانه در بسیاری از کشورها برداشته شد، و چارچوب جهانی برای مبارزه با نژادپرستی، در قالب موافقت‌نامه جهانی رفع تبعیض نژادی فراهم شده است. اکنون این موافقت‌نامه مورد توافق بیش‌تر کشورهای جهان است. با این وجود، هنوز بسیاری از افراد، اجتماع‌ها و جامعه‌ها از بی‌عدالتی و بدرفتاری نژادپرستانه رنج می‌برند.

نزدیک به دویست میلیون نفر در قاره آمریکا، خودشان را از تبار آفریقایی می‌دانند. چندین میلیون نفر آفریقایی‌تبارِ دیگر نیز در دیگر سرزمین‌های جهان و بیرون از قاره آفریقا زندگی می‌کنند.

مردم آفریقایی‌تبار، چه از بازماندگان قربانیان دوران برده‌داری باشند و چه به‌تازگی به کشور دیگر مهاجرت کرده باشند، از فقیرترین و محروم‌ترین بخش‌های جامعه هستند. آنان هنوز برای دسترسی به آموزش باکیفیّت، خدمات سلامت، مسکن و امنیّت اجتماعی در تنگنا هستند و مشارکت سیاسی در میان آن‌ها اندک است. همچنین، مردم آفریقایی‌تبار در برابر شکل‌های گوناگون تبعیض بر پایه سن، جنسیت، زبان، باور سیاسی، طبقهٔ اجتماعی، مالکیت، معلولیت، محل تولد یا دیگر موقعیّت‌ها هستند.

برپایه مصوبه اعلام شده از سوی مجمع عمومی سازمان ملل متحد، از سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۴، «دهه جهانی مردم آفریقایی‌تبار» نام‌گذاری شده است. در این مصوبه، چارچوبی جامع برپایه سه حق بنیادی به رسمیت شناخته شدن، برخورداری از عدالت و بهره‌مندی از امکان توسعه، برای سنجش اقدامات در گستره‌ی رفع تبعیض فراهم شده است. در این ده سال بر اقدام‌ها برای بهبود وضعیّت مردم آفریقایی‌تبار نظارت می‌شود. امسال که به نیمه‌ی این دهه رسیده‌ایم، برنامهٔ روز جهانی رفع تبعیض نژادی، بازنگری اقدام‌ها، چالش‌ها و پیشرفت‌های به‌دست آمده در این زمینه است.

روز جهانی رفع تبعیض نژادی ۱۴۰۳

روز جهانی رفع تبعیض نژادی 1403
روز جهانی رفع تبعیض نژادی ۱۴۰۳

روز جهانی رفع تبعیض نژادی ۱۴۰۳

اصل برابری

سازمان ملل متحد بر این مهم تأکید دارد که همه انسان‌ها، آزاد به دنیا می‌آیند، ارزش و حقوق برابر دارند و همه این توانمندی را دارند که در توسعه و رفاه جامعهٔ خود نقش سازنده داشته باشند. مجمع عمومی سازمان ملل متحد در تازه‌ترین مصوبه خود تأکید کرد، هرگونه نگرش نظام‌یافته بر پایه برتری‌جویی نژادی، از دیدگاه علمی نادرست، از دیدگاه اخلاقی محکوم، ناعادلانه و برای اجتماع خطرناک است. چنین دیدگاه‌ها و باورهایی که به‌دنبال اثبات وجود نژادهای جداگانهٔ انسانی هستند، نباید پذیرفته شوند.

سازمان ملل از آغاز برپایی، به این موضوع توجه داشته است و ممنوعیت تبعیض نژادی در همه اسناد اصلی جهانی حقوق بشر آمده است. این سازمان الزام‌هایی را برای دولت‌ها تعریف می‌کند و آن‌ها را موظف می‌کند برای از میان بردن تبعیض در حوزه‌های همگانی و خصوصی اقدام کنند. همچنین اصل برابری، دولت‌ها را ناچار به گرفتن چاره‌اندیشی‌های ویژه برای از میان بردن شرایطی می‌کند که سبب یا زمینه‌ی شکل‌گیری تبعیض نژادی می‌شوند.

روز جهانی رفع تبعیض نژادی ۱۴۰۳

 

بیشتر بخوانید:

 

مجله اینترنتی تحلیلک

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x