مجله اینترنتی تحلیلک

سه شنبه/ 8 خرداد / 1403
Search
Close this search box.
روز فرهنگ عمومی 1403

روز فرهنگ عمومی ۱۴۰۳ به همراه مطالب خواندنی

در این مطلب تاریخ دقیق روز فرهنگ عمومی 1403 را به همراه مطالب خواندنی برای شما آورده ایم. روز فرهنگ عمومی در تقویم ایرانی ۱۴ آبان ماه و هر سال است.

روز فرهنگ عمومی ۱۴۰۳ به همراه مطالب خواندنی

همراهان محترم و عزیز مجله اینترنتی تحلیلک، در این مطلب تاریخ دقیق روز فرهنگ عمومی ۱۴۰۳ را به همراه مطالب خواندنی برای شما آورده ایم. امیدواریم از مطالعه این مطلب لذت ببرید…

روز فرهنگ عمومی ۱۴۰۳

روز فرهنگ عمومی 1403
روز فرهنگ عمومی ۱۴۰۳

روز فرهنگ عمومی ۱۴۰۳ مصادف با دوشنبه ۱۴ آبان ۱۴۰۳، ۲ جمادی الاول ۱۴۴۶ و ۴ نوامبر ۲۰۲۴ است.

روز فرهنگ عمومی در تقویم ایرانی ۱۴ آبان ماه و هر سال است، نامگذاری یک روز خاص برای این مناسبت، نشان از اهمیت آن و لزوم تعیین اهداف و سیاست‌گذاری‌های کلی و کلان دارد.

روز فرهنگ عمومی ۱۴۰۳

روز فرهنگ عمومی 1403
روز فرهنگ عمومی ۱۴۰۳

روز فرهنگ عمومی ۱۴۰۳

فرهنگ یک مفهوم گسترده است که شامل رفتارهای اجتماعی و هنجارهای موجود در جوامع بشری و همچنین دانش، اعتقادات، هنرها، قوانین، آداب و رسوم، قابلیت‌ها و عادات افراد در این گروه‌ها می‌شود؛ فرهنگ مجموعه پیچیده‌ای از دانش‌ها، باورها، هنرها، قوانین، اخلاقیات، عادات و هرچه که فرد به عنوان عضوی از جامعه خویش فرامی‌گیرد، تعریف می‌شود.

هر منطقه از هر کشوری می‌تواند فرهنگ متفاوتی با دیگر مناطق آن کشور داشته باشد. فرهنگ به وسیلهٔ آموزش، به نسل بعدی منتقل می‌شود؛ همچنین فرهنگ راهکارهای شایع در یک جامعه است برای رفع هرگونه نیاز واقعی یا غیر واقعی. فرهنگ، راه مشترک زندگی، اندیشه و کنش انسان در یک جامعه است.

فرهنگ شامل هنر، ادبیات، علم، آفرینش‌ها، فلسفه و دین است.

روز فرهنگ عمومی ۱۴۰۳

روز فرهنگ عمومی 1403
روز فرهنگ عمومی ۱۴۰۳

روز فرهنگ عمومی ۱۴۰۳

فرهنگ عمومی چیست؟

برای ارائه تعریفی از مفهوم فرهنگ عمومی تلاش‌های زیادی شده است. با وجود این، هنوز هم بسیاری از اندیشمندان و صاحب نظران با پیچیدگی‌های زیادی درباره مفهوم، مصداق و مسائل فرهنگ عمومی رو به رو هستند که دلایلی زیادی دارد: یکی اینکه در کتاب‌های جامعه شناسی، انسان شناسی و مطالعات فرهنگی مفهوم فرهنگ از مفاهیم دیگر روشن و متمایز نیست. دیگر اینکه تلقی روشنی از مفهوم «عمومی» وجود ندارد.

اگر چند گام به عقب برگردیم و به مسائل فلسفی فرهنگ توجه کنیم، مشکلات دیگری خودنمایی می‌کنند. یکی از این مشکلات بی توجهی به ویژگی‌های فلسفی و منطقی مفاهیم است. امروزه مفاهیم اساسی متعددی در ادبیات مباحث جامعه شناسی و فرهنگ شناسی به کار می‌رود که هم تعریف روشنی از آن و هم حوزه‌های کارکرد و تعیین مصادیق آن عرصه مناقشات نظری فراوانی شده است. اگر نگاهی فلسفی‌تر و اندیشه‌ای عمیق‌تر درباره مفهوم فرهنگ و به تبع آن فرهنگ عمومی وجود داشت شاید برخی از گره‌های کور این کلاف پیچیده باز شده بود.

به طور کلی در تعریف این عبارت به ظاهر ساده اما گسترده گفته می‌شود که فرهنگ عمومی؛ فرهنگ غالب و گسترده‌ای است که در میان عموم جامعه رواج دارد و حوزه‌ای از عقاید، ارزش‌ها، جلوه‌های احساسی و هنجارهاست که اجبار اجتماعی غیر رسمی از آن حمایت می‌کند. در مدلی که شورای فرهنگ عمومی ارائه کرده است. فرهنگ شامل دو حوزه کلی فرهنگ نظری و فرهنگ عمومی است. فرهنگ عمومی شامل امور فرهنگی، فعالیت‌ها و امکانات می‌شود.

فرهنگ عمومی مانند کل نظام فرهنگی و فرهنگ، در چهار وجه ظاهر می‌‏شود: درونی، روانی، نمادی، نهادی و آثار. از این رو می‌‏توان رگه‌های فرهنگ عمومی را در همه این جلوه‌‏ها یافت. فرهنگ عمومی، در کنار فرهنگ رسمی، در همه حوزه‌های زندگی اجتماعی، خانواده، حکومت، اقتصاد و آموزش و پرورش و نظایر اینها حضور دارد. از این رو نمی‌توان آن را به حوزه مشخصی محدود ساخت.

روز فرهنگ عمومی ۱۴۰۳

روز فرهنگ عمومی 1403
روز فرهنگ عمومی ۱۴۰۳

روز فرهنگ عمومی ۱۴۰۳

اصلاح فرهنگ عمومی

اصلاح فرهنگ عمومی به چند دلیل ضروری است:

  • نسل‌های جدید باید راه و رسم زندگی را فرا گیرند و این امر از طریق «انتقال» فرهنگ رخ می‌دهد.
  • انتظار پذیرش بدون تفکر تجربه گذشتگان توسط نسل‌های جدید، خارج از طبیعت آدمی است و ارزیابی فرهنگ برای پذیرش آن باعث پی بردن به کاستی‌های آن می‌شود.
  • مسائل و نیازهای زندگی، اموری متغیر هستند و پاسخگویی به تغییرات نیز ضرورت دارد.

‌‌اصول اصلاح فرهنگ عمومی

در اصلاح فرهنگ عمومی می‌بایست نکات زیر را در نظر داشت:

  • تغییر در باورها و دیدگاه‌های مردم و مسئولان نسبت به اصلاح فرهنگی به این صورت که اصلاح فرهنگ عمومی امری پیچیده، تدریجی، کم جلوه و پنهانی و همگانی است.
  • دخالت دادن مردم برای تغییر.
  • توجه و اهمیت به قدرت فرهنگ در جریان تحول و تکامل جامعه.
  • ادراک و احساس ایجاد تغییر در فرهنگ عمومی جامعه به شکل سیستماتیک و منظم.
  • در نظر گرفتن باورهای اصیل مذهبی و ملی مردم جامعه به عنوان پایه‌های بنیادین برای تغییر.

روز فرهنگ عمومی ۱۴۰۳

روز فرهنگ عمومی 1403
روز فرهنگ عمومی ۱۴۰۳

بیشتر بخوانید:

 

مجله اینترنتی تحلیلک

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x