سه‌شنبه/ 30 شهریور / 1400

همراهان همیشگی مجله اینترنتی تحلیلک؛ در این مطلب می خواهیم با زندگینامه حسین پناهی بازیگر و شاعر معاصر ایرانی آشنا شویم.

زندگینامه حسین پناهی

زندگینامه حسین پناهیحسین پناهی 6 شهریور 1335 در روستای دژکوه از توابع شهر سوق شهرستان کهگیلویه به دنیا آمد. او فارغ التحصیل دروس حوزه در مدرسه آیت الله گلپایگانی در قم و دوره دیده 4 ساله بازیگری و نمایشنامه نویسی از مدرسه هنری آناهیتا در تهران است.

حسین پناهی پس از تحصیلات مدرسه به سفارش پدرش در سال 1351 به مدرسه حوزه علمیه آیت الله گلپایگانی در قم رفت و بعد از پایان تحصیلات و مُلَبَّس شدن به محل زندگی خود بازگشت. پناهی چند ماهی در کسوت روحانی بود که روزی زنی با یک پرسش به او مراجعه کرد و در مورد نجس شدن روغن محلی حاصل دسترنج چند ماه‌اش توسط فضله موش سوال کرد. پناهی می دانست کل روغن نجس شده ولی از آن جایی که آن حاصل خرج سه چهار ماه خانواده زن بود به او گفت همان فضله و مقداری از اطراف آن را دور بریزد و روغن دیگر مشکلی ندارد.

بیشتر بخوانید: زندگینامه احمد شاملو شاعر معاصر ایرانی

بعد از این اتفاق او دیگر نتوانست تحمل کند و سال 1354 لباس روحانیت را درآورد. این اقدام او به طرد چند ساله خانواده منجر شد.

بعد از درآوردن لباس روحانیت، حسین پناهی در سال 1354 به شوشتر رفت و در آن شهر معلم شد. سپس به اهواز رفت و در مشاغل مختلفی کار کرد. در نهایت در سال 1360 به تهران مهاجرت کرد. او در تهران 4 سال دوره بازیگری و نویسندگی دید.

حسین پناهی در سال 1361 با تئاتر وارد عرصه بازیگری شد و هم زمان فیلمنامه نویسی و کارگردانی را نیز شروع کرد.

بازیگری را نخست از سریال «محله بهداشت» آغاز کرد. با نمایش «دو مرغابی در مه» از تلویزیون ایران که علاوه بر نوشتن و کارگردانی خودش نیز در آن بازی می‌کرد، خوش درخشید و با نشر نمایش های تلویزیونی دیگر خود، طرف توجه مخاطبان خاص قرار گرفت.

بیشتر بخوانید: زندگینامه غلامرضا تختی پهلوان معاصر ایران زمین

نمایش های دو مرغابی درمه و یک گل و بهار که پناهی آنها را نوشته و کارگردانی کرده بود، به درخواست مردم چندین بار از تلویزیون ایران نمایش داده شد.

حسین پناهی در دهه شصت و اوایل دهه هفتاد از پرکارترین و خلاق ترین نویسندگان و کارگردانان تلویزیون جمهوری اسلامی ایران بود و به دلیل نحوه خاص سخن گفتن و سادگی و خلوصی که از رفتارش می‌بارید و نیز طنز تلخش، بازیگر نقش های خاصی بود.

پناهی در سال 1367 برای بازی در فیلم «در مسیر تندباد» نامزد جایزه بهترین بازیگر نقش دوم شد، ضمن اینکه در سال 1369 برای بازی در فیلم «سایه خیال» که بر مبنای شخصیت او نوشته شده بود، نامزد دریافت جایزه بهترین بازیگر مرد شد.

او همچنان در سال 1371 برای بازی در فیلم «مهاجران» نامزد دریافت بهترین بازیگر نقش دوم شد و دیپلم افتخار جشنواره نهم فجر را برای بازی در این فیلم دریافت کرد.

یکی از آثاری که حسین پناهی در آن ایفای نقش کرده، سریال «آژانس دوستی» است. پناهی در این سریال نقش راننده ساده ای را بازی می‌کرد.

حسین پناهی

آثار سینمایی و تلویزیونی حسین پناهی

گذرگاه، گال، تیرباران، هی جو، نار و نی، در مسیر تندباد، ارثیه، راز کوکب، مهاجران، چاووش، سایه خیال، اوینار، هنرپیشه، مرد ناتمام، روز واقعه، آرزوی بزرگ، قصه‌های کیش (اپیزود اول، کشتی یونانی)، بلوغ، مریم مقدس و بابا عزیز از آثار سینمایی هستند که حسین پناهی در آن ها ایفای نقش کرده است.

گرگ ها، آواز مه، محله بهداشت، بی بی یون، روزی روزگاری، مثل یک لبخند، ایوان مدائن، خوابگردها، هشت بهشت، قهرمان کیه، امام علی(ع)، همسایه‌ها، آژانس دوستی، دزدان مادر بزرگ، آینه خیال، کوچک جنگلی، آشپزباشی، روزگار قریب، آقا فرمان، یحیی و گلابتون، شلیک نهایی، رعنا نیز از جمله مجموعه های تلویزیونی است که پناهی در آن ها بازی کرده است.

بیشتر بخوانید: زندگینامه قمرالملوک وزیری نخستین زن خواننده تاریخ معاصر ایران

حسین پناهی در سال 1356 با همسرش شوکت ازدواج کرد. ثمره این ازدواج دو دختر به نام های لیلا متولد 1357 و آنا متولد 1359 و یک پسر به نام سینا متولد 1363 است.

از بازیگری تا سرودن شعر

با وجود کارنامه سینمایی و تلویزیونی حسین پناهی، به نظر می‌رسد وی بیشتر شاعر بود. اولین مجموعه شعر او با نام من و نازی در سال 1376 منتشر شد و تا به حال علاوه بر 16 بار تجدید چاپ به شش زبان دنیا نیز ترجمه شده است. او بعد از مدتی شروع به ضبط آلبوم های خود به صورت دکلمه نیز کرد.

unnamedحسین پناهی در 14 مرداد 1383 درگذشت. او در اواخر عمر خود تنها زندگی می کرد و بین 4 – 6 روز بعد فوت، جسد وی در خانه اش پیدا شد. پزشک قانونی علت مرگ را سکته قلبی خواند.

پناهی به خواست خود در کنار قبر مادرش در محل زادگاه خود یعنی در روستای دژکوه در آغوش خاک آرام گرفت.

 

امیدواریم از مطالعه زندگینامه حسین پناهی لذت برده باشید.

 

مجله اینترنتی تحلیلک

اسکرول به بالا