یکشنبه/ 25 مهر / 1400

همراهان همیشگی مجله اینترنتی تحلیلک، در این بخش قصد داریم با معرفی اماکن گردشگری ایران در خدمت شما باشیم. امیدواریم که شما عزیزان بتوانید به این اماکن زیبا سر بزنید و خوشحال می شویم که تجربه های خودتان را با ما به اشتراک بگذارید. این مطلب به معرفی سد سلیمان تنگه ساری در استان مازندران اختصاص دارد.

سد سلیمان تنگه ساری
سد سلیمان تنگه ساری

سد سلیمان تنگه کجاست؟

سد سلیمان یا همان سد شهید رجایی در استان مازندران و 45 کیلومتری شهرستان ساری (در نزدیکی روستای افراچال) قرار دارد. این سد در میان جنگل های زیبا و سرسبز دودانگه قرار دارد.

زیبایی این منطقه و همچنین امکانات تفریحی و گردشگری ایجاد شده در آن باعث شده که گردشگران داخلی و خارجی زیادی از این منطقه بازدید کنند.

سد سلیمان تنگه ساری
سد سلیمان تنگه کجاست

سد سلیمان تنگه ساری (سد شهید رجایی)

گفتنی است مطالعات برای ساخت سد سلیمان تنگه که بر روی آب های رودخانه تجن از بخش دودانگه قرار دارد، از سال ۱۳۳۶ شروع شد و در نهایت در سال 1376 این سد به بهره برداری رسید.

تامین آب آشامیدنی شهرستان ساری به حجم 33 میلیون متر مکعب و آب کشاورزی برای 52 هزار هکتار زمین زراعی از کاربری های مهم سد سلیمان تنگه است؛ همچنین نیروگاهی در این مکان تاسیس شده (نیروگاه شهید رجایی) که با ظرفیت 13/5 مگاواتی می تواند در سال حدود 31 میلیون کیلووات ساعت انرژی تولید کند.

سد شهید رجایی
سد سلیمان تنگه ساری استان مازندران

مشخصات سد سلیمان یا همان سد شهید رجایی به شرح ذیل است:

  • جنس آن از نوع بتنی دو قوسی با سرریز آزاد است.
  • ارتفاع سد از پی:  ۱۳۸ متر / طول تاج:  ۴۲۷ متر / عرض در پی:  ۲۷ متر / عرض تاج:  ۷ متر
  • حجم مخزن:  ۱۶2 میلیون مترمکعب / مساحت دریاچه:  ۵۲۰ هکتار / طول دریاچه:  ۸۵۰۰ متر

دریاچه وسیعی در پشت سد سلیمان تنگه قرار دارد که همه ساله میزبان تعداد زیادی ماهیگیر و مسابقات ماهیگیری است.

از انواع ماهی های موجود در این دریاچه می توان ماهی کولی، ماهی سفید رودخانه ای، کپور، زرد پر و حتی قزل آلای رنگین کمانی را نام برد.

همان طور که گفته شد، در این منطقه امکانات رفاهی و ورزشی زیادی از جمله زمین ورزش، پارک بازی، رستوران، تورهای جنگل نوردی، قایق رانی و… فراهم شده است.

سد سلیمان تنگه | سد شهید رجایی

آدرس و مسیر دسترسی به سد سلیمان تنگه مازندران

استان مازندران/ شهرستان ساری/ 45 کیلومتری جنوب غربی ساری / نرسیده به روستای افراچال

بیشتر بخوانید: معرفی آبشار گرمارود قزوین

مجله اینترنتی تحلیلک

اسکرول به بالا