مشکلات یک ماه زندگی _ زردی نوزاد (بخش اول)

زردی نوزادان مسئله ای مهم در ماه اول زندگی

زردی نوزادان

یکی از موضوعاتی که شما خیلی زود با تولد من با آن روبه‌رو شدی زردی (ایکتر) بود.

زردی ما نوزادان هیچ ربطی به زردی بزرگ‌ترها (یرقان) که بیماری مربوط به مشکلات کبدی (هپاتیت) و بیماری ویروسی است ندارد.

به علت تغییر شرایط زندگی ما از وابستگی به جفت در رحم، به استقلال عمل و جایگزینی عملکرد کبد به جای جفت بعد از تولد، وقفه‌ای در متابولیسم بیلی‌روبین ایجاد می‌شود و سطح بیلی‌روبین به دلایل زیر، بالا می‌رود

۱-افزایش تولید بیلی‌روبین

۲-کاهش فعالیت آنزیم‌های کبدی

۳-قطع عملکرد آنزیم‌های کبدی به وسیله داروهای مصرف شده

۴-فقدان یا کاهش آنزیم‌های کبدی به دلایل نارس بودن یا ژنتیکی

پس زردی در یک نوزاد به دلیل تازه کار بودن سیستم های عملکردی می‌تواند طبیعی (فیزیولوژیک) هم باشد و پزشکان اکثر زردی های ما نوزادان را “ایکتر فیزیولوژیک” می‌خوانند.

مشخصه زردی فیزیولوژیک این است که از روز دوم و سوم شروع می‌شود و تدریجاً بیشتر می‌شود طوری که ابتدا فقط در سفیدی چشم دیده می‌شود ولی بعداً تا ران ها و ساق پا هم می‌رسد. در روز ۵-۶ به حداکثر می‌رسد و تدریجاً کاهش یافته و تا ۱۰-۱۴ روزگی حتی سفیدی چشم هم دیگر زرد نیست.

اما زردی غیرطبیعی متفاوت است. مثلاً زردی روز اول تولد و یا حتی ساعت های اول تولد، زردی خطرناکی است. دوستم تعریف می‌کرد که در بیمارستان محل تولد او یکی از نوزادها بلافاصله بعد از تولد پوست بدنش زرد شده و پزشکان سریعاً او را به NICU برده و چند بار خونش را تعویض کرده‌اند و اگر این کار را نمی‌کردند او بلایی سرش می‌آمد.

بخوانید!  بغلی شدن نوزاد / بررسی یک باور غلط و غیر علمی

فاکتورهایی که زردی را افزایش می‌دهند

سن مادر، بعضی نژادها، دیابت مادر، نارسی، بعضی داروها، زندگی در ارتفاعات، غلظت خون بالای نوزاد، نوزاد پسر، سندروم داون، کبود شدن و خون‌مردگی در پوست، مصرف اکسی توسین برای تحریک زایمان، تغذیه با شیر مادر، کم شیر خوردن نوزاد، کاهش وزن (به علت کم شیر خوردن)، سابقه فامیلی زردی در سایر افراد خانواده یا برادر و خواهر نوزادان.

مامان عزیزم! من که زردی فیزیولوژیک داشتم. چون که زردی‌ام از روز سوم به آرامی بالا رفت و پزشکم هم با معاینه من به شما اطمینان داد که زردی من فیزیولوژیک است و نیاز به اقدام خاصی نیست؛ اما به مادران دیگر بگو که اگر زردی نوزادشان در روز اول و دوم تولد ایجاد شد و سریع نوزادشان زرد شد، به حرف و توصیه دیگران توجه نکنند و سریع نوزادشان را نزد پزشک متخصص کودکان ببرند و حتی اگر دیر وقت بود به اورژانس بیمارستان مراجعه کنند. چون اگر زردی خیلی سریع بالا برود و سطح بیلی‌روبین به سطح غیر مجاز برسد ممکن است به مغز ما نوزادان صدمه وارد شود و از همین ابتدا منجر به عقب ماندگی ذهنی و حتی فلج و از کار افتادگی شود. این مشکل را “کرن ایکتروس” می‌نامند.

تشخیص زردی پوست خیلی هم مشکل نیست، ولی در ظاهر نوزاد زرد ممکن است کاملاً طبیعی به نظر آید. پزشکم وقتی می‌خواهد زردی ما را ببیند با انگشتانش پوست صورت و تن و پایمان را کمی فشار می‌دهد تا قرمزی طبیعی پوست کم شده و زردی پوست واضح تر دیده شود.

بخوانید!  ارتباط با فرزندان و مهارت هایی که والدین باید بیاموزند

مادران در این مورد نباید با حرف دیگران و ایجاد اطمینان خاطر موضوع را نادیده بگیرند. دوست دیگرم تعریف می‌کرد که در بیمارستان محل تولد او سطح زردی یک نوزاد به عدد ۴۳ رسیده بوده است. راستش من که نمی‌دانستم ۴۳ خوب است یا بد، ولی تلاش پزشکان با تعویض خون او هم کارساز نبوده و آن نوزاد…!

بقیه‌اش را نتوانستم بگویم…! خودت میدانی منظورم چیست…!!

ادامه دارد…

 

برگرفته از کتاب نوزادان

دکتر سید محمد سعید ناصری

 

 

مجله اینترنتی تحلیلک

 

دیدگاه خود را ثبت کنید