گردشگری

معرفی کاروانسرای شاه عباسی کرج

همراهان همیشگی مجله اینترنتی تحلیلک، در این بخش قصد داریم با معرفی اماکن گردشگری ایران در خدمت شما باشیم. امیدواریم که شما عزیزان بتوانید به این اماکن زیبا سر بزنید و خوشحال می شویم که تجربه های خودتان را با ما به اشتراک بگذارید. این مطلب به معرفی کاروانسرای شاه عباسی کرج اختصاص دارد.

 

کاروانسرای شاه عباسی کرج

کاروانسرای شاه عباسی کرج در جاده ابریشم و شاهراه ارتباطی شرق به غرب کشور قرار گرفته و تنها کاروانسرای درون ‌شهری ایران است. این کاروانسرا در ابتدای ساخت برای کاروان‌ ها و مرکب ‌هایشان مکان استراحت بوده و در اوایل دوران قاجاریه تبدیل به پادگان یا قلعه نظامی شد و در اواخر این دوره به عنوان اولین مدرسه کشاورزی بکار رفته است. بنای یادشده در سال‌های گذشته و قبل از بازسازی انبار غلات بوده است که بیشترین ‌آسیب به ساختمان این مجموعه، در همین دوره بوده است.

این کاروانسرای تاریخی در ۲۲ فروردین سال ۱۳۵۶ با شماره ۱۳۶۸ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد.

مساحت کل بنا ۳۶۰۰ مترمربع و مساحت حیاط مرکزی آن ۹۰۰ مترمربع است. این کاروانسرا احتمالاً در دوره پادشاهی شاه سلیمان صفوی بین سال‌ های ۱۰۷۸ تا ۱۱۰۹ هجری قمری بنا شده است.

این مجموعه دارای دو شاه ‌نشین، ۲۲ حجره برای استراحت مسافرین و پنج بارانداز جهت نگهداری کالاها و استقرار کاروانیان است. ورودی کاروانسرا نیز از ایوان شمالی است. در ساخت این بنا از سنگ، آجر، چوب و کاهگل استفاده شده است، پی آن از سنگ و دیوار آن از آجر و ملات است.

 کاروانسرای تاریخی و گردشگری شاه‌عباسی با داشتن تالارهای پذیرایی، رستوران، سفره‌خانه، چایخانه، شربت خانه و قهوه‌خانه سنتی با ارایه غذاهای اصیل ایرانی و فرنگی در محیطی سنتی همراه با بازارچه صنایع‌دستی و سوغات محلات مختلف میزبان شهروندان و گردشگران است.

کاروانسرای تاریخی شاه عباسی در قسمت جنوب شرقی میدان شاه عباسیِ کرج واقع شده است و پذیرای گردشگران و علاقه‌مندان بسیاری است.

 

امیدواریم از مطالعه معرفی کاروانسرای شاه عباسی لذت برده باشید.

مجله اینترنتی تحلیلک

نوشته های مرتبط

گردشگری: معرفی کاخ نیاوران تهران آخرین کاخ دوران پادشاهی

نویسنده

معرفی باغ پرندگان تهران

نویسنده

معرفی آبشار هفت چشمه کرج

نویسنده

دیدگاه خود را ثبت کنید