سه‌شنبه/ 30 شهریور / 1400

مکیدن انگشت در نوزادان و کودکان یک رفلکس غریزی است. مهم ترین دلیل مکیدن انگشت توسط نوزاد، آرامش بخش و تسکین دهنده بودن این کار برای اوست.

مکیدن انگشت در نوزادان و کودکان

انجام این عمل توسط کودک کاری است که از دوران جنینی و داخل رحم نیز آن را انجام می داده است. در چند ماه نخست پس از تولد نیز نوزادان برای آرام شدن، خوابیدن، مواقع گرسنگي و یا حتی برای لذت بردن شروع به مکیدن انگشت می کنند.

اكثر شيرخواران بدون هيچ مداخله اي تا حدود ٢ الي ٣ سالگي اين عادت را ترک می كنند بقيه هم تا حدود ٥ الي ٦ سالگي اين عادت را ترک مي كنند.

مکیدن انگشت

دلایل مکیدن انگشت در کودکان

این کار در کودکان می تواند دلایل مختلف داشته باشد.

خستگی، ترس، کسل یا کلافه بودن و بیماری می تواند علت انگشت خوردن کودک ٣ يا ٤ ساله شما باشد.

علاوه بر این ها، تلاش برای کنار آمدن با شرایط جدید مانند رفتن به مهد یا مراقبت توسط پرستار می تواند کودک را وادار به انجام این کار کند.

همچنین این کار در کودکان می تواند به آن ها برای خوابیدن کمک کند و وقتی نیمه شب از خواب بیدار می شوند، با کمک آن دوباره بخوابند.

مکیدن انگشت

آیا مکیدن انگشت در کودکان و نوزادان آسیب زا است؟

این کار کودک تا پیش از ۵ سالگی آسیب جدی ای را به ساختار فک و دندان او وارد نمی کند. اما اگر کودک شما بالای ۵ سال است و عادت مکیدن انگشت را ترک نکرده، احتمال دارد با به هم ريختن ساختار فك و دندان ها رو به رو شود.

به علاوه مكيدن انگشت در اين سن احتمالا راهي براي تخليه استرس و اضطراب وي است.

مکیدن انگشت

با عادت مکیدن انگشت کودک و نوزاد چگونه برخورد كنيم؟

سعی کنید راه های زیر را به کار ببندید:

اولین مرحله برطرف کردن هر نوع عادت، پیدا کردن دلیل آن است. ببینید چه زمانی و کجا انگشت مکیدن کودک شروع می شود. همین کار باعث می شود کودک را بهتر بشناسید، احساس و احتیاجات او را درک و آن ها را به گونه ای موثر رفع کنید.

به جای دعوا، تنبیه و یا استفاده از لاک تلخ برای جلوگیری از مکیدن انگشت، نسبت به این کار او بی تفاوت باشید. در بسیاری از موارد کودک مکیدن انگشت را ناخود آگاه انجام داده و فشار آوردن به او می تواند نتیجه عکس داشته باشد.

سعي كنيد این عادت کودک را با فعالیت های دیگر مانند فراهم کردن وسایل سرگرم کننده و بازی با او قطع و حواس او را پرت کنید.

اگر می دانید کودکتان به دلیل خستگی یا کلافگی انگشتش را می مکد، اجازه دهید بیشتر بخوابد یا به او کمک کنید احساسات خود را با حرف زدن و کلمات بیان کند.

و در آخر، فراموش نکنید که جلوگیری از مکیدن انگشت به صبر و پشتکار شما نیاز دارد.

اگر در نادیده گرفتن و رعایت سایر نکات صبور باشید، به تدریج از دفعات بروز این رفتار کاسته خواهد شد.

بیشتر بخوانید: دندان قروچه در کودکان / عوارض آن و درمان دندان قروچه

 

با تشکر از دکتر شادی مدرس

مجله اینترنتی تحلیلک

اسکرول به بالا