مجله اینترنتی تحلیلک

جمعه/ 29 تیر / 1403
Search
Close this search box.

چهل حدیث کتاب نفس المهموم در باب عزاداری بر امام حسین علیه السلام / حدیث سی و هشتم

کتاب نفس المهموم یکی از معتبرترین کتاب ها در زمینه وقایع کربلا و زندگینامه امام حسین علیه السلام نوشته شیخ عباس قمی است. ترجمه این کتاب توسط علامه میرزا ابوالحسن شعرانی تحت عنوان دمع السجوم انجام شده است.

کتاب نفس المهموم یکی از معتبرترین کتاب ها در زمینه وقایع کربلا و زندگینامه امام حسین علیه السلام نوشته شیخ عباس قمی است. ترجمه این کتاب توسط علامه میرزا ابوالحسن شعرانی تحت عنوان دمع السجوم انجام شده است.

در فصل دوم باب اول این کتاب جلیل القدر چهل حدیث در ثواب گریستن بر مصیبت امام حسین علیه السلام، ثواب لعن قاتلان ایشان و اخباری که در مورد شهادت آن حضرت وارد شده است، بیان شده که این احادیث را خدمتتان تقدیم می داریم. امید که مورد قبول آستان حضرتشان افتد…

حدیث سى و هشتم

حدیث سی و هشتم چهل حدیث
کتاب نفس المهموم

 

در کتاب مذکور از سعید بن جبیر از ابن عباس است که گفت: «نزد رسول خدا صلّى اللّه علیه و آله و سلّم نشسته بودم حسن علیه السّلام آمد چون او را دید بگریست و فرمود: سوى من سوى من! پس او را بر زانوى راست بنشانید. آنگاه حسین علیه السّلام آمد چون او را نگریست بگریست و مانند آن که به حسن فرموده بود فرمود و او را بر زانوى چپ بنشانید آنگاه فاطمه علیها السّلام آمد و او را دید هم بگریست و هم چنان گفت و پیش روى بنشانید آنگاه على علیه السّلام آمد و او را دید و گریه کرد و هم چنان فرمود و بر جانب راست نشانید یاران آن حضرت گفتند: یا رسول اللّه هیچ‌ یک از اینها را ندیدى مگر اینکه گریستى آیا میان آنها کس نیست که از دیدن وى شادمان گردى؟

گفت: سوگند به آنکه مرا به نبوّت مبعوث کرد و بر همۀ مردم برگزید بر روى زمین کسى محبوبتر نیست سوى من از اینان و گریۀ من براى آن مصائب است که آنها را پس از من برسد و یاد آوردم آنچه با این فرزند من حسین علیه السّلام مرتکب شوند گویا او را بینم به حرم و قبر من پناهنده است و کسى او را پناه ندهد و به زمینى که مقتل و مصرع اوست رود و آن زمین کرب و بلاست گروهى از مسلمین او را یارى کنند که آنها بهترین شهداى امت من باشند در روز قیامت، گویا سوى او مى‌نگرم که تیرى به جانب او افکنده‌اند و از اسب به زیر افتاده است و او را مظلوم مانند گوسفند سر برند. آنگاه ناله بر آورد و بگریست و آنها را که بر گرد او بودند بگریانید و فریاد آنها بلند شد پس برخاست و مى‌گفت: خدایا به سوى تو شکایت مى‌کنم از آنچه بر اهل بیت من پس از من واقع مى‌شود».

 

مجله اینترنتی تحلیلک

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x