پنج‌شنبه/ 1 مهر / 1400

چهل حدیث کتاب نفس المهموم

کتاب نفس المهموم یکی از معتبرترین کتاب ها در زمینه وقایع کربلا و زندگینامه امام حسین علیه السلام نوشته شیخ عباس قمی است. ترجمه این کتاب توسط علامه میرزا ابوالحسن شعرانی تحت عنوان دمع السجوم انجام شده است.

در فصل دوم باب اول این کتاب جلیل القدر چهل حدیث در ثواب گریستن بر مصیبت امام حسین علیه السلام، ثواب لعن قاتلان ایشان و اخباری که در مورد شهادت آن حضرت وارد شده است، بیان شده که این احادیث را خدمتتان تقدیم می داریم. امید که مورد قبول آستان حضرتشان افتد…

حديث پنجم

به سند متّصل از شيخ ابى القاسم بن قولويه به سند خود از عبدالله بن بكر كه گفت در ضمن حديثى طويل كه: «حج گذاردم با حضرت ابى عبدالله عليه السّلام و گفتم: يابن رسول اللّه اگر قبر حسين عليه السّلام را بشكافند آيا در قبر او چيزى بيابند؟

 

حدیث پنجم چهل حدیث نفس المهموم

 

فرمود: اى پسر بكر چه بزرگ است سؤال هاى تو، به درستى كه حسين بن على عليه السّلام با پدر و مادر و برادرش در منزل رسول خدا -صلوات اللّه عليهم-هستند و با او روزى و نواخت مى‌يابند و او بر جانب راست عرش و بدان در آويخته است مى‌گويد: اى پروردگار من آنچه به من وعده دادى وفا كن. و به زوّار خود مى‌نگرد و مى‌شناسد آنها را به نامهايشان و نام پدرانشان و هر چه دربار و بنۀ آنهاست بهتر از آنكه يكى از آنها پسر خود را مى‌شناسد. و نظر مى‌كند به كسى كه بر وى گريه مى‌كند و از خدا طلب آمرزش مى‌كند براى او و از پدر خود مى‌خواهد كه استغفار كند. و مى‌گويد اى گريه‌كننده اگر بدانى كه خداوند براى تو چه مهيّا كرده است شادمان مى‌گردى بيش از آنكه محزون شدى و از هر گناه و خطيئه براى او استغفار مى‌كند».

 

مجله اینترنتی تحلیلک

اسکرول به بالا