آموزش آشپزی

کیک شربتی (کیک باقلوا)

کیک شربتی

طرز تهیه کیک شربتی (کیک باقلوا)

 

مواد لازم برای کیک شربتی

شکر ۱ لیوان

هل ۱/۴ قاشق چایخوری

بکینگ پودر ۲ قاشق چای‌خوری

ماست‏ شیرین ۱ لیوان

روغن ۱ لیوان

تخم مرغ ۴ عدد

آرد سفید ۲ لیوان

پودر نارگیل و پودر پسته برای تزئین به مقدار لازم

 

مواد لازم برای شربت:

زعفران ۱ قاشق چای‌خوری

هل ۱/۴ قاشق چای‌خوری

گلاب ۱/۴ لیوان

شکر ۱ لیوان

آب ۱ لیوان

 

روش تهیه

فر را روی ۱۸۰ درجه سانتی‌گراد به مدت ۱۵ دقیقه گرم کنید.

 

روغن و شکر را خوب بزنید تا کاملاً با هم مخلوط و کرمی رنگ شود.(شکر باید در روغن حل شود). سپس تخم مرغ‌ها را دانه دانه اضافه کرده و با همزن خوب هم بزنید. پس از اضافه کردن هر عدد مایه را ۳۰ ثانیه به هم بزنید. میزان هم زدن در کیفیت کیک شما بسیار موثر است.

 

هل و سپس ماست را به مخلوط اضافه کرده و خوب هم بزنید. ماست شما به هیچ عنوان نباید ترش باشد زیرا باعث میشود مایه کیک به اصطلاح ببرد.

 

آرد را با بیکینگ پودر ۲ مرتبه الک کنید تا گلوله های آردی از بین بروند و به مخلوط مایع اضافه کنید و در حد مخلوط شدن هم بزنید.

 

درون قالب کاغذ روغنی انداخته و آن را چرب کنید. مواد را در قالب بریزید؛ و به مدت ۲۰ دقیقه در فر قرار دهید.(ابعاد قالب حدود سی در چهل سانتی متر باشد. اگر قالب بزرگتر باشد، ضخامت کیک کمتر خواهد شد و برعکس‌ . پس در انتخاب قالب دقت کنید.)

 

از خلال دندان برای تست پخت کیک استفاده کنید و اگر مواد کیک به خلال دندان نچسبید، کیک آماده است. کیک را برش بزنید و در گوشه‌ای قرار دهید تا خنک شود.

 

روش تهیه شربت

برای تهیه شربت کیک، آب و شکر و زعفران را به مدت ۱۰ دقیقه در شیرجوش بجوشانید و بعد هل و در آخر گلاب را اضافه کنید. بعد از دو سه جوش، شربت را از روی حرارت بردارید و در گوشه‌ای قرار دهید تا خنک شود.

پس از خنک شدن شربت و کیک، ابتدا کیک را بصورت دلخواه برش دهید و بعد شربت را روی کیک بریزید و اجازه دهید تا کیک خوب خیس شود. کیک را حداقل ۴ ساعت درون یخچال نگهداری کنید.

نکات مهم

بهتر است میزان شکر را نصف کنید تا شیرینی بیش از حد دلتان را نزند.

 

مایه این کیک کمی سفت است و هنگامی گه وارد قالب می‌شود باید آن را با قاشق پخش کنید؛ اما نیازی به صاف کردن روی مایه کیک نیست.

 

زودتر از ۲۰ دقیقه در فر را باز نکنید تا پف کیک نخوابد. گاهی متناسب با نوع فر ممکن است پخت تا ۵۰ دقیقه هم طول بکشد. برای طلائی شدن رویه کیک می‌توانید حدود ۳ دقیقه گریل را روشن کنید.

 

 

مجله اینترنتی تحلیلک

نوشته های مرتبط

طرز تهیه نان خامه‌ای به روش ساده

زهرا حسنی

طرز تهیه دسر عربی

زهرا حسنی

تجربه پخت نان بربری در خانه

مهسا شیرازیان

دیدگاه خود را ثبت کنید