سه‌شنبه/ 27 مهر / 1400

اطلاع رسانی وزارت ارشاد بعد از حاشیه‌ های هنرستان حوزه هنری

در روزهای گذشته خبر حذف رشته نمایش از هنرستان دخترانه سوره وابسته به حوزه هنری با واکنش‌های زیادی روبرو شد و اگرچه روابط عمومی حوزه هنری این تصمیم را فقط برای یک سال و با هدف بازبینی و تقویت آموزشی عنوان کرد، اما سابقه تصمیم‌گیری‌هایی از این دست مانع پذیرش این توجیه شد.

برخی هنرمندان یادآوری کردند که سال‌ها قبل چنین حذفیاتی در رشته‌های بازیگری و کارگردانی دانشگاه سوره هم اتفاق افتاده بود.

در این راستا و در ادامه واکنش‌ها، وزارت فرهنگ ارشاد اسلامی که متولی اصلی حوزه تئاتر است، در اطلاعیه‌ای تاکید کرد که هنرستان‌های سوره زیر نظر حوزه هنری اداره می‌شود و حذف رشته نمایش از هنرستان سوره ارتباطی با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ندارد.

حال مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به نقل از علی اکبر صفی‌پور – مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و آموزش‌های هنری معاونت هنری – با اعلام تحصیل تعداد 432 دانش‌آموز دختر در رشته نمایش در سراسر کشور گفته است: از 49 هنرستان موجود در سراسر کشور 23 باب آن دخترانه است و سه باب از هفت هنرستان جدیدی که قرار است در مهر امسال افتتاح شود، هم دخترانه خواهد بود.

صفی پور تصریح کرد: در 49 هنرستان فعال در مجموع 5 هزار 851 هنرجو در رشته های نقاشی، موسیقی، صنایع دستی، نمایش، سینما، پویانمایی و گرافیک در حال تحصیل هستند که از این تعداد 3073 نفر پسران و 2778 نفر را دختران تشکیل می دهند. همچنین در حال حاضر 963 نفر دانش آموز در حال تحصیل در رشته نمایش هستند که در 11 هنرستان دخترانه رشته نمایش دایر است.

او افزود: از هفت هنرستان جدیدی که قرار است در مهر امسال افتتاح شود پنج هنرستان در رشته نمایش پذیرش دانش آموز خواهد داشت.

وی در ادامه با اشاره به سابقه هنرستان هنرهای زیبا گفت: هنرستان های هنرهای زیبا یکی از پرسابقه ترین و ماندگارترین شکل از موسسات تمدنی نوین در ایران است که سابقه آن از وزارت فرهنگ و هنر سابق و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی فعلی بالاتر است.

امری است که توسط مرحوم کمال الملک در سال 1287 هجری شمسی بنیان گذاشته شد و سال به سال جلو آمد و سنگ بنایی برای تشکیل وزارت فرهنگ در دوره های گذشته شد. بنابراین امروز هم یکی از ماموریت‌های مهم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی آموزش هنر است که اکنون در دو شکل مهم آموزش رسمی در هنرستان‌های هنرهای زیبا در سراسر کشور و همچنین آموزش غیررسمی که در آموزشگاه‌های هنری در سراسر کشور در حال انجام است. آموزش رسمی توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و با همکاری تنگاتنگ با وزارت آموزش و پرورش با عنوان مدارس وابسته فعال است و آموزش غیر رسمی با نظارت و مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و توسط بخش خصوصی و اهالی هنر در سراسر کشور صورت می گیرد.

صفی پور تاکید کرد: امروزه هنرستان هنرهای زیبا جایگاه خوبی در میان هنرستان های کشور به ویژه فعالان حوزه هنر پیدا کرده است و تعداد زیادی از کسانی که در رشته هنر رتبه های زیر 100 را به خود اختصاص داده اند از هنرجویان هنرستان هنرهای زیبا در سراسر کشور در رشته های مختلف هستند.

وی ادامه داد: قول داده بودیم که در مهر 1400 هیچ استانی وجود نداشته باشد که در آن هنرستان نداشته باشیم و با تاسیس این هنرستان‌ها، هم سیاست وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مبنی بر اینکه هر استان هم هنرستان دخترانه و هم پسرانه داشته باشد و همچنین گسترش عدالت آموزشی در سراسر کشور را پیش می بریم. امسال با تاسیس هنرستان در شهر کرد (استان چهارمحال و بختیاری) و بجنورد (خراسان شمالی) تمام استان های کشور دارای هنرستان خواهد شد و تعداد هنرستان های سراسر کشور به 56 هنرستان می رسد.

به گفته او بر اساس توافق با وزارت آموزش و پرورش، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به صورت انحصاری اجرای پنج رشته را در هنرستان هنرهای زیبا شامل رشته های موسیقی، سینما، نمایش، پویانمایی و هنرهای سنتی در سراسر کشور بر عهده دارد.

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و آموزش‌های هنری معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: جدول رشد هنرستان ها و رشد هنرجویان در هنرستان ها نشان دهنده این است که ما تلاش کرده‌ایم تمام کسانی که علاقه مند ادامه تحصیل در رشته های هنری هستند از طریق این هنرستان ها امکان ادامه تحصیل در رشته هنری را داشته باشند. در رشته نمایش هم تعداد زیادی از هنرستان‌ های کشور این رشته را ارائه می‌کنند.

 

منبع: ایسنا

مجله اینترنتی تحلیلک

اسکرول به بالا