چهارشنبه/ 28 مهر / 1400

تمسخر امیر کبیر با شوخی بی‌ مزه «قبله عالم»

سریال «قبله عالم» که در ژانر کمدی ساخته شده، با استفاده از شخصیت‌های تاریخی در دوره ناصرالدین شاه قاجار، قصه‌ای خیالی را روایت می‌کند. این مجموعه که تا به حال دو قسمت از آن منتشر شده، در ابتدای انتشار نتوانسته نظر مثبت مخاطبان را جلب کند و مورد استقبال قرار گیرد. در قسمت دوم این مجموعه که یک شنبه هفته گذشته منتشر شد، شاهد شوخی عجیبی با یکی از شخصیت‌های مهم تاریخ ایران یعنی «امیرکبیر» بودیم.

در سکانسی از قسمت دوم «قبله عالم»، میرزا رضا کرمانی شخصیت «ناصر» را که شباهت زیادی به ناصرالدین شاه قاجار دارد و بدل اوست، ترور می‌کند. در حالی که «ناصر» رو به موت است و لحظات آخر زندگی‌اش را سپری می‌کند، روح امیرکبیر بالای سر او ظاهر می‌شود و از ملاقات این شخصیت که تصور می‌کند همان ناصرالدین شاه است، ابراز رضایت می‌کند. او خطاب به شاه قاجار می‌گوید که قصد دارد با همراهی او از دنیا به عالم آخرت برود و از مرگ ناصرالدین شاه به عنوان اتفاقی تلخ که همیشه بابت آن نگران بوده است، یاد می‌کند. در نهایت «ناصر» در نقش شاه، او را مرخص می‌کند و با امیرکبیر همراه نمی‌شود.

هرچند که «قبله عالم» تاکید دارد اتفاقات قصه بر اساس واقعیت نیست اما در هر صورت امیرکبیر شخصیت بزرگ و مهمی در تاریخ ایران است و نباید به بهانه مستند نبودن سریال، سوژه چنین شوخی‌های نامناسبی باشد و به سخره گرفته شود. در واقع شأن و جایگاه این شخصیت بالاتر از شوخی‌های سطحی «قبله عالم» است. علاوه بر موضوع شوخی با امیرکبیر، کیفیت این شوخی نیز مانند اکثر شوخی‌های سریال، پایین است و در نتیجه حتی از پس خنداندن مخاطب نیز برنمی‌آید.

صدای محمدرضا علیمردانی به عنوان صداپیشه شخصیت «امیرکبیر» نیز کمک زیادی به بامزه‌تر شدن ماجرا و سریال نکرده است.

 

منبع: خراسان

مجله اینترنتی تحلیلک

اسکرول به بالا