عارفانه

حضور و مراقبت استاد صمدی آملی / مجلس نهم (حضور و توحید قرآنی)

اتحاد وجودی

حضور و مراقبت استاد صمدی آملی / مجلس نهم (حضور و توحید قرآنی)

 

استاد صمدی آملی

بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم

الحمدلله رب‌العالمین و صلی الله علی سیّدنا و نبیّنا ابی‌القاسم محمد صلی الله علیه وآله و علی اهل بیته الطَّیبین الطّاهِرین

حضور و توحید قرآنی

به عرض محضر رساندیم که بین حضور و توحید قرآنی اتحاد وجودی برقرار است که اگر بخواهیم از ناحیه وجود حق متعال به عالم نگاه کنیم حرف از توحید به میان می‌آید و اگر از جانب خودمان که در پیشگاه او تشرف داریم و اگر از جانب تمام موجودات که مشرّف به حضور انور حضرت حق‌اند به عالم نظر کنیم بحث حضور به میان می‌آید.

حضور و توحید قرآنی

در حضور باید توجه داشت که اصل، حقیقت وجود است و باید در همه جا حق و وجود را ساری و جاری ببینیم و تعیّنات امکانی را آیات، و علامات او بیابیم؛ آن‌چنان که قرآن کریم بدان تصریح نموده است.

در دیوان حضرت استاد از موجودات نظام هستی و آیات الهی به‌عنوان روازن یاد شده که تمام کلمات وجودی روزنه اند. آن‌جا که فرمود:

یکی شمس حقیقت می‌درخشد در همه عالم
تعیّن های امکانی بود مانند روزن‌ها

گاه از آن‌ها به مظاهر و مجالی نیز تعبیر می کنند که موجودات تعینات امکانی و همه مجلا و محل تجلی حق اند؛ به نحوی که به هر چه بنگریم، همان یک حقیقت است که خود را به مقدار ظرفیت این مجلا، این مظهر و این تعیّن نشان می دهد. در حقیقت، عالم نمایشگاه ظهور حق است. عالم، بازار عرضه کالای وجودی خداست که خودش را در این همه شئونات غیرمتناهیه تجلی می دهد. او ظهور و نمایش می دهد تا بنماید و برُباید.

بخوانید!  درس پانزدهم دروس هیئت و دیگر رشته‌های ریاضی (ارقام بروج و کواکب)

این مطلب ادامه دارد…

کتاب حضور و مراقبت استاد صمدی آملی مجموعه سخنرانی های ایشان در مشهد مقدس و در محضر امام رضا علیه السلام در سال ۱۳۷۸ است.

مجله اینترنتی تحلیلک

نوشته های مرتبط

در مسیر خودسازی چه معیاری داشته باشیم؟

Khalili21

شرح مراتب طهارت استاد صمدی آملی؛ مجلس سیزدهم (قسمت دوم)

سوخته

حضور و مراقبت استاد صمدی آملی / مجلس هشتم (نکته ای در وضو و حورالعین)/۳

سوخته

دیدگاه خود را ثبت کنید