یکشنبه/ 13 آذر / 1401

عارفانه

زندگینامه امام حسن عسکری علیه السلام

امام حسن عسکری علیه السلام تحت فشارها و محدودیت های زیادی از طرف خلفای عباسی زندگی می کرد، چرا که در آن دوران شـیعه بـه صورت یک قدرت عظیم در عراق درآمده بـود و این باعث می شد که خلفا احـساس خـطر کنند.

ولادت پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله از زبان حضرت آمنه علیهاسلام

حضرت آمنه سلام الله علیها می گوید: وقتی زمان زایمانم نزدیک شد، دیدم بال پرنده‌ای سفید بر قلبم کشیده شد و همه ترس و نگرانی‌ها از من دور گردید، نوشیدنی سفید رنگی برای من آوردند و من که تشنه بودم، از آن نوشیدم.

زندگینامه امام حسن مجتبی علیه السلام

امام حسن علیه السلام دومین امام شیعه، بزرگترین فرزند امام علی علیه ‌السّلام و حضرت فاطمه سلام‌الله‌علیها و سبط اکبر پیامبر بزرگوار اسلام صلی‌الله‌علیه‌و‌اله‌ در نیمه ماه رمضان سال سوم هجرت در شهر مدینه دیده به جهان گشود.

حضور و مراقبت استاد صمدی آملی / اقسام کسب

اقسام کسب در بیانات استاد صمدی آملی

حضور و مراقبت استاد صمدی آملی – مجلس یازدهم / اقسام کسب: کسب به‌اندازه‌ ضرورت زندگی و رفع نیاز برای زن و فرزند و شوهر دادن و عروس گرفتن برای بچه‌ها واجب است؛ پس یکی از واجبات کسب حلال است، آن‌ هم با توجه به‌عنوان کسب و اکتسابی که در بحث‌های قبلی در رساله انسان در عرف عرفان به عرض مبارک‌تان رساندیم.

حضور و توجه تام به انسان کامل

حضور و توجه تام به انسان کامل

حضور و مراقبت استاد صمدی آملی – مجلس دهم / حضور و توجه تام به انسان کامل: امام دائماً در حضور تام است و هیچ چیزی نمی‌تواند سر سوزنی از حضور و مراقبت تام امام کم کند. هیچ کدام از حوادث و وقایعی که برای امام پیش می آید اندکی از توجه او به حضرت حق نمی‌کاهد و همه افعال و کردار او عین حق است که پیغمبر فرمود هر جا علی باشد حق است و هر جا که حق است علی نیز هست.

حضور و توحید قرآنی

حضور و توحید قرآنی در بیانات استاد صمدی آملی

حضور و مراقبت استاد صمدی آملی – مجلس نهم / حضور و توحید قرآنی: به عرض محضر رساندیم که بین حضور و توحید قرآنی اتحاد وجودی برقرار است که اگر بخواهیم از ناحیه وجود حق متعال به عالم نگاه کنیم حرف از توحید به میان می‌آید و اگر از جانب خودمان که در پیشگاه او تشرف داریم و اگر از جانب تمام موجودات که مشرّف به حضور انور حضرت حق‌اند به عالم نظر کنیم بحث حضور به میان می‌آید.

فرق بین ایجاد و اسناد

فرق بین ایجاد و اسناد

حضور و مراقبت استاد صمدی آملی – مجلس هشتم / فرق بین ایجاد و اسناد: پس ای عزیز در حضور و مراقبت عرفانی باید فرق بین ایجاد و اسناد بگذاری که “بحول الله و قوته اقوم و اقعد” را نماز به من و شما آموخته است که نماز یعنی حضور و مراقبت عرفانی قرآنی.

حضور و مراقبت استاد صمدی آملی / کمال سادگی و بی نقشی

کمال سادگی و بی نقشی در بیانات استاد صمدی آملی

حضور و مراقبت استاد صمدی آملی – مجلس هفتم / کمال سادگی و بی نقشی: جناب مولوی که در مثنوی، خیلی سنگین و شریف حرف‌ها را پیاده نموده، در مثنوی ابلهان را معنی نموده و فرموده مراد از ابله نه آن شخص ساده‌ای است که هرچه دیگران بگویند گوش می کند. بلکه مراد از این ابلهان ساذج ها و ساده های خاصَّند. یعنی ایشان هرچه را که هر که بگوید نمی‌پذیرند. بلکه وقتی به نزد جناب خاتم‌الانبیا، محمد مصطفی صلی الله علیه و آله می‌رسند، جان خود را قربانی می‌کنند و می‌گویند هر چه تو بفرمایی من می گویم چشم.

سوزش عشق حقیقی در مقام حضور

سوزش عشق حقیقی در مقام حضور

حضور و مراقبت استاد صمدی آملی – مجلس ششم / سوزش عشق حقیقی در مقام حضور: حال بار دیگر به این تمثیل توجه فرمایید که فرمودند اگر آتش عشق را هفتاد بار با آب سرد بشویند و تنزل دهند و در نشئه طبیعت ظهور یابد این ‌همه آتش در عالم طبیعت می شود یعنی می‌شود آفتابی که هنوز مخترعی نتوانسته آپولوی ضد آتشی بسازد که بدان نزدیک شود. و شاید چه‌بسا سوزانده تر از آفتاب، در این عالم باشد که اگر آتش عشق را هفتاد بار بشویند آن آتش سوزاننده مادی کذاییِ فوقِ آفتاب می‌شود.

حضور و مراقبت استاد صمدی آملی / حضور تام پیامبر اکرم

حضور تام پیامبر اکرم در بیانات استاد صمدی آملی

حضور و مراقبت استاد صمدی آملی – مجلس پنجم / حضور تام پیامبر اکرم: عزیزان من! در مسیر باشید تا انشاء الله به مراقبت برسید و به حضور برسید، اما عجله نکنید. حالاتتان نوسان پیدا می کند، افول دارید اما نگران نباشید گرچه تا انسان می‌بیند حالش افول کرده ناراحت می‌شود. زیرا نمی‌شود بی‌خیال شد. اما بدان تو مأموری که امرت را انجام دهی، حواست را جمع کن.