شنبه/ 24 مهر / 1400

رویش دندان شیری و دائمی

همه انسان ها در دوران زندگي خود دو سری دندان شیری و دائمی دارند. دندان های شیری تقریبا از سن 6 ماهگی تا 3 سالگی در دهان می رویند که نقش مهمی را در سلامت دهان و دندان دارند و تعداد این دندان ها در هر فک 10 عدد است.

زمان تقریبی رویش دندان شیری در فک بالا از 7.5 تا 24 ماهگی و در فک پایین از 6 تا 20 ماهگی است. اگر دندان ها حدود 6 ماه، زودتر یا دیرتر از زمان ذکر شده رشد کردند جای نگرانی نیست. اگر رویش دندان ها بیشتر از 9 ماه به تعویق افتاد حتما به دندانپزشک مراجعه کنید.

یک کودک پس از رویش تمام دندان های شیری 20 دندان خواهد داشت.

مراقبت از دندان های شیری تا زمان رویش کامل دندان های دائمی از اهمیت بالایی برخوردار است.

چرا سلامتی دندان شیری تا رویش دندان های دائمی اهمیت دارد؟

  • اولین نقش اصلی و اساسی دندان شیری جويدن غذا و سلامت عمومی است.
  • دندان های شیری باعث می شوند تا کودک تلفظ صحيح كلمات را یاد بگیرد و همچنین باعث كمك به سلامت روحی و روانی كودك و حفظ زيبايی او می شود.
  • یکی از وظایف دندان های شیری، حفظ فضای لازم برای رويش دندان های دائمی است. دندان های شیری از به هم‌ريختگی دندان ها (دائمی) جلوگيری می کنند و نياز به درمان های ارتودنسی را در آینده كاهش می دهند.
  • پوسیدگی باعث بوی بد دهان می گردد. این امر می تواند در رابطه کودک با هم سن و سال های خودش تاثیر بگذارد.
  • سالم بودن دندان های جلو در زیبایی کودک به هنگام حرف زدن و خندیدن موثر است.

بیشتر بخوانید: پوسیدگی دندان و بررسی علت و روش های جلوگیری از پیشرفت آن

BabyTooth

  • يكي از دلايل مهم كج بودن دندان های دائمی، از دست دادن زود هنگام دندان های شيری است
  • پوسيدگی دندان های شيری موجب آسيب به جوانه دندان های دائمی می گردد.

دندان 6 سالگی

رویش دندان های دائمی از سن 6 تا 12 سالگی با افتادن دندان شیری اتفاق می افتد. دندان هایی که از 6 سالگی می رویند تا آخر عمر در دهان باقی می مانند.

اولين دندان دائمی، نخستين آسيای بزرگ (دندان شماره 6) است كه در سن 6 سالگی، روی قوس فكی، پشت دندان های شيری می روید.

قبل از رويش دندان شماره 6 هيچ دندان شيری نمی افتد و به همين دليل والدين تصور می كنند كه اين دندان شيری است.

مطمئنا اولين قدم برای سلامت، پيشگيری از بروز بيماری و درمان آن در مراحل اوليه می باشد. عدم رعايت بهداشت دهان و دندان (عدم استفاده از مسواك و نخ دندان) در زمان مناسب منجر به تشكيل لايه ميكروبی می شود.

1121335مصرف نامناسب مواد قندی باعث پوسیدگی دندان ها می شود. مواد قندی چسبنده‌ (مانند شكلات ها، تافی ها، آدامس‌ها و … ) به علت خاصيت چسبندگی به دندان ها، مدت زيادی در دهان می مانند.

2 الي 5 دقيقه بعد از استفاده از مواد قندی و غذا، اسيدهای مخرب ناشی از فعاليت ميكروب های موجود در لايه ميكروبی توليد شده و به مدت 20 دقيقه الی 1 ساعت در دهان باقی می مانند و اسيد توليد شده مينای دندان را تخريب و منجر به شروع پوسيدگی می شود.

aHR0cDovL3d3dy5saXZlc2NpZW5jZS5jb20vaW1hZ2VzL2kvMDAwLzAwMS80MjEvb3JpZ2luYWwvMDcwMjA2X3RlZXRoX2dyaW5kXzAyLmpwZwبهتر است كه مواد قندی در طول روز در يك وعده مصرف شوند و از تدريجی خوردن آن در طول روز خودداری گردد. تغذيه صحيح نیز می تواند در جلوگیری از پوسیدگی دندان ها موثر باشد. مصرف لبنيات و مواد غذايي حاوی فلورايد مانند ماهي و چاي به این امر کمک می کند.

همچنین در بین وعده های غذایی خود از ميوه و سبزيجات تازه مانند هويج و كاهو استفاده کنید و مواد قندی مورد نياز بدن را همراه وعده‌های اصلی غذايی مصرف نمایید.

بیشتر بخوانید: زمان استفاده از نخ دندان / قبل از مسواک یا بعد از مسواك؟

با تشکر دکتر احسان دره شیری

مجله اینترنتی تحلیلک

اسکرول به بالا