چهارشنبه/ 31 شهریور / 1400

طالبان مقبره احمدشاه مسعود را تخریب کرد/ دختر “شیر پنجشیر” واکنش نشان داد

 

نیروهای طالبان برخلاف وعده اولیه در زمان اشغال پنجشیر، دست به تخریب گسترده محل دفن قهرمان ملی افغانستان زدند.

به نقل از اسپوتنیک، نیروهای طالبان پس از آنکه وارد پنجشیر شدند برخلاف وعده اولیه که به مقبره و محل دفن احمدشاه مسعود آسیبی نمی‌زنند، دست به تخریب مقبره این قهرمان ملی افغانستان زدند.

طالبان پیش از این اعلام کرده بود که کنترل آرامگاه احمد شاه مسعود “شیر پنجشیر” و پدر رهبر فعلی مقاومت این شهر را که در نزدیکی مرکز این شهر در شمال کابل قرار دارد، به دست گرفته است.

طالبان کلیپ‌هایی را در فضای مجازی منتشر کرده و مدعی شد که وارد آرامگاه احمد شاه مسعود شده‌اند.

تصاویر منتشر شده همچنین شکستن شیشه روی این مقبره به دست عناصر طالبان را نشان می‌دهند.

مریم مسعود، دختر احمد شاه مسعود در واکنش به تخریب مقبره قهرمان ملی در توییتر خود نوشت: بسیاری برای من عکسی از مقبره قهرمان ملی را فرستادند. دوستان عزیز، شما جگرخون یک شیشه شکسته نباشید، جوان‌های ما در پنچشیر دارند پرپر می‌شوند! برعکس این باید خون شما را بیشتر به جوش بیاورد، سلاح‌تان را در دست بگیرید، صدایتان را بلندتر کنید، دست این متجاوزها را از کشور قطع کنید.

مریم احمدشاه مسعود از سکوت مردان کابل، هرات و نیمروز درقبال وقایع پنجشیر گلایه کرد و در صفحه توییتر خود نوشت: «مردان کابل، هرات و نیمروز! غیرتتان کجاست؟! چرا کنار زنان، شما هم شعار آزادی نمیدهید؟! اگر سلاح ندارید صدا که دارید!»

این مقبره مکانی مقدس برای حامیان احمد شاه مسعود است.

در سال ۱۹۹۶ احمد شاه مسعود ملقب به “شیر پنجشیر” ائتلاف شمالی ائتلاف فرماندهان جنگ در شمال افغانستان را علیه طالبان هدایت کرد. او در سال ۲۰۰۱ از سوی عاملان انتحاری در پوشش دو خبرنگار ترور شد.

 

 

ایسنا

مجله اینترنتی تحلیلک

اسکرول به بالا