علایم عفونت کرونا ویروس / چه افرادی باید در بیمارستان بستری شوند؟

با توجه به شرایط فعلی اپیدمی و تعطیلات اجباری بهتر است علامت ناشی از عفونت کرونا ویروس را بهتر بشناسید. امیدوارم که برای همه شما به‌ عنوان یک راهکار مناسب باشد و نیاز به مراجعه و معاینه پزشک را کاهش دهد.

 

بیماری ناشی از عفونت کرونا ویروس سه علامت مهم دارد

  • تب
  • سرفه
  • احساس تنگ نفس

 

سایر مشخصات عفونت کرونا ویروس

covid 19 به‌ ندرت باعث آبریزش بینی، عطسه، گلودرد (۵ درصد موارد) می شود و این علایم بیشتر نشانه سرماخوردگی است تا بیماری کرونا ویروس.

یک هفته بعد در بعضی از افراد (حدود ۲۰ درصد) خصوصاً در سالخوردگان و بیماران مزمن قلبی (دیابت، بیماری قلبی، ریوی، فشارخون) این علایم به ذات الریه، درد قفسه سینه و تنگی نفس منجر می شود. طوری که ممکن است نیاز به بستری در بیمارستان باشد.

 

چه افرادی جهت درمان کرونا در بیمارستان بستری می‌شوند؟

بر اساس اطلاعات به دست آمده از حدود هفتاد و دو هزار بیمار، هشتاد درصد موارد بیماری خفیف است و《در خانه بدون مراجعه به پزشک درمان می شود.》

چهارده درصد موارد بیماری شدید است و منجر به پنومونی می شود که در این موارد مراجعه به بیمارستان ضروری است.

پنج درصد موارد بسیار شدید و بحرانی شده و موجب نارسایی تنفسی، شوک عفونی و نارسایی ارگان‌های حیاتی می شود.

در مجموع بیشتر از دو درصد منجر به مرگ می‌ شود. افراد کاملاً سالم هم جزیی از این دو درصد بوده‌اند. در سالخوردگی این احتمال بیشتر است. در کودکان کمتر دیده شده است.

بیماری در موارد خفیف دو هفته و در موارد شدید سه تا شش هفته طول می کشد.

بخوانید!  تولید ماهانه یک میلیون دُز واکسن پاستور در ایران

نود و نه درصد تب، هفتاد درصد خستگی و شصت درصد سرفه خشک جزو علایم اولیه است. بی اشتهایی، درد عضلانی، سرفه خلط دار، درد گلو، اسهال، تهوع سردرد و… از علایم کمتر است.

تنگی نفس پنج روز بعد، نیاز به بستری هفت روز بعد، نارسایی تنفسی هشت روز بعد از شروع اتفاق می افتد.

 

نکات مهم درباره ویروس کرونا

شما یا کودک شما ممکن است بدون علامت یا بیماری خفیفی داشته باشید، اما می توانید باعث انتقال بیماری کشنده به دوستان، پدر و مادربزرگ و اقوام شوید، بنابراین قرنطینه همگانی را جدی بگیرید.

چهارده درصد بیماران نیازمند بستری شدن خواهند بود، بنابراین اگر صدهزار نفر بیمار شوند، درست است که هشتاد هزار نفر خوب هستند، اما چهارده هزار نفر نیاز به بستری شدن خواهند داشت و در صورت ابتلای یک میلیون نفر صد و چهل هزار نفر باید بستری شوند.

《استادیوم یک‌صد هزار نفری داریم، اما بیمارستان یکصد هزار تختخوابی خیر》و برای بازیگری جان بر کف در این عرصه هزاران پزشک و پرستار لازم است، نه بیست و دو فوتبالیست.

به خاطر هر آن چه که دوست دارید، موضوع را جدی بگیرید.

 

دکتر سید محمد سعید ناصری

 

مجله اینترنتی تحلیلک