سه‌شنبه/ 27 مهر / 1400

قنداق کردن نوزاد

قنداق کردن نوزاد به حالتی گفته می شود كه دست و پاي نوزادان با استفاده از يک پارچه در كنار بدنشان نگه داشته مي شود و به دليل آن كه اكثرا قنداق پيچ كردن نامناسب و به شكل محكم پيچيدن پاها و گاهي حتي با استفاده از پتوها يا پارچه هاي ضخيمي انجام مي شود كه باعث گرم شدن بيش از حد بدن نوزادان و مشكلاتي در تكامل مناسب مفاصل ران كودكان، به ويژه در نوزاداني كه مبتلا به در رفتگي مادر زادي مفصل بوده اند و اين مشكل به هر علتي تشخيص داده نشده است، مي شود. بيشتر پزشكان اطفال قنداق كردن را كار درستي نمي دانند.

قنداق کردن نوزاد

در ضمن اگر كودک در سني است كه قادر به غلتيدن شده ممكن است هنگام غلت زدن، راه تنفس اش با پتو يا هر چيز ديگري كه زير او قرار دارد بسته و باعث خفگي كودک شود.

خطر مرگ ناگهاني نوزاد يكي از دلايل اصلي منع قنداق كردن نوزاد است.

شرایط قنداق کردن بچه

با وجود اين اگر نوزادتان در طول خواب خيلي تكان مي خورد و با تكان دادن دست و پاهايش مدام از خواب مي پرد، شايد با اجازه و تاييد پزشكتان بتوانيد او را گاهي در يك “قنداق فرنگی” كه لباس نازك و سبكي است و پايين پاي نوزاد فضاي كافي وجود داشته باشد كه بتواند پاهاي خود را خم كند و به اطراف حركت دهد، بگذاريد. ولي حتي اگر قنداق فرنگي به تن نوزاد كرده ايد او را جايي بگذاريد كه بتوانيد بر او نظارت داشته باشيد تا مطمئن شويد روي شكمش نمي غلتد و دهان و صورتش روي تشك قرار نمي گيرد.

قنداق کردن نوزاد

آكادمي طب اطفال آمريكا پيشنهاد مي كند كه قنداق کردن نوزاد تا ٢ ماهگي ادامه پيدا كند و اين زماني است كه نوزاد به تدريج شروع به غلت زدن مي كند.

بیشتر بخوانید: پس زدن سینه مادر توسط نوزاد

علت پس زدن سینه مادر
علت پس زدن سینه مادر

با تشکر از دکتر شادی مدرس

مجله اینترنتی تحلیلک

اسکرول به بالا