شنبه/ ۲ مرداد / ۱۴۰۰

«قهرمان» فرهادی جزو پنج فیلم اول منتقدان است

روز گذشته ۲۲ تیرماه فیلم سینمایی «قهرمان» نهمین ساخته اصغر فرهادی در هفتاد و چهارمین جشنواره بین‌المللی کن به نمایش در آمد که تشویق تماشاگران را به همراه داشت.

«قهرمان» فرهادی جزو پنج فیلم اول منتقدان است

حامد سلیمان‌زاده نویسنده، منتقد و مدرس بین‌المللی سینما که با دعوت رسمی از سوی دبیر فدراسیون بین‌المللی منتقدان فیلم جهان (فیپرشی) داوری بخش‌های «دو هفته کارگردانان» و «هفته منتقدان» هفتاد و چهارمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم کن را برعهده دارد و دیروز در کن درام جدید فرهادی را دیده است درباره فیلم «قهرمان» گفت: فیلم فرهادی به نظر من فیلم موفقی‌ است. درامی است که بر پایه صراحت دروغ نوشته شده؛ همان امری که فرهادی همیشه به آن تاکید دارد. بازی امیر جدیدی قابل توجه و متفاوت است، دکوپاژ خیلی خوب، کارگردانی همیشگی فرهادی و انتخاب نماها بر پایه تداوم غیاب امر حقیقی مهم‌ترین امتیاز آن است.

او تاکید کرد: «قهرمان» تا این لحظه جزو پنج فیلم اول منتقدان است، فکر می‌کنم از شانس خوبی هم برای دریافت جایزه نخل طلا برخوردار باشد.

این داور درباره جو سالن لومیر هنگام نمایش فیلم «قهرمان» عنوان کرد: جو سالن خیلی خوب بود، خیلی‌ها تحت تاثیر قرار گرفتند و فرهادی هم تشویق خوبی شد. اکثر مخاطبان فیلم فرهادی را موفق دانستند و واکنش خوبی نشان دادند مخصوصا منتقدان. حال باید ببینیم اکران‌های روز بعد چگونه خواهد بود و فیلم‌های دیگر توسط منتقدان و مخاطبان چطور دیده می‌شوند. در کل اتفاق مثبتی بود.

سلیمان‌زاده درباره فیلم‌هایی که به نظر او رقیب «قهرمان» فرهادی هستند، خاطرنشان کرد: فیلم فرانسوی «آنِت» به کارگردانی لئوس کاراکس و فیلم «گزارش فرانسوی» ساخته وس اندرسون به نظر من رقیب‌های جدی برای «قهرمان» هستند.

این منتقد درباره کیفیت فیلم‌های این دوره از جشنواره بیان کرد: کیفیت فیلم‌ها در بخش مسابقه اصلی بهتر از بخش‌های دیگر است، توجه به تنوع کشورها و اقلیت‌ها مانند سال‌های پیش در دستور کار کن است. سینمای ایران هم حضور موفقی با فیلم‌ «قهرمان» فرهادی که اولین نمایشش را در سالن لومیر داشت و هم فیلم «سال توفان ابدی» جعفر پناهی و هم فیلم‌های کوتاه‌مان داشته است. امیدوارم که اتفاقات خوبی برای سینمای کشورمان بیفتد و نام ایران دوباره تکرار شود.

او درباره فیلم‌های بخش «دو هفته کارگردانان» و «هفته منتقدان» که داوری آن‌ها را برعهده دارد، اظهار کرد: فیلم «سال توفان ابدی» که توسط جعفر پناهی و ۶ کارگردان دیگر ساخته شده است و هم فیلم «کلارا سولا» ساخته ناتالی آلوارس مسن و هم یکی، دو فیلم دیگر شانس زیادی برای برنده شدن دارند. باید دید چه می‌شود.

این نویسنده در پایان درباره شیوه برگزاری جشنواره کن در دوران کرونا تصریح کرد: جشنواره فیلم کن هفتاد و چهارمین دوره خود را تحت تاثیر کرونا برگزار می‌کند ولی همه چیز کنترل شده، خوب و مناسب است. گزارش‌هایی که تا این لحظه داده شده است کمتر از ۱۰ مورد مبتلا یه کروناست، آن‌هایی که شناسایی می‌شوند در محلی جداگانه قرنطینه می‌شود. هر مهمان باید ۴۸ ساعت یک بار برای حضور در کاخ جشنواره و سالن‌های دیگر تست کرونا دهد.

 

منبع: خبرگزاری صبا

مجله اینترنتی تحلیلک

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اخبار داغ

آخرین مطالب

منتخب سردبیر

اسکرول به بالا