یکشنبه/ 2 آبان / 1400

ماسک مو، فواید، عملکرد و انواع آن

همیشه موها صاف و نرم نیستند. گاهی برای اینکه بتوانید موهایتان را نرم و صاف کنید احتیاج دارید از محصولات روتین مو استفاده کنید. آسیب دیدگی مو ممکن است به دلایل مختلفی به وجود بیاید؛ صاف کردن مو، دیر کوتاه کردن مو و…

یکی از راه های کمک به موهای آسیب دیده استفاده از ماسک مو است.

ماسک مو چیست؟

شاید برای شما سوال باشد ماسک مو چیست؟ ماسک موی سر یک نرم کننده قوی است که برای درمان موهای آسیب دیده کمک می کند. ماسک مواد مغذی برای مو دارد که محصول قوی و چندجانبه برای موهای شماست.

شما ماسک را به مدت 3 دقیقه تنها بر روی ساقه مو میگذارید و سپس آبکشی می کنید. یا شب ماسک را می گذارید و صبح موهایتان را می شویید. ماسک همیشه بعد از استفاده از شامپو و آبکشی استفاده می شود. حتی اگر شما موهای سالمی دارید. در فصل های سرد ممکن است که موهایتان دچار کم آبی شده و خشک و زبر شوند.

ماسک مو چیست

فواید استفاده از ماسک مو چیست؟

ماسک موی سر حاوی تمام ویتامین‌هایی است که از نازک و شکننده شدن موها پیشگیری می‌کند و مقاومت آن را در برابر موخوره و استفاده از وسایل آرایش مو مانند سشوار و اتو افزایش می‌دهد.

ماسک با مراقبت سه گانه خود از ریشه، ساقه و پیاز مو و از بین بردن آلودگی موها به تدریج باعث بازسازی و ترمیم موهای آسیب‌دیده می‌شود و به این وسیله روز به روز موها طراوت و شادابی خود را باز می‌یابد، به تدریج قوی‌تر و مستحکم‌تر شده و موهای ضعیف و وز شده را به مرور ضخیم و قوی‌تر می‌کند.

ماسک بافت موهای شما را با کمک ترکیباتش به حالت اولیه باز می‌گرداند. استفاده از ماسک برای جلوگیری از ریزش مو نیز انتخاب مناسبی است.

فواید استفاده از ماسک مو

  • درخشانی و براقی موها
  • رطوبت دهی موها
  • کاهش شکنندگی و آسیب موها
  • کاهش وزی مو
  • تقویت مو
  • ترمیم موهای آسیب دیده
  • محافظت و حفظ سلامت مو

نحوه عملکرد ماسک مو

برای داشتن موهایی سالم و خوش حالت باید به روش های مختلفی آن ها را تقویت نمود. تغذیه موادی که به رشد موها کمک می کند تنها بخشی از مواد ضروری آن ها را تامین می کند. در نتیجه باید از ماسک های تقویت کننده نیز استفاده کرد. ماسک ها مواد غذایی مورد نیاز فولیکول های مو را تامین می کنند.

رابطه جنس موها در انتخاب نوع ماسک مو

برای اینکه ماسک موی مناسب را انتخاب کنید ابتدا باید جنس موهای خود را به درستی بشناسید. موهای خشک، چرب، صاف و فرفری در انتخاب ماسک تاثیرگذار است زیرا اگر موادی را به اشتباه به موهای خود بزنید آن ها را دچار مشکلات دیگری مانند ریزش مو می کنید.

ماسک موی سر مانند ماسک صورت به آبرسانی و نرم شدن موها کمک می کند. علاوه بر ماسک موهای آماده و کارخانه ای برخی دیگر از این ماسک ها را می توان در خانه نیز تهیه نمود.

ماسک برای موهای وز

برای اینکه از وز بودن موها خلاص شوید؛ موز ماده مناسبی در ترکیبات ماسک است. سیلیس موجود در موز در نرم و براق شدن موها نیز تاثیرگذار است. همچنین موز خاصیت ضد میکروبی دارد و خشکی و شوره سر را کم می کند.

درست کردن ماسک در خانه آسان و سرگرم کننده است. ترکیبات ماسک مناسب برای جلوگیری از وز شدن و موهای آسیب دیده شامل یک قاشق عسل طبیعی و یک قاشق روغن نارگیل است. عسل و روغن نارگیل را همزمان گرم کنید تا به خوبی با یکدیگر مخلوط شوند.

مقدار عسل و روغن را متناسب با میزان کوتاهی یا بلندی موهای خود انتخاب کنید. به مدت 40 دقیقه بگذارید روی موها بماند سپس یا شامپوی معمولی آن را بشویید.

ماسک مناسب برای تقویت موهای نازک

ترکیبات ماسک مناسب برای تقویت موهای نازک شامل دو عدد سفیده تخم مرغ و دو قاشق روغن نارگیل می شود. سفیده تخم مرغ را هم زده و روغن نارگیل را به آن اضافه کنید تا کاملا با هم مخلوط شوند. از ریشه تا ساقه موها را به این ماده آغشته کنید و 20 دقیقه بعد با شامپو و آب خنک بشویید. به دلیل وجود تخم مرغ نباید موها را با آب گرم شست.

ماسک مناسب برای درخشان شدن مو

ترکیبات ماسک مناسب برای درخشان، لطیف و تقویت رشد موها شامل یک یا دو عدد موز خرد شده و یک عدد تخم مرغ می شود. قبل از مخلوط کردن آن ها، موز را به طور کامل له کنید. این ماسک 15 دقیقه روی موها بماند کافی است. به دلیل وجود تخم مرغ موها را با آب سرد شستشو دهید.

ماسک مو چیست

انواع ماسک مو

ماسک موها به طور کلی به دو دسته نیاز به آبکشی و بدون نیاز به آبکشی تقسیم می شوند.

ماسک مو آبکشی

ماسک آبکشی غلیظ است و معمولا حالتی مثل کرم ها دارد. این نوع از ماسک های مو باید در حمام، بعد از شستشوی مو به وسیله شامپو استفاده شوند و پس از 3 تا 20 دقیقه (طبق دستور روی بسته) به خوبی شسته شوند.

سپس می توان از نرم کننده استفاده نمود. ماسک موی سر نیاز به آبکشی به داخل تار مو (کوتیکول مو) نفوذ کرده و باعث آبرسانی به موها، پر کردن کوتیکول های آسیب دیده، نرمی و صافی موها می گردد. به دلیل نفوذی که این نوع ماسک ها به مو دارند و پر کردن قسمت های آسیب دیده شما موهای ضخیم تری را می بینید.

ماسک بدون آبکشی

ماسک های بدون نیاز به آبکشی مو را باید بعد از استحمام و زمانی که موها مقدار کمی رطوبت دارند به ساقه و انتهای موها زده و به خوبی ماساژ دهید تا به وسیله اصطکاک دو دست به هم و گرمای ایجاد شده، ذرات ماسک موی سر به راحتی به دلیل گرما به مو نفوذ کند و از این طریق به ترمیم، بازسازی و رطوبت رسانی کمک می کنند.

ماسک موها یک لایه محافظ روی موها ایجاد می کنند و وقتی آبکشی نشوند این محافظ روی موها باقی مانده و از آسیب رادیکال های آزاد و گرد و غبارهای محیطی جلوگیری می کنند و مانع خشکی و وز شدن موها می شوند.
ماسک بدون نیاز به آبکشی درخشش و حالت دهی بهتری برای موهای شما ایجاد می کند.

ماسک مو با پایه آب و پایه روغن

همچنین ماسک موهای موجود در بازار دارای دو نوع پایه هستند. یکی ماسک موها بر پایه روغن که چربی آنها بعد از استفاده حس می شود و یکی ماسک موهای پایه آبی که چربی به موها نداده و معمولا برای آبرسانی و نرمی موها استفاده می گردند.

ماسک موی پایه آبی روی مو چربی ایجاد نمی کند و سریعا جذب می شود. ماسک مو بر پایه آب تنها با آب قابل شستشوست اما ماسک موی بر پایه روغن را باید با شامپو بشویید تا چربی آن باقی نماند.

ماسک مو چیست

چند وقت یک بار از ماسک مو استفاده کنیم؟

اگر به صورت منظم از ماسک استفاده نمایید، قطعا شاهد تقویت و شادابی موهای خود خواهید بود. سوالی که ممکن است پیش بیاید مدت زمان استفاده از ماسک است.

محققان و متخصصین مو معتقدند که بهترین دوره استفاده از ماسک، هفته ای یکبار است. یکی از نکاتی که در استفاده از ماسک موی سر باید به آن دقت نمایید، این مورد است که استفاده از آن را سریعا قطع نکنید.

برای درمان مشکلات مو لازم است تا حداقل ۶ ماه از ماسک مو استفاده کنید.

گروهی از مردم بر این باور هستند که باید برای تقویت مو و مشاهده سریع تأثیر ماسک، یک لایه ضخیم از آن را بر روی موها زد. این باور غلط است و استفاده بیش از حد آن هیچ تأثیر چشم گیری نخواهد داشت. مراقبت از موهای رنگ شده موضوع بسیار مهمی است که بخشی از آن با به کارگیری ماسک انجام می شود.

ماسک مو چیست

ماسک چه مدت باید روی موها بماند؟

شما باید حداقل سه تا پنج دقیقه ماسک را روی موهای خود بگذارید. اما اگر موهای شما زبر و دهیدراته است و وقت دارید، می‌توانید به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه آن را روی موهایتان نگه دارید.

اگر موهای شما خشک شده است، می توانید اجازه دهید ماسک مو یک شب روی موهایتان بماند. (موهای خشک نسبت به موهای مرطوب کمتر متخلخل هستند، بنابراین به مدت زمان بیشتری برای اثربخشی ماسک مو نیاز دارند).

ترکیبات ماسک موها

ماسک مو حاوی ویتامین E برای تقویت ساقه مو، ویتامین A برای شفافیت و جلوگیری از ریزش مو و ویتامین C برای رفع خشکی مو مناسب است که ضروری‌ترین ویتامین‌ها برای رشد و حفظ سلامت موهاست.

بهترین مارک ماسک ماسکی است که علاوه بر دارا بودن ویتامین های ذکر شده، غنی شده با خواص گیاهی روغن نارگیل، بادام و آلوئه ورا است و در حالت دهندگی و شفافیت و سلامت ساقه و ریشه مو تاثیر بسزایی دارد.

 

امیدواریم مطلب آموزشی ماسک مو، فواید، عملکرد و انواع آن برای شما سودمند بوده باشد.

مجله اینترنتی تحلیلک

اسکرول به بالا