مجله اینترنتی تحلیلک

چهارشنبه/ 3 مرداد / 1403
Search
Close this search box.
شیوانا

با خودت مهربان باش (مجموعه داستان های شیوانا)

با خودت مهربان باش / مجموعه داستان های شیوانا ... شیوانا لبخندی زد و گفت: ظاهر آراسته و مرتب مرد لاغر اندام نشان می داد که او خودش را همان طورکه هست دوست دارد.

شیوانا با خودت مهربان باش

یک روز شیوانا به همراه دو نفر از شاگردانش از راهی می گذشتند. ناگهان یکی از شاگردان شیوانا پایش پیچ خورد و داخل گودال افتاد.

شیوانا و شاگردش هر چه سعی کردند نتوانستند او را از چاله بیرون بیاورند. به همین دلیل مجبور شدند که از رهگذران کمک بگیرند.

در همین حین دو نفر از کنارشان گذشتند؛ یکی از آنها مردی قوی هیکل بود که لباس و ظاهری نامرتب داشت و آن یکی مردی ضعیف با ظاهری آراسته و مرتب.

شیوانا بلافاصله به شاگردش گفت: سریع برو و آن مرد لاغر اندام را برای کمک با خودت بیاور…

شاگرد حیرت زده به استاد نگریست و گفت: اما استاد! آن یکی بیشتر می تواند به ما کمک کند!

شیوانا سری تکان داد و گفت: اگر قرار باشد کسی در این شرایط به ما کمک کند، مطمئن باش همان شخصی است که من گفتم…

شاگرد شیوانا بدون توجه به حرف استاد، به سمت مرد درشت اندام رفت و از او تقاضای کمک کرد. مرد جوابی بی ادبانه به شاگرد داد و رفت. نفر دوم که متوجه قضیه شد، بدون اینکه از او درخواستی بشود به سوی شیوانا دوید و کمک کرد تا فرد آسیب دیده از درون گودال بیرون آید.

شیوانا خدا را شکر می کرد که همه چیز به خیر و خوشی تمام شده است.

مرد از شیوانا و شاگردانش خداحافظی کرد و رفت.

شاگرد شیوانا که بسیار متعجب شده بود، گفت: استاد! شما از کجا متوجه شدید که آن آشفته و نابسامان درخواست کمک ما را رد کند و آن یکی خودش به کمک ما بیاید!

شیوانا لبخندی زد و گفت: ظاهر آراسته و مرتب مرد لاغر اندام نشان می داد که او خودش را همان طورکه هست دوست دارد و برای خودش ارزش قائل است و به نوع پوشش خود اهمیت می دهد. ولی وضعیت آن مرد آشفته نشان می داد که هیچ اهمیتی به خودش نمی دهد، به همین دلیل به راحتی می توان فهمید که نسبت به خودش بی توجه است و کسی که خود را نادیده می گیرد نمی تواند دیگران را ببیند و دردشان را مرهم گذارد و در شادی با آنها شریک باشد.

اولین گام برای کمک به دیگران این است که بتوانی به خودت کمک کنی! کسی که نسبت به وجود خود بی تفاوت است چگونه می تواند نسبت به دیگران بی تفاوت نباشد؟ کسی که با آشناترین آشنای زندگی خود، با خودش مهربان نیست، چگونه می تواند با دیگری مهربان باشد و دست مساعدت و یاری به دیگران بدهد؟!

آن مرد لاغر اندام بدون درخواست به کمک ما آمد و این نشان می دهد که او خودش را دوست دارد، آراستگی را دوست دارد چون به خودش اهمیت می دهد و کسی که نسبت به خودش بی انگیزه و بی تفاوت نیست نسبت به دیگران نیز نمی تواند بی تفاوت باشد.

انسان ها با توجه به میزان ارزشی که برای خود قائل هستند می توانند با دیگران نیز تعامل برقرار کنند. خصلت هر آدمی مجوز میزان خوبی و بدی نسبت به دیگران را صادر می کند.

شاگرد شیوانا همانگونه که غرق سخنان استاد شده بود، هنوز دردی مبهم در پایش احساس می کرد و نمی توانست خوب راه برود. شیوانا که متوجه درد و رنگ پریدگی او شده بود، او را به گوشه ای برد تا کمی استراحت کند.

هر سه زیر نور آفتاب نشستند و نفس راحتی کشیدند و به خوردن مختصری نان که همراه داشتند مشغول شدند. آنقدر خسته شده بودند که دل به گرمی آفتاب سپردند و فارغ از هر گونه دغدغه ای دقایقی آرام به خواب رفتند.

 

پایدار بمانید تا داستانی دیگر از شیوانا …

 

 

مجله اینترنتی تحلیلک

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x