استارتاپ

مشاور مالی ؛ نیازی غیر قابل چشم پوشی برای یک استارتاپ موفق

مشاور مالی استارتاپ

استارتاپ موفق

مشاور مالی

برای راه اندازی و مدیریت یک استارتاپ موفق نیازی نیست که شما در همه امور مهارت داشته باشید، اما خیلی مهم است که تیمی که شما برای همکاری انتخاب کرده اید افرادی باشند که مهارت های لازم برای رسیدن به یک استارتاپ موفق را پوشش دهند. یکی از این مهارت ها مشاور مالی استارتاپ می باشد.

امیلی هیو، از بنیانگذاران شرکت لوپ دیجیتال (Loup Digital) می‌نویسد:

من حرفه‌ی خود را با کار در شرکتی شروع کردم که همه‌ چیز را برای ما آماده کرده بود: بیمه درمانی، معافیت مالیاتی، برنامه‌های بازنشستگی و نظیر آن. چند سال بعد، زمانی که این شرکت را ترک کردم تا کسب‌ و کار خودم را راه‌ اندازی کنم، جنبه‌های مالی کار برایم کاملاً نا آشنا بود. همان‌طور که بسیاری از کارآفرینان (ازجمله خود من) تصدیق می‌کنند؛ بی‌ثباتی درآمد یکی از دلسرد کننده‌ترین جوانب مالکیت استارتاپ است. مخصوصاً شرکت‌هایی که مثل شرکت ما مبتنی بر بودجه‌ی مشتریان هستند، در ادوار مختلف با واریانس بالای تعداد و سایز مخاطبان مواجه‌ اند. ممکن است کسب‌ و کار سودآوری داشته باشید، ولی بدون اختصاص زمان و منابع چشمگیر، به پتانسیل‌های ایده‌ی خود دست پیدا نکنید.

من هم به‌عنوان جوانی که تا اواخر دهه‌ی بیست زندگی، هرگز استراتژی مالی خاصی نداشت، با شرایط پیچیده‌ای روبرو شدم. من هیچ طرح و برنامه‌ی بودجه‌ای نداشتم، نمی‌دانستم پس‌انداز بازنشستگی چیست و هیچ ایده‌ای مبنی بر اینکه یک شرکت باید بخشی از یک استراتژی بزرگ باشد، در ذهن نداشتم. در مرحله‌ی اول فکر کردم خودم تحقیقات مالی را تکمیل کنم. به شما توصیه می‌کنم که اگر پیش‌ از این در این حوزه کارنکرده‌اید، حالا هم وارد آن نشوید. در دنیای اینترنت یک سیاه‌چاله مشاورات مالی وجود دارد که پر از تناقضات و اصطلاحات سردرگم کننده است. درنهایت به لطف یکی از دوستانم، با یک مشاور مالی قرار ملاقات گذاشتم و فهرستی طولانی از سؤالاتی که در ذهنم بود آماده کردم.

مشاور مالی من از همان جلسه‌ی اول، صبور، قابل‌اعتماد و در دسترس بود. او به زندگی من علاقه‌مند شد و استراتژی مالی چندجانبه‌ای طراحی کرد که کاملاً آن را درک می‌کردم.

کارآفرینانی که مستقل از کارفرما کار می‌کنند و طرح از پیش تعیین‌شده‌ ای برای بازنشستگی ندارند، حتماً باید به فکر بیمه‌ی عمر و بازنشستگی باشند. مشاور مالی گزینه‌های متنوعی را پیش روی من گذاشت که اصلاً نمی‌دانستم وجود دارند. او همچنین اهمیت سرمایه‌ گذاری‌ های مختلف را به من توضیح داد.

مشاور همه‌ی برنامه‌ها را برای هم‌بنیان‌گذار من نیز تطبیق داد. او ما را با برنامه‌ی بازپرداخت ساده کارکنان و حقوق بازنشستگی آشنا کرد و بیمه‌های خرید و فروش کسب‌ و کار را هم تنظیم کرد. مشاوران می‌توانند برای هم‌ بنیانگذارانی که سبک زندگی متفاوت و اولویت‌ های مختلفی دارند، یک استراتژی سودمند دو طرفه تنظیم کنند. یکی دیگر از چالش‌های سخت استارتاپ‌ها، مسئله‌ی مالیات است. مخصوصاً که قوانین مالیاتی دستخوش تغییرات زیادی هستند. متغیرهای زیادی روی مالیات شما تأثیر می‌گذارد، ازجمله اینکه چه نوع شرکتی را ثبت کرده‌اید و در چه محدوده‌ای کار می‌کنید. زمانی که استراتژی‌ های ما فرم پیچیده‌تری به خود گرفت، از یک حسابدار کمک گرفتیم تا مدیریت امور مالیاتی و در آمدی ما را به عهده بگیرد. همکاری و هم فکری حسابدار و مشاور مالی به ما اطمینان می‌دهد استراتژی جامعی داریم و از همه‌ی منابع در دسترس، به‌صورت بهینه بهره می‌بریم.

نظر شخصی من این است، ارزشمندترین خدماتی که مشاور مالی به من ارائه کرده، یک چشم‌انداز روشن است. او به یک جوان نا امید مثل من، کمک کرد مسائل مالی خودم را اداره کنم، اهداف کسب‌ و کار را مشخص کنم و پیش‌بینی روزهای سخت آینده را در برنامه‌ام بگنجانم.

برای اغلب کارآفرینان، امور مالی، مسائلی پیچیده و سردرگم کننده‌اند. یک مشاور مالی قابل‌ اعتماد به شما کمک می‌کند به‌ جای اینکه فقط در زمان حال زندگی کنید، برای آینده‌ی کسب‌ و کار هم برنامه‌ریزی داشته باشید و به سمت موفقیت حرکت کنید. او می‌تواند شما را از مزیت‌هایی بهره‌مند کند که هیچ کارفرمایی به شما ارائه نمی‌داد. به‌علاوه مجموعه‌ی مهارت‌های منحصر به‌ فرد او، عنصر بسیار ارزشمندی برای کسب‌ و کار شما خواهد بود.

مجله اینترنتی تحلیلک

نوشته های مرتبط

نکات کلیدی استارت آپ موفق – ساختن خودتان لازمه کسب و کار برتر

زهره دره شیری

موفقیت، شکست و حقیقت استارتاپ ها (بخش اول)

زهره دره شیری

هشت شش (EightSix) ، نمونه یک استارتاپ موفق در زمینه کاریابی

محسن زکی زاده

دیدگاه خود را ثبت کنید