مجله اینترنتی تحلیلک

سه شنبه/ 8 خرداد / 1403
Search
Close this search box.
کاشت سیب زمینی در گلدان

نحوه کاشت سیب زمینی در گلدان

ابتدا پیش از شروع کاشت بهتر است سیب زمینی ها را برای یک روز در یک محیط خنک و تاریک نگهداری کنید. در صورت بزرگ بودن سیب زمینی ها می توانید آنها را از وسط برش بزنید.

کاشت سیب زمینی در گلدان

کاشت سیب زمینی در گلدان روش مناسبی برای پرورش سیب زمینی در فضاهای کوچک است.

با تحلیلک همراه باشید تا روش کاشت سیب زمینی در گلدان را با هم بررسی کنیم.

کاشت سیب زمینی در گلدان
کاشت سیب زمینی در گلدان

وسایل مورد نیاز برای کاشت سیب زمینی در گلدان

خاک مناسب: بهترین خاک برای رشد و تغذیه سیب زمینی خاک ورمی کمپوست است که به سادگی می توانید آن را تهیه کنید.

گلدان: برای کاشت سیب زمینی به گلدانی بزرگ و حداقل با عمق و عرض ۳۰ سانتی متر و زهکشی مناسب نیاز است.

سیب زمینی: تعدادی سیب زمینی جوانه زده.

کود دامی: در صورت تمایل می توانید از مقداری کود دامی پوسیده نیز استفاده کنید.

کاشت سیب زمینی در گلدان
کاشت سیب زمینی در گلدان

مراحل کاشت سیب زمینی در گلدان

پر کردن نیمی از گلدان با خاک

ابتدا پیش از شروع کاشت بهتر است سیب زمینی ها را برای یک روز در یک محیط خنک و تاریک نگهداری کنید. در صورت بزرگ بودن سیب زمینی ها می توانید آنها را از وسط برش بزنید. توجه کنید در هر نیمه از سیب زمینی جوانه برای رشد وجود داشته باشد. پس از انتخاب گلدان مناسب با تعداد سوراخ های کافی برای زهکشی، در حدود نصف حجم گلدان را با خاک پر می کنیم. در گلدان با عمق ۳۰ سانتی متر در حدود ۱۵ سانتی متر خاک مناسب است. توجه کنید هر چه حجم گلدان بیشتر باشد تعداد جوانه ها و سیب زمینی های برداشتی بیشتر خواهد بود.

بیشتر بخوانید: روش کاشت بادمجان در گلدان

کاشت سیب زمینی

در این مرحله از کاشت سیب زمینی در گلدان، سیب زمینی هایی که در حدود یک روز در فضای تاریک و خنگ نگهداری شده است را بر روی خاک گذاشته، به صورتی که جوانه ها به سمت بالا باشند. توجه داشته باشید در گلدانی با عمق ۳۰ سانتی متر در حدود ۳ سیب زمینی با فاصله های معین بکارید تا باعث شلوغی و تراکم گلدان نشود. پس از ثابت کردن جای سیب زمینی ها روی آنها را با خاک می پوشانید. در هنگام پر کردن گلدان، خاک را فشار ندهید تا به جوانه های سیب زمینی آسیبی وارد نشود.

کاشت سیب زمینی در گلدان
کاشت سیب زمینی در گلدان
کاشت سیب زمینی در گلدان
کاشت سیب زمینی در گلدان

آبیاری گلدان

پس از اتمام کاشت، گلدان را مقداری آبیاری نمایید تا خاک خیس شده و کمی آب از زیر گلدان خارج شود. سیب زمینی به صورت کلی نیاز به آب زیادی ندارد. با توجه به منطقه جغرافیایی و وضعیت دما به آبیاری گلدان ادامه دهید. به طور معمول گلدان به ۳۰ الی ۵۰ میلی لیتر آب در هفته نیازمند است. در فصل گرما گلدان نیاز به آبیاری بیشتری دارد. توجه داشته باشید که خیس بودن خاک باعث پوسیدگی سیب زمینی ها خواهد شد.

بیشتر بخوانید: آموزش کاشت فلفل در گلدان

اگر در ابتدای کاشت به گلدان آب زیادی بدهید و سپس به گلدان آب لازم نرسد باعث بد شکل شدن سیب زمینی ها خواهد شد. در حدود ۲ هفته قبل از برداشت آبیاری را قطع کنید.

کاشت سیب زمینی در گلدان
کاشت سیب زمینی در گلدان

 فضای نگهداری از گلدان سیب زمینی

سیب زمینی در داخل خاک رشد می کند اما ساقه ها و برگ های آن بیرون از خاک هستند و غده ها در زمان رشد نیاز به محافظت از نور خورشید دارند. نور زیاد خورشید باعث سبز شدن سیب زمینی می شود. بهترین مکان برای رشد سیب زمینی بیرون از فضای خانه و در محیطی هست که هم در معرض سایه و هم نور خورشید باشد. ساقه ها و برگ های سیب زمینی در زمان رشد نیاز به نور خورشید دارند به همین منظور گلدان را در جایی قرار دهید که در روز حدود ۶ الی ۸ ساعت نور آفتاب دریافت کند.

کاشت سیب زمینی در گلدان
کاشت سیب زمینی در گلدان

زمان برداشت محصول

زمان برداشت سیب زمینی در حدود ۴ الی ۶ ماه بعد از کاشت است. پس از رشد و آبیاری صحیح، سیب زمینی جوانه زده و از خاک بیرون می آید سپس ساقه و برگ های آن رشد می کند. زمان برداشت محصول پس از زرد شدن برگ ها و ساقه های سیب زمینی است. در صورت زرد شدن برگ ها و ساقه ها می توانید گیاه را از گلدان خارج کنید. در قسمت وسط و بالای ریشه ها به دنبال سیب زمینی ها بگردید.

کاشت سیب زمینی در گلدان
کاشت سیب زمینی در گلدان

بیشتر بخوانید: آموزش کاشت گوجه فرنگی در گلدان

منبع: ایراندرخت

مجله اینترنتی تحلیلک

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x