مجله اینترنتی تحلیلک

چهارشنبه/ 9 خرداد / 1403
Search
Close this search box.
کریسمس چه روزی است / تاریخ کریسمس سال 1400

کریسمس چه روزی است؟ / تاریخ روز کریسمس ۱۴۰۰

کریسمس چه روزی است؟ کریسمس برابر است با 4 دی ماه یا 25 دسامبر. بسیاری از ارمنیان ایران و بعضی از مسیحیان جشن کریسمس را در 16 دی ماه یا 16 ژانویه برگزار می کنند. آغاز سال نو میلادی هم برابر با 11 دی ماه و یا اول ژانویه است.

کریسمس چه روزی است؟

کریسمس برابر است با ۴ دی ماه یا ۲۵ دسامبر. بسیاری از ارمنیان ایران و بعضی از مسیحیان جشن کریسمس را در ۱۶ دی ماه یا ۱۶ ژانویه برگزار می کنند. آغاز سال نو میلادی هم برابر با ۱۱ دی ماه و یا اول ژانویه است.

کریسمس چه روزی است / روز کریسمس ۱۴۰۰

کریسمس چه روزی است / روز کریسمس 1400
کریسمس چه روزی است / روز کریسمس ۱۴۰۰

کریسمس چه روزی است؟

کریسمس چیست؟
کریسمس Christmas یا نوئل جشنی است که به‌ منظور گرامیداشت زادروز عیسی مسیح برگزار می‌شود. بسیاری از اعضای کلیسای کاتولیک روم و پیروان آیین پروتستان، کریسمس را در روز ۲۵ دسامبر جشن گرفته و بسیاری آن را در شامگاه ۲۴ دسامبر نیز برگزار می‌کنند.

اعضای بیشتر کلیساهای ارتودوکس در سراسر دنیا نیز روز بیست و پنجم دسامبر را به‌عنوان میلاد مسیح جشن می‌گیرند. برخی از مسیحیان ارتودوکس در روسیه، اوکراین و دیگر مکان‌ها، به سبب پیروی از گاه‌شماری یولیانی، جشن کریسمس را در روز ۷ ژانویه برپا می‌دارند، کلیسای حواری ارمنی طبق سنت منحصربه‌فردی، روز میلاد و همچنین روز غسل‌ تعمید مسیح را هم‌ زمان در روز ششم ژانویه جشن می‌گیرند.

کریسمس چه روزی است؟

ایام دوازده‌ روزه کریسمس با سالروز میلاد مسیح در ۲۵ دسامبر آغاز گشته و تا جشن خاج‌شویان در روز ۶ ژانویه ادامه می‌یابد. واژه کریسمس به معنای مراسم عشای ربانی است.

بیشتر بخوانید: تاریخچه ورود مسیحیت در ایران به مناسبت تولد حضرت مسیح

کریسمس چه روزی است / روز کریسمس ۱۴۰۰

کریسمس چه روزی است / روز کریسمس 1400
کریسمس چه روزی است / روز کریسمس ۱۴۰۰

تاریخچه جشن کریسمس

به‌ درستی مشخص نیست که چه زمان و چرا ۲۵ دسامبر را به تاریخ تولد مسیح نسبت دادند، هیچ‌کدام از انجیل‌ها تاریخ تولد مسیح را مشخص نکرده‌اند، توس جولیوس آفریکانوس نخستین مورخ مسیحی بود که شرح وقایع جهانی را آغاز کرد و در رایج کردن این ایده که مسیح روز ۲۵ دسامبر متولد شد، نقش محوری داشت.

این تاریخ نه ماه پس از تاریخ باردار شدن حضرت مریم (۲۵ مارس) محسوب می‌شود و از سوی دیگر ۲۵ مارس تاریخ اعتدال بهاری بوده و خلق حضرت آدم (ع) تلقی می‌شود.

برخی می‌گویند در حقیقت کلیسا جشن زادروز میترا خدای نور و روشنایی (شب یلدا) را با جشن بزرگداشت زادروز عیسی که عهد جدید او را نور و روشنی جهان می‌نامد، جایگزین کرده است و کلیسای کاتولیک به این امید که پیروان آیین میترا به سمت مسیحیت کشیده شوند، به آنان اجازه داد تا به‌عنوان بزرگداشت زادروز مسیح به برگزاری جشن و سرور خود در تاریخ معین‌ شده‌ی پیشین ادامه بدهند.

کریسمس در ابتدا با برگزاری جشن و پای‌کوبی همراه نبود حتی در سال ۲۴۵، اوریگن فیلسوف یونانی جشن گرفتن میلاد مسیح را امری قبیح دانست و گفت که درگذشته تنها گناهکاران روز تولد خود را جشن می‌گرفتند.

در اوایل قرون‌ وسطی روز کریسمس تحت تأثیر جشن تعمید مسیح بود و در غرب بر دیدار سه مرد ستاره‌شناس ایرانی از نوزاد مسیح تمرکز می‌شد. در اواسط قرون‌ وسطی جشن کریسمس پررنگ بود و مورخان اشاره کردند که بسیاری از نجیب زادگان و اشراف کریسمس را جشن گرفتند، سرود خواندن در جشن‌های کریسمس از قرون‌وسطی شکل گرفت.

در طول دوره اصلاحات مسیحیت، پروتستان‌ها جشن کریسمس را به‌ عنوان تجملات کلیسای کاتولیک و پاپ‌ها محکوم کردند. طی دهه ۱۸۲۰ که تنش‌های فرقه‌ای در انگلستان آرام شده بود، نویسندگان بریتانیایی نسبت به از بین رفتن و کمرنگ شدن جشن کریسمس ابراز نگرانی کردند و تلاش‌هایی در راستای احیای این سنت‌ها صورت گرفت.

کتاب ترانه کریسمس چارلز دیکنز که در سال ۱۸۴۳ منتشر شد نقش مهمی در خلق مجدد کریسمس با محور خانواده، حسن نیت و مهربانی ایفا کرد.

کریسمس چه روزی است / روز کریسمس ۱۴۰۰

کریسمس چه روزی است / تاریخ کریسمس سال 1400
کریسمس چه روزی است / تاریخ کریسمس سال ۱۴۰۰

کریسمس چه روزی است؟

روز کریسمس در ایران، ۴ دی ماه است.

تاریخ دقیق روز کریسمس سال ۱۴۰۰ در تقویم شمسی
تاریخ دقیق روز کریسمس سال ۱۴۰۰ در تقویم شمسی مصادف است با:

شنبه، ۴ دی ۱۴۰۰
۱۴۰۰/۱۰/۰۴
تاریخ دقیق روز کریسمس سال ۱۴۰۰ در تقویم قمری ۱۴۴۳
تاریخ دقیق روز کریسمس سال ۱۴۰۰ در تقویم قمری ۱۴۴۳ مصادف است با:

السبت، ۲۰ جمادی الاولی ۱۴۴۳
۱۴۴۳/۰۵/۲۰
تاریخ دقیق روز کریسمس سال ۱۴۰۰ در تقویم میلادی ۲۰۲۱
تاریخ دقیق روز کریسمس سال ۱۴۰۰ در تقویم میلادی ۲۰۲۱ مصادف است با:

Saturday, 25 December 2021
۲۰۲۱/۱۲/۲۵

کریسمس چه روزی است؟

کریسمس
ایام دوازده روزه کریسمس با سالروز میلاد حضرت مسیح (ع) در ۲۵ دسامبر آغاز گشته و تا جشن خاج‌شویان در روز ۶ ژانویه ادامه می‌یابد. هرچند مهم‌ترین عید مذهبی در گاهشمار مسیحی، روز عید پاک (به عنوان روز مصلوب شدن و رستاخیز عیسی) است، بسیاری به‌خصوص در کشورهای ایالات متحده و کانادا، کریسمس را مهم‌ترین رویداد سالانه مسیحی محسوب می‌دارند.

با وجودی که این روز، یک عید مذهبی شناخته می‌شود، از اوایل سده بیستم میلادی به بعد به طور گسترده به عنوان یک جشن غیر مذهبی برگزار شده و برای بیشتر مردم، این ایام فرصتی است برای دور هم جمع شدن اقوام و دوستان و هدیه دادن به هم. کریسمس با آیین‌های ویژه‌ای به‌طور مثال آراستن یک درخت کاج برگزار شده و شخصیتی خیالی به نام بابانوئل در آن نقشی مهم دارد.

بیش از ۴۰ متن تبریک کریسمس به همراه عکس

کریسمس چه روزی است؟

آیین‌های جشن کریسمس

برگزاری کریسمس در کشورهای مختلف مسیحی بنا به سنت و رسم و رسوم آنان، تفاوت‌هایی نیز با یکدیگر دارد. اما مشترکات این مراسم این است که: مسیحیان برای جشن گرفتن میلاد حضرت عیسی مسیح (ع) به کلیساها می‌روند، در منزل یک درخت کاج را تزیین و چراغانی می‌کنند و در خیابان‌ها و کوچه‌ها دسته‌ دسته سرودهای پرستشی و شکرگزاری اجرا می‌نمایند.

همچنین در ایام کریسمس حراجی هایی برپا می‌شود و در روز باکسینگ در ۲۶ دسامبر، کارمندها از کارفرمای خویش هدیه دریافت می‌کنند.

کریسمس چه روزی است / روز کریسمس ۱۴۰۰

کریسمس چه روزی است / روز کریسمس 1400
کریسمس چه روزی است / روز کریسمس ۱۴۰۰

بابانوئل

شخصیتی که امروزه به شکل پیرمردی مهربان و چاق است و با لباس سرخ رنگ و ریشی سفید و بلند، هنگام کریسمس در میان برگزار کنندگان این جشن ظاهر می‌گردد؛ به چندین اسم شناخته می‌شود که بابانوئل (Papa noel)، سانتا کلوز (Santa claus) و سنت نیکولا (Saint Nicola) از معروفترین این اسامی‌اند.

تاریخچه بابا نوئل

در سده چهارم میلادی، یکی از اسقف‌های آسیای صغیر (ترکیه امروز) به خاطر رفتار مهربانانه اش با کودکان شهرت یافت. این شخص که بعدها به سنت نیکولاس (نیکولاس قدیس) شهرت یافت، در نقاشی‌های قرون وسطی و عصر رنسانس به شکل مردی بلند بالا با چهره‌ای جدی و نجیبانه نشان داده شده‌ است و تا حدود قرن شانزدهم، جشن مخصوص او در روز ششم دسامبر در سراسر اروپا برگزار می‌شد، اما از آن پس، این جشن، تنها به پروتستان‌ های هلند منحصر گردید. مهاجران هلندی که به آمریکای شمالی کوچ کردند، این رسم را با خود به آن کشور بردند و در آنجا بود که نام او به سانتا کلوز (به انگلیسی: Santa Claus) تغییر یافت.

کریسمس چه روزی است / روز کریسمس ۱۴۰۰

کریسمس چه روزی است / روز کریسمس 1400
کریسمس چه روزی است / روز کریسمس ۱۴۰۰

درخت کریسمس

از زمان های بسیار کهن، درخت و گیاه مورد پرستش مردمان بوده اند. کلیسای ارمنی نیز پس از پذیرش مسیحیت نه تنها عیدی را برای تقدس گیاه به عنوان جزئی از طبیعت در تقویم کلیسایی قرار داد، بلکه به تقدیس آن پرداخت. بدین ترتیب هیچ عید و جشنی نمی توانست بدون تبرک گیاه انجام نشود.

اما آغاز تزیین درخت در ایام سال نو میلادی بنا بر گفته ها و روایات به سال ۱۶۰۵ در آلمان بر می گردد. به روایتی تزئین درخت کاج به صورت امروزی را برای نخستین بار مارتین لوتر آلمانی باب نمود.

وی عادت داشت که در شب میلاد حضرت عیسی مسیح، شاخه های درختان کاج به خانه بیاورد و برای شادمانی کودکان آن را تزئین کند و همین عادت، بعد ها به یک رسم و آیین عمومی تبدیل شد و در سال ۱۸۴۰ میلادی مراسم آراستن درخت به انگلستان و سپس به آمریکا وسایر کشورها راه یافت.

با توجه به این که کودکان و بزرگسالان هر دو به یک اندازه به تزئین درخت کریسمس علاقه دارند، شاید یادآوری عناصر تشکیل دهنده تزئینات درخت کاج مفید باشد.

مهم ترین آن ها ستاره ای درخشان بر نوک و ستیغ درخت است که نشانه ولادت و راهنمایی برای یافتن محل ولادت حضرت مسیح را تداعی می کند. از دیگر ویژگی های درخت کاج، بابانوئلی است که با کیسه هدایا بر دوش زیر درخت ایستاده است.

اما دیگر اجزای درخت کریسمس، تندیس های کوچک فرشته، عصا، کیسه و جوراب های رنگی، نوارهای رنگی درخشان و نیز ستاره ها، گوی ها، میوه رنگ شده درخت کاج و چراغ های ریز الوان است که تمامی درخت و اطراف آن را در بر می گیرد. هدیه هایی را که برای افراد خانواده و خویشاوندان تهیه شده نیز زیر درخت کریسمس می گذارند.

زندگینامه حضرت عیسی علیه السلام از پیامبران اولوالعزم

کریسمس چه روزی است / روز کریسمس ۱۴۰۰

کریسمس چه روزی است / روز کریسمس 1400
کریسمس چه روزی است / روز کریسمس ۱۴۰۰

برخی از اصطلاحات مربوط به کریسمس

کریسمس یا نوئل جشنی است در آیین مسیحیت که به منظور گرامی‌داشت زادروز مسیح برگزار می‌شود. بسیاری از اعضای کلیسای کاتولیک روم و پیروان آیین پروتستان، کریسمس را در روز ۲۵ دسامبر جشن گرفته و بسیاری آن را در شامگاه ۲۴ دسامبر نیز برگزار می‌کنند. اعضای بیشتر کلیساهای ارتودوکس در سراسر دنیا نیز روز بیست و پنجم دسامبر را به عنوان میلاد مسیح جشن می‌گیرند.

دوره کریسمس: زمانی است که با تولد مسیح آغاز می شود.

کیک کریسمس: کیک میوه ای که مرسوم است و هنگام کریسمس در بریتانیا می خورند. همچنین در کریسمس پودیندگی هم به نام پودینگ کریسمس تهیه می شود.

جوراب کریسمس: جوراب بلندی است که کودکان هنگامی که شب کریسمس به رختخواب می روند آن را در اتاق می گذارند تا با هدیه ها پر شود.

درخت کریسمس: یک درخت طبیعی یا مصنوعی است که با روبان ها و چراغ های رنگی تزئین می شود و در کریسمس در خانه یا بیرون از خانه قرار داده می شود .

نوئل: اصطلاحی برای کریسمس است که به ویژه در سرودها و کارت ها مورد استفاده قرار می گیرد.

بابانوئل: محافظ شاد و شوخ بچه ها است.

کارت کریسمس: برای تبریک عید ارسال می شود.

کریسمس چه روزی است؟

کریسمس در ایران

اگر آدم کنجکاوی باشید، می دانید که کریسمس ارامنه کمی دیرتر از هم کیشان خارجی شان است؛ حدوداً ده روز. یعنی در حالی که اکثر مسیحی های دنیا (از کاتولیک ها و پروتستان ها گرفته تا گروه عمده ای از ارتدوکس ها) ۲۵ دسامبر را روز ولادت حضرت عیسی مسیح (ع) می دانند، پیروان کلیسای مستقل ارامنه ۶ ژانویه را کریسمس می گیرند.

بازار کریسمس برای بسیاری از شهروندان غیرمسیحی ایرانی هم جالب است. مسیحیان ایران به دو شاخه ارامنه و آشوری تقسیم می‌شوند. مسیحیان ارمنی میلاد مسیح را ششم ژانویه جشن می‌گیرند.

مسیحیان ایران نیز مانند مسیحیان سراسر جهان شب میلاد عیسی مسیح (۲۴ دسامبر) تا آغاز سال نو میلادی را جشن می‌گیرند. تزئین درخت کاخ با گلوله‌ های رنگی و درخشان بخشی از رسم و رسوم کریسمس است. پیروان عیسی مسیح سالروز تولد او را با خواندن دعا و مراسم نیاش در کلیسا جشن می‌گیرند.

بسیاری از مردم جهان عید میلاد مسیح را زمانی برای بخشایش و آشتی می‌دانند.

معرفی کلیسای «سرکیس مقدس» تهران / نماد مسیحیت پایتخت

کریسمس چه روزی است؟

چه کسی بابانوئل را ابداع کرد؟

افسانه‌ی بابانوئل یا سانتا کلاوس (Santa Claus) به یک راهب به نام سنت نیکُلاس (St. Nicholas) باز می‌گردد. سنت نیکُلاس در سال ۲۸۰ پس از میلاد مسیح در ترکیه متولد شد. سنت نیکُلاس تمام ثروتی که به ارث برده بود را به نیازمندان بخشید و به روستاها سفر کرد تا به افراد فقیر و بیمار کمک کند. به همین دلیل به محافظ کودکان و ملوانان شهرت پیدا کرد.

سنت نیکُلاس برای اولین بار در اواخر قرن هجدهم در نیویورک به فرهنگ عامه‌ی مردم آمریکا راه پیدا کرد؛ زمانی ‌که یک خانواده‌ی هلندی برای گرامی‌داشت سالگرد درگذشت سنت نیکُلاس به دور هم جمع شده بودند.

سنت نیکُلاس در زبان هلندی سینت نیکُلاس و به صورت کوتاه، سینتِر کلاس خوانده می‌شود. کلمه‌ی سانتا کلاوس از همین عبارت کوتاه ‌شده به‌ دست آمده است.

در سال ۱۸۲۲، کلِمِنت کلارک مور؛ کشیش کلیسای اسقفی یک شعر کریسمس به نام دیدار با سنت نیکُلاس نوشت. این شعر با جمله‌ی «شبِ قبل از کریسمس بود» آغاز می‌شود و سانتا کلاوس یا بابانوئل را مردی شاد توصیف می‌کند که با گوزن‌های قطبی‌اش از این خانه به آن خانه می‌رود و به بچه‌ها هدیه می‌دهد.

ما بابانوئل را به شکل مردی با لباس سفید و قرمز، با ریش‌های سفید و کیسه‌ای پر از اسباب‌بازی می‌شناسیم. این تصویر از بابانوئل برای اولین بار در سال ۱۸۸۱ به‌وجود آمد؛ زمانی ‌که یک کارتونیستِ سیاسی به نام توماس نَست شعرِ مور را به تصویر کشید تا ظاهر سنت نیکُلاس را به شکلی که ما امروز می‌بینیم نشان دهد.

کریسمس چه روزی است / روز کریسمس ۱۴۰۰

کریسمس چه روزی است / روز کریسمس 1400
کریسمس چه روزی است / روز کریسمس ۱۴۰۰

کریسمس چه روزی است؟

چند حقیقت جالب درباره‌ی کریسمس

  • هر سال ۳۰ الی ۳۵ میلیون درخت طبیعیِ کریسمس فقط در آمریکا فروخته می‌شوند. در آمریکا ۲۱ هزار موسسه برای کاشت درخت کریسمس وجود دارد. جالب است بدانید که درخت‌ها معمولا حدود ۱۵ سال پیش از آن‌که فروخته شوند کاشته می‌شوند.
  • یکی از نوشیدنی‌های مخصوص کریسمس نوعی نوشیدنی از ترکیب زرده‌ی تخم‌مرغ و شیر است. در سال ۱۶۰۷، اولین فردی که این نوشیدنی را خورد، کاپیتان جان اسمیت در جیمزتاون بود.
  • گیاه سرخ‌برگه یا پوینسِتیا یکی از گیاهانی است که در تزئینات روز کریسمس جایگاه ویژه‌ای دارد. نام این گیاه از روی نام یک دیپلمات آمریکایی به نام جوئل آر پوینسِت گرفته شد. او در سال ۱۸۲۸ این گیاه سبز و قرمز را از مکزیک به آمریکا آورد.
  • گروه ارتش رستگاری از سال ۱۸۹۰ افرادی را با لباس بابانوئل برای جمع‌آوری پول‌های اهدایی مردم به خیابان‌ها می‌فرستد.
  • رودولف معروف‌ترین گوزن قطبی دنیا را رابرت اِل ماری در سال ۱۹۳۹ خلق کرد. او شعری درباره‌ی یک گوزن قطبی نوشت تا مشتریان را به فروشگاه مونتگومری وارد جذب کند.
  • ساخت درخت کریسمس راکفِلِر سنتر در سال ۱۹۳۱ آغاز شد.

کریسمس چه فرقی با سال نو میلادی دارد؟!

مجله اینترنتی تحلیلک

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x