شنبه/ 24 مهر / 1400

گل پاچیرا یا گیاه Pachira aquatica

گیاه پاچیرا نگهداری آسانی دارد و متعلق به مناطق شرقی آسیاست. فقط کافی است کمی آب و نور به آن برسانید.

گیاه پاچیرا

گیاه پاچیرا یا درخت پول

در فرهنگ قدیم چین، گیاه پاچیرا نماد ثروت و خوشبختی بوده و به همین علت به درخت پول هم معروف است.

روش نگهداری گیاه پاچیرا

روش نگهداری گیاه پاچیرا آسان است. در ادامه به بررسی نکات مهم درباره این گیاه زیبا می پردازیم.

نور

پاچیرا مکان روشن را دوست دارد اما در سایه نسبی هم می تواند رشد کند.
در میانه روز و زمانی که حرارت خورشید به اوج خود می‌رسد، گیاه نباید در معرض نور مستقیم قرار بگیرد.
اگر از پاچیرا در خارج از محیط داخلی خانه نگهداری می‌کنید، جهت اطمینان بیشتر بهتر است آن را در مکانی که دارای سایه‌بان است قرار دهید. پاچیرایی که تازه به خانه آورده می‌شود، ابتدا باید در سایه نسبی قرار بگیرد و پس از گذشت زمان و عادت کردن به محیط، به مکانی پرنور منتقل شود.

مکان پاچیرا را زیاد تغییر ندهید. گیاه از این اتفاق دچار آسیب شده و با ریختن برگ هایش، نارضایتی خود را ابراز می‌کند.
بهترین حالت برای نگهداری از پاچیرا، تامین نور مداوم و غیر مستقیم است تا بتواند انرژی لازم برای رشد و جوانه زدن برگ‌های جدید را ذخیره کند.
پاچیرا به طور کلی از سرما یا گرمای شدید خوشش نمی‌آید. دمای متعادل خانه (12 تا 25 درجه سانتی گراد) برای آن مناسب است.
پاچیرا را در هنگام آبیاری بچرخانید تا همه قسمت های گیاه از نور بهره ببرند.
این گیاه همچنین محیط‌های گرم را بیشتر دوست دارد. هیچ‌گاه نباید این گیاه را در معرض نور مستقیم و شدید خورشید قرار داد زیرا برگ‌های آن آسیب می‌بیند و حتی ممکن است باعث مرگ گیاه شود.

یک پنجره در بخش شمالی منزل شما مکان مناسبی برای پاچیراست.

آبیاری

پاچیرا خاک نیمه مرطوب را دوست داست. اما اصلا ریشه خیس را نمی پسندد.

قسمت پایین ساقه این گیاه ضخیم است و قادر است برای مدت طولانی آب را ذخیره کند.

تقریبا هفته‌ای یکبار گیاه را آبیاری کنید و با رسیدن فصل زمستان این میزان را به حداقل برسانید.

آبیاری را تا زمانی ادامه دهید که سطح خاک کاملا اشباع شده باشد و دیگر نتواند آبی جذب کند. پس از چند دقیقه آب جمع شده در زیر گلدانی را خالی کنید؛ این کار باعث پیشگیری از تجمع آب و فاسد شدن ریشه می‌شود.
بهتر است از آب باران برای آبیاری پاچیرا استفاده کنید. انتخاب دیگر استفاده از آب آهک مخصوص برای گیاهان است. حضور آهک در آب با از بین بردن یون‌های سنگین، آب سنگین را به آبی سبک برای گیاهان تبدیل می‌کند.

اگر آب باران یا آب آهک در دسترس ندارید و از آب لوله کشی برای آبیاری گیاهان استفاده می‌کنید، حتما از یک شب قبل آب را در ظرفی رو باز بریزید و بگذارید برای چند ساعت به همان حالت باقی بماند. به این شکل، کلر آب آزاد شده و برای گیاهان مناسب‌تر می‌شود.
قبل از آبیاری بعدی، اجازه دهید سطح رویی خاک کاملا خشک شود.

پاچیرا میانه خوبی با پاشیدن آب روی ساقه ندارد؛ بنابراین هرگز آب را بر روی ساقه‌ی پاچیرا نریزید چون باعث پوسیده شدن گیاه می‌شود.

گیاه پاچیرا

رطوبت

پاچیرا گیاهی رطوبت دوست است. رطوبت هوا باید حدود 45 الی 55 درصد باشد. برای اینکه این میزان رطوبت را برای گیاه تامین کنید، می‌توانید برگ‌های گیاه را با آب اسپری کنید. یک شست و شو با آب هم می‌تواند برای گیاه مفید باشد؛ چون هم رطوبت را تامین کرده و هم گرد و غبار را از گیاه پاک می‌کند. استفاده از جزیره نیز برای این گیاه می تواند مفید باشد.
همچنین می‌توان این گیاه را در محلی مرطوب مانند حمام یا آشپزخانه قرار دهید تا از رطوبت طبیعی محیط استفاده کند البته به شرطی که نور مناسب برای آن تامین باشد. در فصل‌های سرد که از وسایل گرمایشی در داخل خانه استفاده می‌کنید، می‌توانید با کمک دستگاه بخور رطوبت مورد نیاز گیاه را فراهم کنید.

بیشتر بخوانید: نخل شامادورا / معرفی کامل این گیاه مقاوم

خاک

پاچیرا به خاکی متخلخل، نفوذ پذیر و غنی نیاز دارد. به این جهت می‌توانید از خاک کاکتوس، خاک گل و یا خاک گلدان استفاده کنید. برای افزایش تخلخل نیز می‌توانید مقداری شن، ماسه، دانه رس و یا پرلیت به خاک اضافه کنید. پاچیرا می‌تواند به روش “آب کشت” نیز پرورش داده شود.

کوددهی
در فصل بهار و تابستان تقریبا ماهی دوبار به گیاه کود دهید.
از کود مخصوص گیاهان سبز استفاده کنید. کود باید به اندازه نصف غلظت توصیه شده به گیاه داده شود. به جز این کود، کودهای جامد مخصوص نیز تولید شده اند که می‌توانید آنها را نیز در خاک قرار دهید.
کوددهی بیش از حد به گیاه آسیب می‌رساند و یا با شدت دادن رشد، مانع از تشکیل شدن گیاهی استوار و قوی می‌شود.

سمی بودن

پاچیرا برای انسان و حیوانات خانگی سمی نیست. با وجود این توصیه می‌شود برای احتیاط آن را از دسترس کودک خردسال خود یا حیوانات خانگی‌تان دور نگه دارید.

گیاه پاچیرا

مشکلات و بیماری پاچیرا

دلیل زرد شدن برگ های گل پاچیرا
زرد شدن برگ ها می‌تواند ناشی از کمبود رطوبت، تعویض بیش از حد مکان گلدان و یا کوددهی زیاد باشد.

یکی از مهم‌ترین دلایلی که باعث زرد شدن برگ‌های پاچیرا می‌شود دریافت نور بیش از حد است. نور بیش از حد می‌تواند باعث سوختن برگ‌های گیاه و در نتیجه زرد شدن آن شود.
همچنین اختلاف دمای زیاد روز و شب نیز می‌تواند به این گیاه آسیب بزند. اگر می‌خواهید برگ‌های پاچیرا زرد نشود بهتر است این گیاه به دور از نور مستقیم نگهداری کنید و همچنین در محیطی باشد که اختلاف دمای روز و شب زیادی نداشته باشد تا آسیب نبیند. همچنین گیاه را در نزدیکی وسایل گرمایشی یا پنجره قرار ندهید.

ظاهر شدن لکه بر روی سطح برگ ها
لک شدن برگ ها احتمالا نشان دهنده کمبود پتاسیم است. استفاده از کودهای دارای مقدار بالایی از پتاسیم، درمان مناسبی برای گیاه خواهد بود.

پوسیدگی ریشه
پوسیدگی و فاسد شدن ریشه نتیجه خیسی زیاد و جمع شدن آب در خاک است که باعث ریزش برگ ها و نرم شدن ساقه می‌شود. اگر متوجه شدید که گیاه درگیر این مشکل شده است، به سرعت آن را از گلدان خارج کنید، خاک‌های اطراف ریشه را پاک کرده و تمام بخش‌های فاسد و پوسیده ریشه را جدا کنید. در نهایت ریشه را در خاک تازه مجدد بکارید.

کپک زدن سطح خاک
اگر لایه‌ای سفید یا خاکستری بر سطح خاک ظاهر شد، احتمالا ناشی از کپک است. این اتفاق هم نشان دهنده رطوبت بیش از حد خاک است. بهترین کاری که می‌توانید برای گیاه انجام دهید، این است که تمام خاک را عوض کنید. اگر کپک فقط در سطح بالایی خاک قرار داشت و به بخش های زیرین سرایت نکرده بود، تنها تعویض لایه رویی خاک کفایت می‌کند.

گیاه پاچیرا

چرا برگ‌های پاچیرا قهوه‌ای می‌شود؟

اگر این گیاه آب زیادی دریافت کند ریشه و برگ‌های آب منبسط و اشباع می‌شود که در نتیجه ممکن است با قهوه‌ای شدن برگ‌ها خود را نشان دهد. یک آبیاری منظم و سیستم زهکشی خوب می‌تواند به راحتی جلوی وقوع این اتفاق را بگیرد و پاچیرا را از قهوه‌ای شدن برگ‌ها و پوسیدگی ریشه نجات دهد.

دلیل کم پشت شدن گل پاچیرا؟

پاچیرا را باید هرس کنید. برای این کار همیشه شاخه را از جلوی گره ساقه یا برگ قیچی کنید و نه پشت آن. هیج‌گاه بیش از یک سوم از ساقه را هرس نکنید و این هرس را به صورت زاویه 45 درجه انجام دهید تا دوباره بتواند رشد کند.
ساقه‌ها و برگ‌های مرده را از گیاه پاچیرا هرس کنید تا انرژی گیاه صرف این قسمت‌ها نشود و گیاه بتواند تمرکز خود را بر روی شاخه‌ها و برگ‌های سالم بگذارد.

تامین نور کافی نیز مساله مهمی برای پر پشت شدن گیاه است. گیاهی که نور کافی دریافت نکند نمی‌تواند انرژی لازم برای رشد و نگهداری شاخه و برگ‌های جدید را داشته باشد.

آیا پاچیرا در طول شب اکسیژن تولید می‌کند؟

پاچیرا به دلیل اینکه تصفیه کنندگی عالی برای هوا است گزینه مناسبی برای استفاده در اتاق خواب است. این گیاه بر خلاف اکثر گیاهان دیگر، در شب اکسیژن تولید می‌کند و می‌تواند سطح اکسیژن اتاق را بالاتر ببرد و هوای سالم‌تری را در زمان خواب تامین کند.

بیشتر بخوانید:

 

منبع: گلستان

مجله اینترنتی تحلیلک

اسکرول به بالا