مجله اینترنتی تحلیلک

سه شنبه/ 8 خرداد / 1403
Search
Close this search box.
کلم زینتی

گل کلم زینتی و روش نگهداری این گیاه

کلم زینتی در فصل پاییز کشت می‌شود و در فصل بهار شروع به گلدهی می‌کند. نگهداری از این گیاه بسیار آسان است.

گل کلم زینتی

گل کلم زینتی (Brassica oleracea Acephala) گیاهی مقاوم به سرماست که بیشتر در زیباسازی باغچه و پارک ها استفاده می شود.

این گیاه زیبا بومی آسیا و یک ساله است.

کلم زینتیکلم زینتی در فصل پاییز کشت می‌شود و در فصل بهار شروع به گلدهی می‌کند. نگهداری از این گیاه بسیار آسان است.

در ادامه با تحلیلک همرا باشید تا روش نگهداری کلم زینتی را بررسی کنیم.

کلم زینتی

روش نگهداری کلم زینتی

نور

گیاه کلم زینتی به نور زیاد و مستقیم نیاز دارد. هرچقدر نور بیشتری دریافت کند دارای برگ‌ها و رنگ زیباتری خواهد بود. نور کم باعث کم رنگ شدن و ایجاد فاصله بین برگ‌ها می‌شود.

نور بسیار زیاد هم ممکن است باعث سوختگی برگ‌ها شود. البته این حالت در پاییز و زمستان به دلیل ملایم بودن نور آفتاب به ندرت اتفاق می افتد.

بیشتر بخوانید: معرفی گلهای باغچه ای مناسب برای زیباسازی حیاط منزل

آبیاری

این گیاه به آبیاری منظم و رطوبت نسبی خاک نیاز دارد. آبیاری بیش از حد باعث پوسیدگی ریشه می‌شود. همچنین در اثر آبیاری کم گیاه رشد زیادی نخواهد داشت.

کلم زینتی

روش نگهداری کلم زینتی

خاک مناسب کلم زینتی

این گیاه به مواد مغذی نسبتاً خوبی نیاز دارد. به‌عنوان‌ مثال اگر خاک را با نسبت‌های مساوی از کود بسیار پوسیده دامی و خاک‌ برگ مخلوط کنیم و بعد گیاهان را بکاریم، به خوبی رشد خواهند کرد.

و از آنجایی که به عنوان گیاهانی یک‌ساله و فصلی استفاده می‌شوند دیگر نیازی به مصرف کود نیست.

همچنین چنین دستورالعملی را معمولاً برای انواع کلم برگ که قرار است مصرف خوراکی داشته باشند استفاده می‌کنند.

برای نمونه‌های زینتی که قرار نیست به مصرف خوراکی برسند و رشد فراوانی کنند می‌توان از فرمولی ساده‌تر استفاده کرد یعنی خاک را با خاک برگ نیز مخلوط کنیم کافی است.

همچنین اگر متوجه عدم رشد مناسب این گیاهان شدیم می‌توان در طی فصل رویش نیز از فرمول‌های کودهای تجاری همانند ۲۰-۲۰-۲۰ به میزان یک گرم در یک لیتر هر ۴-۳ هفته یکبار استفاده کرد.

البته اگر بتوان از کودهایی با میزان نیتروژن پایین‌تر همانند فرمول‌های ۲۰-۲۰-۱۰ و یا سایر فرمول‌های مشابه استفاده کرد رنگ برگ‌ها بهتر خواهد شد.

کلم زینتی

روش نگهداری کلم زینتی

دمای مناسب برای پرورش کلم زینتی

این گیاهان تحمل گرمای تابستان را ندارند. حداکثر دمای گرم مطلوب آن حدود ۲۷ درجه است.

سرمای زمستان را تا حدود ۱۵- درجه سانتی‌گراد به خوبی تحمل می‌کنند و البته این به‌شرطی است که سرد شدن هوا به ‌تدریج انجام گیرد؛ در غیر این صورت و سرد شدن ناگهانی هوا به‌صورت شدید، بافت‌های این گیاه سرمازده خواهند شد.

گرمای هوا مانع از این است که این گیاهان را در اواخر بهار و یا طی تابستان تکثیر کرد. چون گیاهان جوانی که با گرما روبرو شوند ساقه‌هایی بلند دارند که برگ‌ها بافاصله زیادی روی آن قرار می‌گیرند و ظاهر زیبایی ندارند.

همچنین هوای گرم مانع از ظهور رنگ زیبای برگ‌ها می‌شود. به همین دلیل کاشت و تکثیر آنان به اوایل پاییز موکول می‌شود تا از دمای هوای مناسب بهره‌مند شوند. بهترین رنگ برگ این گیاهان در دمای ۱۰ درجه سانتی‌گراد بروز پیدا می‌کند.

بیشتر بخوانید: انواع گل های رونده باغچه ای و نکات نگهداری از آنها

تکثیر کلم زینتی

این گیاه توسط بذر تکثیر می‌شود. زمان مناسب تکثیر این گیاه اواخر تابستان یا اوایل پاییز است.

زمان کاشت باید به گونه‌ای باشد که قبل از فرارسیدن اولین یخبندان زمستانه، از انتقال گیاهان به بستر اصلی کاشت چند هفته گذشته باشد.

برای کاشت می‌توان از خاکی نرم و الک شده استفاده کرد.

ابتدا خاک را مرطوب می‌کنیم و بعد بذرها را روی سطح قرار می‌دهیم. بذرها برای جوانه‌زنی به نور نیاز دارند. دمای ۱۸ درجه برای جوانه‌زنی مناسب است.

و در صورت مناسب بودن شرایط جوانه‌زنی بذرها ۳-۲ هفته طول می‌کشد.

اگر در مکانی به‌ جز بستر اصلی نسبت به کاشت بذرها اقدام می‌کنید زمانی که گیاهان جوان به طول حدود  ۸-۷ سانتی متر رسیدند، مناسب انتقال به مکان اصلی کاشت می‌شوند.

فاصله گیاهان ۶۰-۴۵ سانتی متر مناسب است. از زمان کاشت بذر تا زمانی که گیاه به حداکثر اندازه خود برسد در حدود ۱۴-۱۱ هفته می‌تواند طول بکشد.

کلم زینتی

آفات و بیماری‌های گل کلم زینتی

حشراتی مانند شته، تریپس، سوسک‌ های ککی، حلزون‌ها از آفات این گیاه هستند. از بیماری‌ ها نیز می‌توان به بوترتیس، لکه برگی و سفیدک پودری و بیماری‌های قارچی اشاره کرد. در کل گیاه بسیار مقاومی است که با رعایت نکات کوچکی می‌توان از زیبایی آن لذت برد.

منبع: میهن کاکتوس

مجله اینترنتی تحلیلک

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x