پرورش گل و گیاه خانه و کسب و کار کسب و کار خانگی

گیاهان خوراکی مناسب آپارتمان

گیاهان خوراکی مناسب برای آپارتمان و منزل

 

بخشی از گیاهان خوراکی را می‌توان درون گلدان در محیط منزل و یا آپارتمان پرورش داد. گیاهان خوراکی آپارتمانی را می‌توان در سه گروه طبقه بندی کرد: گیاهان دارای برگ‌ و ساقه خوراکی، گیاهان دارای گل‌ خوراکی و گیاهان دارای میوه‌ خوراکی.

 

گیاهان دارای برگ و ساقه خوراکی مناسب برای منزل

 

ریحان

گیاهی خوراکی که می‌توان از برگ‌های سبز و خوش عطر آن به عنوان سبزی در کنار غذا، تهیه‌ی سالاد و انواع نوشیدنی‌ها استفاده کرد. همچنین تخم ریحان هم جنبه خوراکی دارد. ریحان را به راحتی می‌توان در درون گلدان در فضای آپارتمان پرورش داد.

 

نعناع

به دلیل طعم و عطر بی نظیر گیاه نعنا، به صورت خشک و تازه در تهیه‌ی بیشتر غذاها و نوشیدنی‌ها استفاده می‌شود. نعنا یک گیاه خوراکی با خواص بی نظیر دارویی و درمانی است.

گیاهان دارای برگ و ساقه خوراکی

گیاهان دارای برگ و ساقه خوراکی

آویشن

گیاهی با خواص غذایی و دارویی بالاست که از برگ آن در تهیه انواع شربت‌ها و دمنوش‌ها استفاده می‌شود.

به دلیل عطر و طعم بی نظیری که دارد از آویشن خشک شده می‌توان به عنوان چاشنی و اسانس در پخت و پز استفاده کرد. آویشن را می‌توان درون گلدان در محیط آپارتمان و یا فضای بیرونی خانه نگهداری کرد. آویشن لیمویی، آویشن معمولی و آویشن کوهی از انواع آویشن هستند که مصرف خوراکی دارند.

بیشتر بخوانید: انواع گل های رونده باغچه ای و نکات نگهداری از آنها

رزماری

جزو گیاهان خوراکی آپارتمانی است که می‌توان درون گلدان نگهداری کرد. برگ‌های رزماری برای تهیه دمنوش و داروهای گیاهی مناسب هستند و حتی به عنوان چاشنی می‌توان به غذا اضافه کرد. همچنین روغن حاصل از گیاه رزماری دارای خواص درمانی بسیار زیادی است.

گیاهان دارای برگ و ساقه خوراکی

گیاهان دارای برگ و ساقه خوراکی

گشنیز

گیاهی با برگ‌های خوراکی که به عنوان سبزی مصارف زیادی داشته و در تهیه سس و سالاد از آن استفاده می‌شود. با قرار دادن گلدان گشنیز در مکانی پر نور مثل نزدیک پنجره آپارتمان، به راحتی آن را در منزل پرورش دهید.

گیاهان دارای برگ و ساقه خوراکی

جعفری

با کاشت جعفری در گلدان و یا تراس آپارتمان از برگ و ساقه خوراکی این گیاه استفاده کنید.

گیاهان دارای برگ و ساقه خوراکی

 

ترخون

گیاهی سبز با برگ‌های خوراکی است که برای رشد در فضای آپارتمان به مکانی پر نور احتیاج دارد.

 

اسفناج

کاشت اسفناج درون گلدان در فصول سرد و خنک سال و قرار دادن گلدان در مجاورت پنجره‌های جنوبی آپارتمان به رشد این گیاه خوراکی کمک خواهد کرد. برگ‌های خوراکی اسفناج را می‌توان در پخت و پز استفاده کرد.

 

گیاهان دارای گل خوراکی مناسب برای منزل و آپارتمان

اسطوخودوس

گیاهی خوراکی با خواص دارویی و درمانی بی نظیر که از گل آن در تهیه انواع دمنوش‌ها استفاده می‌کنند.

 

گل زعفران

گل زعفران در مناطقی با آب و هوای گرم و در باغچه، گلدان‌های سفالی و تراس آپارتمان قابل کاشت و نگهداری است. گلبرگ‌ها و ریشه زعفران استفاده خوراکی دارند. از ریشه خوش رنگ آن می‌توان در تهیه بیشتر غذاها، شیرینی‌ها، دسرها و دمنوش‌ها استفاده کرد. همچنین تهیه مربا و دمنوش از گلبرگ‌های گل زعفران هم امکان پذیر است.

گیاهان دارای گل خوراکی

گیاهان دارای گل خوراکی مناسب برای منزل

گل ختمی

از گل، ریشه و میوه این گیاه می‌توانید برای تهیه نوشیدنی و دمنوش استفاده کنید. گل ختمی برای رشد به نور کافی و خاک مرطوب نیازمند است، پس به راحتی می‌توان آن را درون گلدان و در تراس آپارتمان نگهداری کرد.

گیاهان خوراکی مناسب آپارتمان

 

گل سرخ

پرورش این گیاه خوراکی و زینتی در بالکن و تراس آپارتمان زیبایی خاصی به محیط زندگی شما خواهد بخشید و از گلبرگ‌های آن در تهیه مربا و تزیین انواع کیک و شیرینی می‌توانید بهره ببرید.

 

گیاهان دارای میوه خوراکی مناسب آپارتمان

درختچه لیمو ترش

با کاشت دانه‌های لیمو ترش درون گلدان، این میوه خوراکی و معطر را پرورش دهید. این گیاه برای رشد به مکانی گرم و پر نور احتیاج دارد. پس گلدان خود را در پاسیو، تراس و یا بالکن نگهداری کنید.

گیاهان خوراکی مناسب آپارتمان

 

درختچه توت فرنگی

با کاشتن در گلدان و قرار دادن در تراس و یا بالکن خود در خانه توت فرنگی پرورش دهید. آبیاری هفتگی و منظم در رشد گیاه توت فرنگی موثر خواهد بود.

گیاهان دارای میوه خوراکی

گیاهان دارای میوه خوراکی مناسب برای منزل

درختچه گوجه فرنگی

گوجه فرنگی را هم می‌توان درون گلدان پرورش داد. گوجه فرنگی برای رشد به نور کافی و آبیاری منظم احتیاج دارد.

 

گیاهان دارای میوه خوراکی مناسب برای منزل

درختچه کامکوات

این گیاه خوراکی درون گلدان و با دریافت ۶ تا ۸ ساعت نور غیر مستقیم و آبیاری منظم رشد می‌کند. میوه‌ی خوراکی آن شبیه به پرتقال است. از این میوه خوراکی در تهیه سالاد، مربا و مارمالاد استفاده می‌شود. از این پرتقال‌های کوچک در تزیین کیک، شیرینی و طعم دار کردن گوشت هم می‌توان بهره برد.

گیاهان خوراکی مناسب آپارتمان

 

 

 

مجله اینترنتی تحلیلک

نوشته های مرتبط

آموزش خیاطی به روش مولر

معصومه دهقانی

پُخت شیرنی های نوروز؛ طرز تهیه شیرینی دانه قهوه

فرزانه هاشمی

کیک بادام زمینی یک کیک بی نظیر

مهسا شیرازیان

دیدگاه خود را ثبت کنید