مجله اینترنتی تحلیلک

چهارشنبه/ 9 خرداد / 1403
Search
Close this search box.
گیاه افوربیا درخت مدادی

گیاه افوربیا و روش نگهداری این کاکتوس زیبا

بسیاری افوربیا را از دسته کاکتوس ها می دانند. تقریبا می‌توان انواع مختلف افوربیا را در اکثر مناطق گرمسیری زمین پیدا کرد. اما اکثر افوربیاها متعلق به مناطق گرمسیری آفریقا هستند.

گیاه افوربیا درخت مدادی

افوربیا (Euphorbia Cactus) گیاهیست که در مناطق خشک می روید و اصالتا متعلق به آفریقای جنوبی است.

این گیاه انشعاباتی شبیه به شمعدان دارد و به درخت شمعدان نیز معروف است.

این گیاه ۲۴۰۰ گونه مختلف دارد که از این حیث بزرگترین گونه گیاهان گلدار به شمار می رود.

گیاه افوربیابسیاری افوربیا را از دسته کاکتوس ها می دانند.

تقریبا می‌توان انواع مختلف افوربیا را در اکثر مناطق گرمسیری زمین پیدا کرد. اما اکثر افوربیاها متعلق به مناطق گرمسیری آفریقا هستند.

این گیاهان مختلف در مناطق گوناگونی رشد می‌کنند. این گیاه زیبا در آفریقا، آسیا و حتی اروپا نیز رشد می کند. افوربیا حتی در جزایر اقیانوس آرام و استرالیا هم یافت می‌شود.

افوربیا می‌تواند در طبیعت حتی تا ۱۲ متر هم رشد کند اما در داخل منازل نهایتا تا ۲ متر رشد می‌کند.

قد متوسط این گیاه ۱۱۰-۹۰ سانتی متر است. با اینکه شکل های متفاوتی در نوع انشعابات و شاخه‌های این گیاه وجود دارد اما رشد قد اکثر آن‌ها یکسان است.

بیشتر بخوانید: نحوه نگهداری گل فردوس

شرایط نگهداری افوربیا درخت مدادی

آبیاری

هیچ گاه ساکولنت و کاکتوس را غرقاب نکنید.

خاک کاکتوس افوربیا باید بین هر بار آبیاری کمی خشک شود.

این گیاه می‌تواند از پس خشکی کامل خاک نیز بر بیاید، اما نه برای مدت طولانی و این به معنی عدم نیاز افوربیا به آب نیست.

برای اینکه از خشکی خاک مطمئن شوید، انگشت خود را برای چند سانتی متر در خاک فرو کرده و رطوبت لایه‌ی زیرین را بسنجید. اگر هنگام لمس، خشک به نظر می‌رسید می‌توانید گیاه را آبیاری کنید. اما اگر هنوز مرطوب بود، باید دست نگه داشته و تا زمان خشک شدن خاک صبر کنید.

در زمستان باید دفعات آبیاری را کاهش دهید. دقت کنید، گفتیم دفعات، نه مقدار. در واقع از آنجایی که دفعات آبیاری کمتر می‌شود، میزان آن اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.

در این فصل باید در هر وعده آبیاری به قدر کافی به گیاه آب برسانید تا رطوبت حداقلی در خاک ایجاد شده و از پژمردگی کاکتوس افوربیا جلوگیری شود.

در طول فصول گرم‌تر بهترین زمان برای آبیاری این کاکتوس بعدازظهر است. اما می‌توانید این کار را در صبح و قبل از طلوع کامل خورشید و افزایش دما نیز انجام دهید. در زمستان، زمان دوم مناسب‌تر است.

افوربیا کاکتوسی که در گلدان کاشته شده است، در هوای گرم به آبیاری بیشتری نیاز خواهد داشت. شاید گاهی نیاز باشد هفته‌ای ۳-۲ بار آن را آبیاری کنید.

گیاه افوربیا

نور

افوربیا نور خورشید را دوست دارد. اگر آن را نهایتا تا دو متری یک پنجره قرار دهید، برای او عالی است.

بعضی از افوربیاها می‌توانند سایه جزئی را نیز تحمل کنند.

افوربیا را نزدیک یک پنجره نورگیر جنوبی قرار دهید.

از آغاز بهار تا میانه پاییز می‌توانید گلدان را به بالکن و باغچه منتقل کنید. اما دقت داشته باشید که نور خورشید باعث سوختن برگ‌های افوربیا نشود. اگر احساس کردید نور خیلی تند و گرم است، مکان افوربیا را کمی تغییر دهید.

دما

افوربیا دمای بالای هوا در تابستان را تحمل می کند اما سرمای زمستان را نمی تواند تحمل کند.

البته این موضوع به میانگین دمای هوای محیط زندگی شما هم بستگی دارد. گونه‌هایی از افوربیا که متعلق به عربستان، بخش‌های غربی و مرکزی آفریقا و مناطق گرمسیری آمریکا هستند که برای ادامه حیات خود در زمستان به بازه دمایی ۱۳ الی ۱۵ درجه سانتی‌گراد نیاز دارند.

اما افوربیاهایی که متعلق به ماداگاسکار و آفریقای شرقی هستند دمای کمتر ( ۱۳ الی ۱۰ درجه ) را نیز تحمل می‌کنند.

گونه‌هایی که بومی بخش شمالی و جنوبی آفریقا هستند به دمای زیر ۱۰ درجه نیاز دارند. بنابراین بهتر است افوربیا را با آغاز سرما به داخل خانه منتقل کنید.

هرس کردن

اگر این کاکتوس پیوسته به رشد خود ادامه دهد، می‌تواند بسیار بزرگ و سنگین شود. افوربیا تا ارتفاع زیادی رشد می‌کند.

هنگام هرس کردن این کاکتوس، باید از دستکش، محافظ چشم و لباس ضخیم استفاده کنید.

شیره سفید موجود در این گیاه سبب التهاب پوست شده و اگر هرگونه تماسی با چشم داشته باشد، می‌تواند مشکلات دیداری جدی برای شما ایجاد کند.

با این وجود اگر تماسی با این شیره خطرناک داشتید، سریعا محل آلوده را با آب بشویید.

می‌توانید از ساقه‌های بریده شده برای تکثیر و ایجاد گیاهان جدید استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: کوکداما چیست؟ / گیاهان مناسب برای کوکداما

تعویض گلدان

باید گلدانی را انتخاب کنید که اجازه بدهد میزان اضافی رطوبت به آسانی تبخیر شود؛ مانند گلدان سفالی.
کاکتوس افوربیا معمولا نسبت به ازدحام در یک گلدان حساس نیست، پس می‌توانید چند کاکتوس از این نوع را در کنار هم بکارید.

اگر گیاه خود را در باغچه (هر بستری غیر از گلدان) کاشته‌اید، فراموش نکنید که مقداری شن و ماسه به خاک اطراف آن اضافه کنید. حتی زمینی مخلوط از سنگ و خاک نرم نیز برای این کاکتوس مناسب خواهد بود.

کاکتوس افوربیای شما تمایل دارد در گلدانی کاشته شود که حدود ۵ الی ۷.۵ سانتی متر بزرگتر از قطر ریشه خود باشد. گلدان نهایی باید دارای حفرات زه کشی متعددی در زیر خود باشد، زیرا کاکتوسی که در گلدان کاشته می‌شود به آبیاری بیشتری نیاز خواهد داشت. اگر در منطقه‌ای با آب و هوای معتدل زندگی می‌کنید، می‌توانید این گیاه را در خارج از خانه نیز قرار دهید.

افوربیا می‌تواند بزرگ و قطور شود؛ پس بدیهی است که روزی از گلدان خود خارج می‌شود. در این حالت بهتر است گیاه را به گلدان بزرگ‌تری منتقل کنید. اما لازم نیست این تعویض گلدان هر سال انجام شود. هر دو یا سه سال کافی است.

تعویض گلدان همچنین می‌تواند راه خوبی برای رساندن خاک تازه به افوربیا باشد.

زمان مناسب برای این کار اوایل بهار است؛ درست زمانی که فصل رشد تازه آغاز شده است. پس از اینکه گیاه را به گلدان تازه منتقل کردید، یک الی دو هفته صبر کرده و سپس آبیاری را آغاز کنید.

بیشتر بخوانید: انواع گل ساکولنت / روش نگهداری و تکثیر

شرایط نگهداری افوربیا درخت مدادی

خاک افوربیا و کوددهی

افوربیا به خاکی با زه‌کشی مناسب نیاز دارد و می‌تواند در شرایط بحرانی، در خاک خشک و کم‌آب هم زندگی کند. می‌توانید خودتان ترکیب خاک ایده‌آل افوربیا را بسازید. برای این کار از خاک مخصوص ساکولنت و کاکتوس استفاده کنید و آن را با خاک معمولی گیاهان آپارتمانی ترکیب کنید.

هر نوع خاص از افوربیا به منابع معدنی خاصی نیاز دارد اما بدون شک همه انواع این ساکولنت زیبا از دریافت کردن یک کود غنی و مناسب لذت می‌برند!
گیاهی که در گلدان است، به کوددهی مرتب نیاز دارد.

یک کود متعادل ۱۰-۱۰-۱۰ (نیتروژن-فسفر-پتاسیم) انتخاب کنید و با رقیق کردن آن به یک چهارم قدرت، هفته ای یکبار در طول فصل رشد به خاک گیاه اضافه کنید.

افوربیا خیلی حساس نیست و حتی می‌تواند در خاک خشک و ضعیف نیز به زندگی خود ادامه دهد. اما شرط قطعی برای دوام آوردن این گیاه در خاک، عالی بودن زه کشی است به ویژه اگر افوربیا در گلدان کاشته شده است.

برای این منظور می‌توانید از خاک گلدان مخصوص کاکتوس و ساکولنت استفاده کنید. کافی است مقدار زیادی سنگ ریزه و شن را به هر خاکی اضافه کرده تا زه کشی آن را بالا ببرید.
پیشنهاد ما این است که از خاکی در گستره ph 6.1 که کمی اسیدی است، الی ۷.۸ که تقریبا بازی است استفاده کنید.

اغلب خاک‌ها اگرچه برای استقرار ریشه مناسب هستند، اما نمی‌توانند تمام عناصر ضروری مورد نیاز گیاه را فراهم کنند. به همین علت استفاده از کود مناسب ضرورت پیدا می‌کند. نصف قاشق چای خوری کود چند منظوره ۱۵-۱۵-۱۵ را در یک لیتر آب حل کنید و هر دو هفته یکبار پس از آبیاری به خاک اضافه کنید و این کار باید در بهار و تابستان صورت بگیرد. از آنجایی که سرعت رشد کاکتوس افوربیا در پاییز و زمستان کاهش می‌یابد، باید کوددهی را در این فصول سرد متوقف کنید.

گیاه افوربیا

تکثیر افوربیا

قلمه زدن افوربیا بهترین روش برای تکثیر آن است. البته می‌توان دانه آن را هم کاشت، اما جوانه زدن این دانه کاری بسیار دشوار و زمان‌بر است.

سمی بودن

بسیار مواظب افوربیا باشید! برگ‌های آن حاوی شیره ای بسیار سمی هستند که بی نهایت خطرناک هستند و در اثر تماس با پوست باعث خوردگی و سوختگی می‌شوند و طبیعی است که اگر خورده شود هم بسیار سمی است.

بیشتر بخوانید: شرایط نگهداری گیاهان آپارتمانی و اصول پرورش آنها

آفات و بیماری گیاه افوربیا

شپشک آردی، تخم عنکبوت، مگس سفید و شپشک معمولی رایج ترین آفات گیاه افوربیا هستند. اما افوربیا در مقایسه با سایر ساکولنت‌ها کمتر دچار آفات و بیماری‌ها می‌شود.

به دلیل ریز بودن این آفات کنترل آنها کاری دشوار است، چون بسیار ریز بوده و به راحتی در بخش‌های مختلف گیاه پنهان می‌شوند. مهمترین کار این است که به خوبی آن‌ها را تشخیص دهید و با توجه به میزان گستردگی آنها در گیاه، برای نابودیشان تصمیم بگیرید.

کپک یک عفونت قارچی است که به صورت لکه‌های پودری سفید و خاکستری در بخش‌های مختلف گیاه ظاهر می‌شود. این عارضه به دلیل رطوبت بالا، تهویه هوای ضعیف، نور ناکارآمد و کمبود مواد معدنی رخ می‌دهد.

اگر نشانه‌های وجود کپک را بر روی افوربیا دیدید آن را ایزوله کنید. یعنی از سایر گیاهان دور کرده و به صورت تنها آن را نگهداری کنید. روغن چریش ( Nemm Oil ) یک انتخاب خوب برای کاهش و از بین بردن عفونت‌های این قارچ است.

گیاه افوربیا

منبع: گلستان

مجله اینترنتی تحلیلک

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x