پنج‌شنبه/ 1 مهر / 1400

یک عامل مهم برای صعود قیمت طلا

بسیاری از کارشناسان به سرمایه گذاران درباره ریزش بازار سهام آمریکا هشدار می دهند و این ممکن است همان عاملی باشد که طلا در پاییز نیاز دارد. گلدمن ساکس، مورگان استنلی، سیتی گروپ و بانک امریکا همگی نسبت به بازار سهام آمریکا مضطرب شده و اعلام کرده اند که ارزش گذاری ها کاذب شده است. دویچه بانک هم هفته اخیر به بانک های دیگر پیوست و با اشاره به رشد ۲۱ برابری ارزش سهام نسبت به درآمدها، در پیامی اعلام کرد ریسک اصلاح بازار وجود دارد.

به گفته مایک مک گلون، استراتژی ارشد کالای بلومبرگ اینتلیجنس، نوسان در فضای بازار سهام ممکن است همان چیزی باشد که طلا در حال حاضر نیاز دارد. حتی اندکی ناآرامی در بازار سهام آمریکا برای صعودی کردن طلا کافی خواهد بود.

کالین همیلتون، مدیر تحقیقات کالای شرکت بی ام او کپیتال مارکتس اظهار کرد: در پی نوسان بازار و با توجه به سطح فعلی معاملات، بعید است طلا شاهد ریزش بیشتر قیمت باشد. قیمت طلا همچنان بسیار خوب است. با وجود افت ۶.۵ درصدی که از ابتدای امسال تاکنون داشته، قیمت طلا در بحبوحه کندی رشد اقتصادی چین، ادامه محدودیت های مربوط به کرونا و سخنرانی های اخیر جکسون هال و گزارش اشتغال مایوس کننده آمریکا در اوت در حدود ۱۸۰۰ دلار ثابت مانده است. با توجه به بازده واقعی منفی، تنش های ژئوپلیتیکی و احتمال نوسان بازارهای مالی، پتانسیل اصلاح چشمگیر قیمت طلا نسبتا اندک است.

با این حال قیمت طلا با سلسله ناامیدی هایی شامل عقب نشینی هفته گذشته از سطح ۱۸۳۰ دلار روبرو شده است. بسیاری از تحلیلگران در کوتاه مدت درباره روند طلا نظر خنثی دارند و می گویند طلا در بازه مشخصی خواهد ماند مگر این که موفق شود به بالای ۱۸۳۰ دلار صعود کرده یا به پایین ۱۸۰۰ دلار عقب نشینی کند.

دانیل گالی، استراتژیست کالا در شرکت تی دی سکیوریتیز پیش بینی کرد طلا هفته جاری در حدود ۱۸۰۰ دلار می ماند. فضا برای طلا نه در یک هفته بلکه در سه ماه آینده بهبود پیدا خواهد کرد. در این مدت انتظارات رشد ضعیف شده و انتظارات تورمی به قوت خود می مانند. این فرصت خوبی برای طلا خواهد بود.

هفته جاری همه نگاه ها به آمار شاخص قیمت مصرفی در روز سه شنبه و آمار خرده فروشی آمریکا در روز پنج شنبه دوخته شده است.

بر اساس گزارش کیتکونیوز، سایر آمار مهم شامل شاخص تولید ایمپایر استیت نیویورک در روز چهارشنبه و سپس تولید صنعتی و شمار متقاضیان بیمه بیکاری در روز پنج شنبه و شاخص تولید بانک فدرال فیلادلفیا خواهد بود.

 

منبع: ایسنا

مجله اینترنتی تحلیلک

اسکرول به بالا