سه‌شنبه/ 5 بهمن / 1400

سرمایه توحید صمدی قرآنی در مقام حضور و مراقبت - تضاد و تزاحم

سرمایه توحید صمدی قرآنی در مقام حضور و مراقبت (تضاد و تزاحم) / حضور و مراقبت (مجلس هفدهم)

سرمایه توحید صمدی قرآنی در مقام حضور و مراقبت (تضاد و تزاحم) / حضور و مراقبت (مجلس هفدهم): تا وقتی‌ که در عالم طبیعت و محکوم به احکام طبیعت هستیم، تزاحم حق و باطل، اختلاف مضل و هادی، تزاحم آدم و شیطان و امثال این امور را می‌بینیم.
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp

سرمایه توحید صمدی قرآنی در مقام حضور و مراقبت (تضاد و تزاحم) / حضور و مراقبت (مجلس هفدهم)

استاد صمدی آملی

سرمایه توحید صمدی قرآنی در مقام حضور و مراقبت – تضاد و تزاحم

مجلس هفدهم

بسم الله الرحمن الرحیم

یا کاشِفَ الْکَرب عَن وَجه الحسین علیه السلام إکشِف کَربی بحقِّ أخیکَ الحُسَین علیه السلام

با تشرف به محضر حضرت باب الحوائج الی‌ الله، باب الحسین عرض می‌کنیم که مثل ابوالفضل با اباعبدالله علیه‌السلام مثل امیرالمؤمنین علیه‌السلام با پیغمبر صلی الله علیه و آله است. همان‌ طور که پیغمبر فرمود من شهر علمم و علی در این شهر است، حضرت سیدالشهدا علیه‌السلام نیز بابی دارد و باب الحسین علیه‌السلام آقا ابوالفضل‌ العباس علیه‌السلام است.

حضرت ابوالفضل علیه السلام - حضور و مراقبت - تضاد و تزاحم - استاد صمدی آملی

سرمایه توحید صمدی قرآنی در مقام حضور و مراقبت – تضاد و تزاحم

به عرض رساندیم که حقیقت مراقبت عرفانی، توجه شخص مراقب به توحید صمدی قرآنی است که ان‌شاالله حقیقت “هو الاوّل و الآخر و الظاهر و الباطن” برای او در تمام شئون و حیات شبانه‌روزی پیاده شود.

این سرمایه اصیل توحید انسانی و الهی، شخص مراقب را در درجات عالیه مقامات انسانی ارتقا می‌دهد.

در باب مقام توحیدی، در جلد دوم مآثر آثار، عبارتی از حضرت آقا روحی فداه در بخش توحید و مراقبت آورده‌ ایم که فرمودند تا وقتی‌ که در عالم طبیعت و محکوم به احکام طبیعت هستیم، تزاحم حق و باطل، اختلاف مضل و هادی، تزاحم آدم و شیطان و امثال این امور را می‌بینیم. اگر شخص مراقب از این مرتبه‌ توحیدی بالا برود و به آن مقام جمعی “و عَلَّمَ آدم الاسماء کلّها” که مقام آدمیت است راه یابد؛ همه اسماء الهیه را به جان او که انسان حقیقی است القاء می‌کنند، اما در عین‌ حال تا زمانی‌ که در این نشئه طبیعت به سر می‌برد بر اساس احکام این عالم حکم تقابل را اجرا می‌ کند.

لذا شما پیغمبر صلی الله علیه و آله را نیز در صف مخالف با ابوسفیان، امیرالمؤمنین علیه‌السلام را در مقابل معاویه و عمروعاص، و سیدالشهدا علیه السلام را در مقابل شمر و یزید و دیگران می‌ بینید.

براساس این نشئه که احکام طبیعت بر آن حاکم است باید تضاد و تقابل پیدا شود، اما در عین‌ حال، همین‌ که یک قدم از این عالم فراتر می‌گذاریم و ان‌ شاء الله در افق بالاتری به خاتم‌ الانبیا صلی الله علیه و آله نگاه می‌کنیم، می‌بینیم که این تزاحم برداشته می‌شود؛ زیرا شیطان و شیطان صفتان را ارتقاء به آن مراتب مافوق نیست تا با رحمانیان و انسان‌ های الهی مشربی همچون خاتم‌الانبیاء، انبیاء عظام و ائمه اطهار علیهم‌السلام به تزاحم برخیزند.

تا زمانی‌ که حرف از جسم طبیعی، بدن مادی و تعلق نفس به این بدن است، حرف تزاحم و اختلاف بین حق و باطل پیش می‌آید، اما همین‌ که با بدن فوق بدن عنصری از این نشئه در می‌ رویم و در افق اعلی قرار می‌گیریم، دیگر مقابلی نداریم و کسی به تضاد و تزاحم برنمی‌خیزد؛ به تعبیر طلبگی ما سالبه به انتفاع موضوع می‌شود. در این حالت، دیگر مقابلی نیست تا اینکه تضادی باشد و تضاد زمانی مطرح می‌شود که دو تا ضد داشته‌ باشیم.

در این عالم، چون آب و آتش دو ضد می‌باشند و اگر شرایط آن دو آماده نباشد قابل جمع نیستند، لذا حکم تضاد در آن‌ها پیدا می‌شود، اما اگر از این عالم طبیعت بالا برویم، در آنجا که مقام الهیّت محضه است، دیگر شیطان راه ندارد و یزید و یزیدیان قدرت رسیدن به آن مراتب را پیدا نمی کنند تا تزاحم و تضادی ایجاد شود.

ادامه دارد…

بیشتر بخوانید: در عالم فقط خودت را باش

کتاب حضور و مراقبت استاد صمدی آملی مجموعه سخنرانی های ایشان در مشهد مقدس و در محضر امام رضا علیه السلام در سال ۱۳۷۸ است.

سرمایه توحید صمدی قرآنی در مقام حضور و مراقبت (تضاد و تزاحم)

مجله اینترنتی تحلیلک

siha
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x