چهارشنبه/ 6 مرداد / 1400

منتخب سردبیر

مطالب مرتبط

حضور و مراقبت استاد صمدی آملی / مجلس سیزدهم (شکرگزاری از نعمت ها)

کتاب حضور و مراقبت استاد صمدی آملی مجموعه سخنرانی های ایشان در سال 1378 و در مشهد مقدس است. در این مطلب قسمتی دیگر از مجلس سیزدهم این کتاب گران بها را آغاز کرده و خدمتتان عرضه می داریم.

حضور و مراقبت استاد صمدی آملی / مجلس سیزدهم (شکرگزاری از نعمت ها)

استاد صمدی آملی

مجلس سیزدهم

بسم الله الرحمن الرحیم

الحَمدُ و الثّناء لِعَین الوُجود، ثُمَّ الصَّلوه و السَّلام عَلی واقِفِ مواقِفِ الشُّهود؛ سَیّدَنا أبی القاسِم محمد صلی الله علیه و آله و علی آله أمَناء المَعبود

شکرگزاری از نعمت ها

در بحث مراقبت به‌ معنای اخلاقی آن، بزرگان اهل اخلاق فرمایشات شریفی دارند از جمله جناب خواجه‌ نصیر طوسی در کتاب اوصاف الاشراف که یکی از بهترین کتاب‌های اخلاقی است، می‌فرمایند:

“مراقبه آن است که انسان همیشه ظاهر و باطن خود را حفظ کند تا از او چیزی صادر نشود که حسناتش را باطل گرداند تا مبادا در نهان و آشکار معصیتی کند یا چیزی خواه کوچک خواه بزرگ او را از سیر و سلوک بازدارد، و باید همیشه توجه به این آیه داشته باشد که می‌فرماید: “واعلَموا أنَّ اللهَ یَعلَمُ ما فی انفُسِکُم فاحذَروه” تا آن گاه ان‌ شاالله که به مرحله وصل و نیل به مقصود برسد و الله یوفّق من یشاء من عباده انّه هو اللطیف الخبیر”

بیشتر بخوانید: زندگینامه خواجه نصیر الدین طوسی صاحب زیج ایلخانی

به عرض رساندیم که از جنبه علم اخلاق، انسان باید در طول روز، هم محاسب باشد و هم مراقب؛ به تعبیر جناب خواجه، شخص باید بین نعمت‌های الهی که نصیبش شده و بین آنچه را که در مقام شکرگزاری به‌عنوان عبادت و غیر عبادت از او صادر می‌شود به حساب بنشیند تا ببیند آیا حق دارد از امر الهی سرپیچی کند و با این‌همه نعمت که خداوند به او عطا فرموده وجدان و حیثیت او اجازه می‌دهد در پیشگاه الهی دست به گناه بزند یا خیر.

این محاسبه سبب می‌شود که انسان به یک نحوه بین نعمت‌های الهی و اعمال خویش توازن برقرار کند. البته از آنجا که نعمت‌های الهی بی‌کران و نامحدود است، هیچ‌گاه بین شکرگزاری بنده و نعمت‌های الهی تناسبی برقرار نخواهد شد، فقط این اندازه در مقام محاسبه باید به خودش بقبولاند که تا هر مقدار که می‌تواند، در پیشگاه الهی از نعمت او شکر کند، اطاعتش را بجا آورد و یا حداقل گناه نکند.

اگرچه خداوند در قرآن کریم به ما فرمود شکر نعمت‌ها را به‌ جا آورید اما با این‌ حال در همان قرآن فرمود: ” ان تَعُدّوا نِعمهَ اللهِ لا تُحصوها”؛  اگر بخواهید نعمت‌های الهی را شمارش فرمایید نمی‌توانید.

زیرا بر اساس ” کلٌّ یَعمَلُ علی شاکِلَته” فیض الهی به شاکله حق است و هم شکل فیاض و مفیض علی‌الاطلاق می‌باشد، لذا فیض او غیرمتناهی است یعنی تجلیات او را نهایت نیست.

زیرا بر اساس ” کلٌّ یَعمَلُ علی شاکِلَته” فیض الهی به شاکله حق است و هم شکل فیاض و مفیض علی‌الاطلاق می‌باشد، لذا فیض او غیرمتناهی است یعنی تجلیات او را نهایت نیست.

اما اگر انسان تا آنجا که برایش مقدور است واجبات را انجام دهد، در پیشگاه حق متعال خیانت نکند، گناه نکند، از محرمات دوری بفرماید، این‌ها تا اندازه‌ای در محاسبه به او کمک می‌کند؛ مثل کسی که مغازه‌ای باز می‌کند نمی‌تواند همه نیازهای مشتریان مغازه‌ های یک شهر را در مغازه خاص خود جمع کند. و اگرچه نمی‌تواند همه حوائج گوناگون مردم را که هزاران است رفع کند ولی می‌تواند به‌اندازه‌ ظرفیت مغازه‌اش مشتریان را جذب کند و در مقابل تقاضای آن‌ها عرضه‌ای منصفانه داشته باشد.

ادامه دارد…

بیشتر بخوانید: حکایتی در چیستی بندگی / تأملی بر اسرار التوحید

کتاب حضور و مراقبت استاد صمدی آملی مجموعه سخنرانی های ایشان در مشهد مقدس و در محضر امام رضا علیه السلام در سال ۱۳۷۸ است.

مجله اینترنتی تحلیلک

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اخبار داغ

آخرین مطالب

منتخب سردبیر

اسکرول به بالا