سه‌شنبه/ 15 آذر / 1401
راهکار درمان خجالت کودکان

17 راهکار درمان خجالت کودکان

کودکانی که خجالت می کشند، اغلب در سنین مختلف برای حضور در جامعه می توانند هم خود و هم والدینشان را دچار مشکلات بسیار زیادی کنند از همین رو نیاز است تا درمان خجالتی بودن از همان سنین پایین آغاز شود. بهترین درمانگر و کمک کننده کودکان خجالتی والدین آن ها هستند. آنها باید دانش خود را در این زمینه به قدر بالا ببرند تا در صورت مشاهده این رفتارها به سرعت بتوانند از روند آن جلوگیری کنند.

17 راهکار برای درمان خجالت کودکان

خجالت در کودکان به معنی عدم حرمت نفس همراه با اضطراب است. کودک خجالتی کودک “مضطربی” است که باور دارد من بد هستم همه بد هستند و اين افراد بد اگر از بدی من آگاه شوند به من آسيب می زنند.

برای درمان خجالت کودکان لازم است تا ابتدا علت کم‌ رویی فرزند خود را جستجو کنید. آیا خجالتی بودن یکی از ویژگی‌ های شخصیتی در او است و یا برخی از عوامل محیطی و تنش‌ های روانی سبب‌ ساز این مسئله شده‌ اند؟

پس از آگاهی از علت و ریشه های مشکل می توانید با استفاده از راهکارهای مناسب خجالت را در کودکانتان کاهش داده و به مرور از بین ببرید.

با ما باشید؛ 17 راهکار برای درمان خجالت کودکان

17 راهکار برای درمان خجالت در کودکان

17 راهکار برای درمان خجالت کودکان

✅هميشه احساسات کودکتان را تاييد کنيد.
وقتی ترسيد نگيد اين که ترس نداره يا نترس، بايد بگویید ميدونم ميترسی.

در صورت نفی و رد احساس کودک، او به اين نتيجه ميرسد که من هيچی نميفهمم، هر چه احساس ميکنم اشتباه است و شروع به نفی احساس خود و شخصيت خود ميکند.

✅کودک را به صورت مستقيم تصحيح نکنيد.

هرگز او را جلوی دوستانش يا در مقابل جمع يا حتی جلوی خواهر و برادرش اصلاح نکنيد. اگر کلمه ای گفت که اشتباه بود، در جمله ای از آن کلمه استفاده کنيد. در صورت لزوم، در اتاقش به تنهايی درباره کار اشتباهش صحبت کنيد.

✅ وقتی با شما صحبت ميکند به او توجه مخصوص نشان بدهيد.

اگر در حال تلفن حرف زدن، صحبت با دوستانتان، کار با کامپيوتر يا تماشای تلويزيون هستيد لحظه ای کارتان را متوقف کنيد، به چشمانش نگاه کنيد و در صورت لزوم از او بخواهيد بعد از اتمام کارتان با او صحبت خواهيد کرد.

✅از او بخواهيد برايتان کتاب بخواند، آواز بخواند، فيلمی که ديده را تعريف کند و نشان بدهيد مشتاق شنيدن هستید.

✅ هرگز به او يا کارهايش نخنديد.

مخصوصا در جمع حتی به کارهای بامزه اش نخنديد مگر آنکه خودش اين خواسته يا انتظار را داشته باشد.

✅ بعد از شش سالگی با کمک مربی خصوصی او را در زمينه يک ورزش “گروهی” مثل فوتبال يا بسکتبال بسازيد تا در زمين ورزشی بدرخشد.

✅هرگز با فرزندتان درد دل نکنيد. (تجاوز غير جنسی به کودک با عوارضی شبيه تجاوز جنسی)

بدی ديگران مخصوصا همسر خود را هرگز به او نگوييد. پدر و مادر باید دوست فرزندانشان باشند ولی هیچگاه هیچگاه هیچگاه هیچ پدر و مادری حق ندارد فرزندش را به عنوان دوست خود انتخاب کند.

17 راهکار درمان خجالت کودکان

✅روزی ٥٠ بار به جا و به موقع به او بگوييد تو خوبی. مرسی پسر خوبم، ممنونم دختر خوبم.

✅از ظاهر او ايراد نگيريد و او را با کسی مقايسه نکنيد.

✅در درمان خجالت کودکان و به خاطر اشتباهش او را تنبيه نکنيد.

✅ اجازه بدهيد اشتباهات بی خطر کند و در صورت نياز بدون منت کمکش کنيد.

✅به او احساس گناه ندهيد. مثلا خسته شدم از دستت، پيرم کردی، کاش بميرم راحت بشم. تو هم لنگه بابات/مامانت هستی.

✅ از کودک به عنوان جاسوس استفاده نکنيد.

✅برای درمان خجالت کودکان هرگز با او قهر نکنيد.

✅ از خجالتی بودن او در جمع حرفی به میان نیاورید. کودکان خجالتی در برابر حرف های اطرافیان بسیار حساس اند. حرف زدن در مقابل او با مادر دوستش تنها وضعیت را وخیم تر خواهد کرد. کودکان خجالتی بیش از قضاوت های منفی به قضاوت های مثبت محتاج اند.

✅ در پی هر پیشرفت کوچکی او را تحسین کنید.

کودکان خجالتی همیشه فکر می کنند دیگران در مورد آنها بد قضاوت می کنند. پس هر بار کار درستی انجام می دهد، او را تشویق کنید. مثلا بگویید «من به تو افتخار می کنم.»، «چقدر شجاعی!» و … این امر سبب می شود حس عشق در او جان بگیرد.

✅ به آن‌ها فرصت اظهار نظر بدهید حتی اگر خیلی کوچک هستند.

برای درمان خجالت کودکان، اجازه دهید تا در بحث‌های شما شرکت کنند و آن‌ها را به خاطر نظرات کودکانه‌شان سرزنش نکنید. با این کار کودک می‌تواند در جمع‌هایی مثل دوستان و همکلاسیانش نیز بدون استرس و اضطراب صحبت کند.

بیشتر بخوانید:

مجله اینترنتی تحلیلک

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x