مجله اینترنتی تحلیلک

جمعه/ 4 خرداد / 1403
Search
Close this search box.
روز شهادت میثم تمار 1403

روز شهادت میثم تمار ۱۴۰۳ به همراه مختصری درباره ایشان

در این مطلب تاریخ دقیق روز شهادت میثم تمار 1403 از یاران حضرت علی (علیه السلام) را به همراه مختصری درباره ایشان برای شما آورده ایم.

روز شهادت میثم تمار ۱۴۰۳ به همراه مختصری درباره ایشان

همراهان همیشگی مجله اینترنتی تحلیلک، میثم تمار از یاران با وفای امیرالمومنین علی علیه السلام بود. در این مطلب تاریخ دقیق روز شهادت میثم تمار ۱۴۰۳ از یاران حضرت علی (علیه السلام) را به همراه مختصری درباره ایشان برای شما آورده ایم. با ما همراه باشید…

روز شهادت میثم تمار ۱۴۰۳

روز شهادت میثم تمار 1403
روز شهادت میثم تمار ۱۴۰۳

روز شهادت میثم تمار ۱۴۰۳ مصادف با شنبه ۹ تیر ۱۴۰۳، ۲۲ ذی الحجه ۱۴۴۵ و ۲۹ ژوئن ۲۰۲۴ است.

میثم تمار از یاران با وفای امیرالمومنین علی علیه السلام بود. نقل است که امام علی علیه السلام چگونگی کشته شدن او را برایش پیشگویی کرده بودند:

تو را بعد از من دستگیر می کنند و به دار خواهند زد. در روز سوم از بینی و دهان تو خون روان خواهد شد و محاسنت را رنگین خواهد ساخت.

آن گاه امام علیه السلام درختی را که بر اّن میثم را بر دار خواهند کشید به او نشان داد و فرمود: تو در آخرت با من خواهی بود.

میثم تمار در آخرین سال زندگی اش به مدینه و دیدار ام سلمه رفت. در این دیدار از امام حسین علیه السلام سوال پرسید که ام سلمه به ایشان فرمود: بسیار می شنیدم که رسول خدا صلی الله علیه و آله سفارش تو را به امیرالمؤمنین علی علیه السلام می فرمود. امام حسین علیه السلام نیز تو را بسیار یاد می کند.

روز شهادت میثم تمار ۱۴۰۳

روز شهادت میثم تمار 1403
روز شهادت میثم تمار ۱۴۰۳

روز شهادت میثم تمار ۱۴۰۳

پس از این دیدار، میثم تمار به کوفه بازگشت و ۱۰ روز قبل از ورود امام حسین علیه السلام به عراق، توسط عبیدالله بن زیاد دستگیر شد، به زندان افتاد و در نهایت همان گونه که امام علی علیه السلام خبر داده و پیش بینی کرده بودند، به شهادت رسید.

عبیدالله بن زیاد به میثم تمار گفت: تو باید از علی علیه السلام برائت بجویی و از او بدگویی کنی… و الا دست و پایت را قطع می‌کنم و تو را به دار می‌آویزم. با این سخن اشک میثم سرازیر شد. ابن زیاد از علت گریه او سؤال کرد. گفت: از قول و عمل تو گریه نمی‌کنم. از شکی که آن روز از خبر مولایم بر من عارض شد گریه می‌کنم.

ابن زیاد پرسید: مگر مولای تو چه گفته؟ سپس میثم جریان را نقل کرد. ابن زیاد گفت دست و پایت را قطع می‌کنم. اما زبانت را باقی می‌گذارم تا دروغ تو و مولایت را آشکار سازم. سپس دست و پای او را قطع کرد و او را بالای دار برد.

او در بالای دار صدا می‌زد؛ ای مردم هر کسی می‌خواهد احادیث علی علیه السلام را بشنود جلو بیاید. مردم جمع شدند. عمرو بن حریث به عبیدالله بن زیاد گفت: می‌ترسم او دل‌های مردم کوفه را دگرگون کند و آن‌ها علیه تو خروج کنند. عبیدالله دستور داد: برو زبانش را قطع کن سپس زبان او را قطع کردند و میثم به شهادت رسید.

مرقد مظهر جناب میثم تمار در خیابان اصلی کوفه – نجف و در حوالی مسجد کوفه قرار دارد. بر بالای مرقد او گنبدی آبی رنگ قرار داده شده است.

بیشتر بخوانید: زندگینامه میثم تمار از یاران امیرالمومنین علی (علیه السلام)

روز شهادت میثم تمار ۱۴۰۳

روز شهادت میثم تمار 1403
روز شهادت میثم تمار ۱۴۰۳

روز شهادت میثم تمار ۱۴۰۳

میثم را از اصحاب سه امام نخست شیعیان امام علی (ع)، امام حسن (ع) و حسین (ع) برشمرده‌اند اما شهرت او بیشتر به سبب شاگردی امام علی (ع) بوده است.

میثم بسیار دوستدار اهل بیت پیامبر (ص) بود و آنان نیز به او توجه خاصی داشتند. به گفتهٔ ام سلمه، همسر پیامبر، پیامبر بارها از میثم به نیکی یاد کرده و دربارهٔ وی به امام علی (ع) سفارش کرده است. میثم پس از آشنایی با امام علی (ع) در زمان خلافت ایشان در کوفه، از او دانش بسیار فراگرفت و امام (ع) او را از اسرار مقام وصایت خود آگاه ساخته و او را در زمرهٔ گروهی از مؤمنان آزموده، قرار داد تا در درک جایگاه رسول خدا (ص) و اهل بیت (ع) به مقام والایی دست یابد.

 

 

مجله اینترنتی تحلیلک

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x