مجله اینترنتی تحلیلک

جمعه/ 31 فروردین / 1403
Search
Close this search box.
زندگينامه مرلین مونرو

زندگینامه مرلین مونرو ستاره فراموش نشدنی هالیوود

"نورما جین مورتنسون" معروف به "مریلین مونرو" بازیگر، خواننده و مانکن مشهور آمریکایی و از پول ‌سازترین ستارگان عصر خود بود. او در آمریکا متولد شد و کودکی تیره و مبهمی داشت، اما با تمام سختی های زندگی او در نهایت توانست مسیر موفقیت خود را پیدا کند. او ابتدا فعالیت خود را به عنوان یک مدل و بعد به بازیگری روی آورد. او با تلاش زیاد خیلی سریع با بازی در نقش های مختلف به یک چهره محبوب تبدیل شد و درست در اوج محبوبیت درگذشت.

«زندگینامه مرلین مونرو»

“نورما جین مورتنسون” معروف به “مرلین مونرو” بازیگر، خواننده و مانکن مشهور آمریکایی و از پول ‌سازترین ستارگان عصر خود بود. او با وجود تمام سختی ها و مشکلاتی که در زندگی داشت لحظه ای دست از تلاش برنداشت و موفقیت و شهرتش را مدیون سختکوشی بی وقفه خودش بود. او در زمان خودش از محبوب ترین چهره ها در میان بازیگران بود اما متاسفانه درست در اوج محبوبیت دار فانی را وداع گفت.

با ما باشید؛ زندگینامه مرلین مونرو ستاره فراموش نشدنی هالیوود

87671

زندگینامه مرلین مونرو

کودکی مرلین مونرو

نورما جین مورتنسن یا همان مرلین مونرو در ۱ ژوئن ۱۹۲۶ در لس آنجلس کالیفرنیا آمریکا به دنیا آمد. مادرش گلدیس پیرل بیکر بود که از ازدواج‌ های قبل خود دارای یک پسر و دختر دیگر هم بود. مرلین فرزند سوم پیرل بود. مادر نورما دقیقا چند روز قبل از تولد او از همسرش جدا شده بود. به همین خاطر در گواهی تولد مرلین نوشته بود که فرزند دیگری ندارد. به خاطر همین در زمان بچگی مشخص نبود پدر او که بود اگرچه بعدها مرلین مونرو پدر خود را پیدا کرد.

مرلین مونرو دوران کودکی روشنی نداشت و دوران بچگی او تماما مبهم و تیره و تار بود. مادر او به خاطر مخالفت مادرش مجبور شد فرزندش را در ۸ یا ۹ سالگی به یتیم خانه بسپرد. او در طول سال‌ های کودکی و جوانی خود به سرپرستی ۱۱ خانواده مختلف سپرده شد. دلیل آن هم بیماری مادرش گلدیس بود که دچار بیماری روان ‌گسیختگی بود.

41a bVa0sjL. AC

ماجرای همجنس گرایی مرلین مونرو

لویس بنر نویسنده کتاب شور و تضاد ادعاهایی را مطرح می کند که مشخص نیست واقعی هستند یا نه. او در شور و تضاد ادعا می کند در طول سال‌ های نگهداری مرلین مونرو و سپردن حضانت او به ۱۱ خانواده، او در دومین خانه خود مورد تجاوز قرار گرفته است. لویس بر این باور است این تجاوز تأثیر روانی عمیق بر او به ویژه رفتار جنسی او گذاشت. در واقع او بعد از آن اتفاق در سنین نوجوانی به شکل دردناکی احساس نا امنی می‌ کرده است.

این سوء استفاده جنسی از مرلین مونرو در دوران کودکی باعث دوری او از مردان و نزدیک شدنش به همجنسگرایی شده است. اگر مصاحبه های مونرو را خوانده باشید او همیشه ابراز کرده است که دیدن زنان زیبا همیشه برایش جذاب بوده و گرایش به زنان را برای خودش طبیعی می دانست.

مرلین مونرو e1602666611197

ماجرای مرلین مونرو و پدرش

مرلین مونرو زمانی که بزرگتر شد سعی کرد پدرش را پیدا کند و متوجه شد اطلاعات شناسنامه‌ او تماما دروغ بوده است و پدر بیولوژیکی او فردی به نام چارلز استنلی گیفورد بوده است. او بعد از تلاش های فراوان موفق شد پدر خود را پیدا کند اما پدرش حاضر نشد که مرلین را بپذیرد و حتی یک بار ملاقاتش کند.

این چنین بود که مرلین از پدر خود کینه به دل گرفت. این کینه باعث شد بعدها که تبدیل به ستاره پر آوازه‌ هالیوود شد وقتی پدرش سر افکنده درخواست ملاقات با او را داد این بار مرلین بود که از دیدن پدر خود سرباز زد و او را دیگر نپذیرفت. اگر چه سال های بعد زمانی که پدرش درگذشت مرلین در تشیع جنازه پدرش به دوست خود گفت: دلیل سرپیچی پدرم از دیدار با من این بود که دوست نداشت زن دومش بفهمد که او فرزندی از زن دیگری هم داشته است.

زندگینامه مرلین مونرو ستاره فراموش نشدنی هالیوود

296 2983219995132 1

آغاز فعالیت هنری مرلین مونرو

مرلین مونرو در سال ۱۹۴۳ زمان جنگ جهانی دوم پس از طلاق اولش شروع به کار در کارخانۀ مهمات ‌سازی کرد. در اواخر سال ۱۹۴۴، مونرو با دیوید کانور آشنا شد که برای گرفتن عکس‌ های روحیه‌ بخش از زنان کارگر به کارخانه رفته ‌بود. او کار را رها‌ کرد تا با کانور به عنوان مدل کار ‌کند. در ۱۹۴۵، با یک آژانس مدلینگ قرارداد بست. وی در کار خود بسیار جاه‌ طلب و سختکوش بود و در آغاز سال ۱۹۴۶، عکس‌های تبلیغاتی او روی جلد ۳۳ مجله چاپ شده ‌بود.

مدیر آژانس ترتیبی‌ داد تا او در ژوئن ۱۹۴۶، با یک آژانس بازیگری قرارداد ببندد و در آنجا نام هنری مرلین مونرو را برای خود انتخاب ‌کرد. ایده او برای انتخاب اسم هنری خود بر اساس نام مرلین میلر رقصنده و خواننده مشهور تئاتر برادوی بود. نکته جالب قضیه این است که مرلین میلر هم همچون مرلین مونرو عمر طولانی نداشت و در ۳۷ سالگی درگذشته بود. قسمت دوم نام او یعنی مونرو هم از نام فامیلی مادرش ایده گرفته شده است.

بیشتر بخوانید: شاهزاده پاپ اندی وارهول (Andy Warhol)

او کار بازیگری را آغاز کرد و در این زمینه تمام تلاش خود را به کار گرفت. او ابتدا بازیگری را با نقش های کوچک و کم فروش آغاز کرد و به مرور به بازیگر محبوب و پولساز هالیوود تبدیل شد. اولین درس‌های بازیگری را نزد مایکل چخوف فرا گرفت و سپس در سال ۱۹۵۵ برای یک مدت هالیوود را ترک کرد تا در آموزشگاه هنرپیشگی آکتورزاستودیوی نیویورک و تحت نظر لی استراسبرگ آموزش جدی بازیگری را دنبال کند. او از ترس لکه‌ های پوستی و عرق، روزی ۱۵ بار صورتش را می‌شست و اغلب از مرطوب‌ کننده استفاده می ‌کرد.

زندگینامه مرلین مونرو ستاره فراموش نشدنی هالیوود

زندگینامه مرلین مونرو

ازدواج های مرلین مونرو

مرلین با تمام آسیب هایی که دیده بود اما همیشه دختری پر شور بود. این ستاره هالیوودی در طول دوران کوتاه زندگی خود روابط متعددی با افراد مختلف داشت. برای همین حواشی همیشه همراهش بود و نامش در تیتر رسانه ها بود.

اولین ازدواج مرلین مونرو در سن ۱۶ سالگی اتفاق افتاد. مونرو در سال ۱۹۴۲ در سن شانزده سالگی به اجبار با پسر یکی از همسایه ها به نام کریس مک ‌کی ازدواج کرد. هنوز مدت زیادی از جنگ نگذشته بود که شوهرش به جنگ فراخوانده شد. بعد از جنگ هم این ازدواج که از ابتدا به اجبار بود چهار سال بیشتر دوام نیاورد. رابطه مرلین و کریس با توافق هر دو طرف به طلاق منجر شد.

بیشتر بخوانید: زندگینامه مارلون براندو بزرگترین اسطوره تاریخ هالیوود

او برای دومین بار در سال ۱۹۵۴ تصمیم گرفت با “جو دی ماجیو” قهرمان بیسبال ازدواج کند. یکی از دلایل اصلی این ازدواج چاپ شدن عکس های برهنه او بود که ممکن بود باعث اخراج او از استودیوی فاکس بشود. چرا که قبل او عکس هیچ هنرپیشه معروفی به این شکل چاپ نشده بود. همسر دوم او مردی بسیار خشن بود. به صورتی که خود را مالک کامل مرلین می‌دانست. به همین دلیل بود که زندگی آنان پر از تنش شد و در نهایت دوران این ازدواج هم بیش از ۹ ماه ادامه نداشت و به طلاق انجامید.

یک سال بعد از آن مرلین مونرو با “آرتور اشر میلر” نویسنده ازدواج کرد و به خاطر این ازدواج یهودی شد. مرلین و آرتور ۵ سال با هم زندگی کردند و در طول این مدت مرلین سه بار مجبور به سقط جنین شد. همین موارد تاثیرات روحی مخربی را روی مرلین گذاشتند. او به قرص‌ هایی که پزشک تجویز کرده بود اعتیاد پیدا کرد. آرتور میلر هم دست کمی از او نداشت و در نهایت این ازدواج نیز به طلاق انجامید.

زندگینامه مرلین مونرو

رابطه مرلین مونرو و جان اف کندی

یکی از روابط مرلین مونرو که همیشه در پشت پرده باقی ماند رابطه او با برادران کندی بود. هنوز هم که هنوز است هر چند سال یکبار خبری از این رابطه به گوش می رسد. جان اف کندی در آن زمان رئیس‌ جمهور ایالات متحده آمریکا بود. در واقع این اخبار یا شایعات زمانی بر زبان ها افتادند که تصویر مونرو بر روی اولین جلد مجله پلی‌ بوی در دسامبر ۱۹۵۳ قرار گرفت و او به شهرت جهانی رسید. در این دوران بود که شایعات بسیاری بر رابطه جان اف کندی رئیس ‌جمهور وقت آمریکا با مونرو وجود داشت. اگرچه این اخبار هیچ‌گاه اثبات نشدند اما تا به امروز این اخبار هنوز به قوت خود باقی‌ هستند.

زندگینامه مرلین مونرو ستاره فراموش نشدنی هالیوود

unnamed 10

مرگ مرلین مونرو

مرلین مونرو در سال ۱۹۶۲ و در اوج حرفه بازیگری از دنیا رفت. درباره دلیل مرگ او شبهات بسیاری وجود دارد و جامعه آمریکا به سرعت درباره مرگ او صحبت کرد و شایعات بسیاری به وجود آمد.

جسد او توسط خدمتکارش یونس موری کشف شد. مونرو روی تخت افتاده بود، در دستانش تلفن قرار داشت و قوطی‌ های خالی روغن در اطرافش روی کف اتاق افتاده بودند. پزشکانی که در صحنه حاضر شده بودند بلافاصله به این نتیجه رسیدند که این ستاره بر اثر مصرف قرص خواب از دنیا رفته است.

طرز قرار گرفتن جسد (مرلین دراز کشیده بود و سرش روی بالش قرار داشت)، نبود یادداشت خودکشی و شرایط او که نشان دهنده وقوع خودکشی نبود، باعث شد که مرگ این ستاره تصادفی به نظر نرسد. همچنین شایعات رابطه او به جان اف کندی باعث شد که مرگ او رنگ و بوی سیاسی به خود بگیرد. راز مرگ او هنوز سر به مهر است.

با این حال طبق اخبار رسمی مرلین مونرو خودکشی کرد. اما یک چیز مشخص است با مرگ او هالیوود نماد حقیقی خود را از دست داد و مرلین به یک افسانه زنده بدل شد.

در سال ۲۰۱۱، هنرمندی به نام سوارد جانسون مجسمه عظیم‌ الجثه‌ ای از مرلین مونرو به نام «مرلین برای همیشه» با حدود ۷,۹ متر ارتفاع از جنس آلومینیوم و استیل رنگ شده ساخت که این مجسمه در ایالات مختلف آمریکا در مکان‌ های عمومی به نمایش درآمده است.

پس از مرگ او کارگردان‌ها تلاش کردند داستان زندگی او را بازگو کنند. در سال ۱۹۶۶ تری سندرز فیلم مستند افسانه مرلین مونرو را ساخت. این فیلم مستند تنها فیلمی بود که یک تصویر حقیقی از او را نشان می‌داد و از دیدگاه‌های مختلف به روایت زندگی او می‌پرداخت. در این فیلم جان هیوستون هم که در گذشته در فیلم “ناجورها” با او همکاری داشت سعی کرده شخصیت او را از نمای دیگری نشان دهد.

سرنوشت پر رمز و راز و غم انگیز این زن عجیب که از یک دختر ساده به نماد جذابیت تبدیل شد همواره ذهن و قلب میلیون‌ها نفر را مشغول کرده است.

marilyn monroe index 1280x640 2

فهرست نقش آفرینی های مرلین مونرو

فهرست نقش ‌های سینمایی

سال های خطرناک -۱۹۴۷
به چپ چپ! به راست راست! -۱۹۴۸
دختران گروه کر -۱۹۴۸
عاشق پیشه -۱۹۴۹
بلیتی به تاماهاوک -۱۹۵۰
جنگل آسفالت -۱۹۵۰
همه چیز درباره ایو -۱۹۵۰
گلوله آتش -۱۹۵۰
کراس راست -۱۹۵۰
داستان شهر مادری -۱۹۵۱
به همان جوانی که حس می کنی -۱۹۵۱
آشیانه عشق -۱۹۵۱
بیا قانونی اش کنیم -۱۹۵۱
یرخورد در شب -۱۹۵۲
ما متاهل نیستیم! -۱۹۵۲
زحمت در نزدن به خودت نده -۱۹۵۲
حقه بازی -۱۹۵۲
خانه پر او.هنری -۱۹۵۲
نیاگارا -۱۹۵۳
آقایان مو طلایی ها را ترجیح می دهند -۱۹۵۳
چگونه می توان با یک میلیونر ازدواج کرد -۱۹۵۳
رود بی بازگشت -۱۹۵۴
هیچ شغلی مثل نمایش نیست -۱۹۵۴
خارش هفت ساله -۱۹۵۵
ایستگاه اتوبوس -۱۹۵۶
شاهزاده و مانکن -۱۹۵۷
بعضی ها داغشو دوست دارن -۱۹۵۹
بیا عشق بورزیم -۱۹۶۰
ناجورها -۱۹۶۱

فهرست نقش های تلویزیونی

برنامه جک بنی -۱۹۵۳
برنامه باب هوپ -۱۹۵۴
از شخص به دیگری -۱۹۵۵
مراسم تولد رئیس جمهور کندی -۱۹۶۲

8c20649e 705b 11e7 9a9a a7d2083b6658 1280x720 193503 750x422 1

 

جوایز و نامزد شدن های مرلین مونرو

جایزه هنریتا -۱۹۵۱
جایزه مجله فوتوپلی -۱۹۵۲
جایزه مجله لوک -۱۹۵۲
جایزه هنریتا -۱۹۵۳
جایزه مجله فوتوپلی -۱۹۵۳
جایزه مجله فوتوپلی -۱۹۵۴
جایزه بفتا -۱۹۵۶
جایزه گلدن گلوب -۱۹۵۶
جایزه بفتا -۱۹۵۸
جایزه دیوید دی دوناتلو -۱۹۵۸
جایزه سزار -۱۹۵۹
جایزه لارل -۱۹۵۹
جایزه گلدن گلوب -۱۹۶۰
جایزه لارل -۱۹۶۰
جایزه هنریتا -۱۹۶۲

 

مجله اینترنتی تحلیلک

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x