نکات ابتدایی برای راه اندازی یک استارتاپ موفق | قسمت اول

استارتاپ موفق

نکات کلیدی جهت راه اندازی استارتاپ موفق

جهت راه اندازی و دستیابی به یک استارتاپ موفق ، می بایست نکاتی را مد نظر قرار داد، تا بتوان علاوه بر جلوگیری از شکست، به حداکثر موفقیت دست یافت. موارد متعددی در این زمینه وجود دارد که در اینجا به طرح برخی موارد خواهیم پرداخت.

 

طرح اولیه مناسب

یکی از مهم ترین دغدغه های استارتاپ ها در سراسر دنیا انتخاب ایده است. خیلی از افراد چندین ایده خوب در ذهن شان دارند اما نمی دانند کدام ایده برای آنها مناسب تر است؟ تجربه نشان داده که یک ایده اگرچه مهم است اما به تنهایی نمی تواند یک استارتاپ موفق را ایجاد کند، بلکه سازگاری ایده با تیم و نحوه اجرایی کردن آن موثرتر از خود ایده است. بنابراین در انتخاب ایده باید به سه رکن اساسی توجه داشته باشید:

استارتاپ موفق

استارتاپ موفق

اول: آیا ایده شما همان چیزی است که به آن علاقه دارید؟

دوم: آیا توانایی و استعداد اجرای آن را دارید؟

سوم: آیا فضایی که قصد دارید در آن فعالیت کنید مناسب ایده شما هست؟

حالا با توجه به این سه نکته می توانید بهترین ایده ممکن را برای استارتاپ خودتان انتخاب کنید.

 

استراتژی

داشتن استراتژی برای یک تیم بسیار مهم وضروری است. حتما قبل از شروع استارتاپ، خودتان یک برنامه و استراتژی از کسب و کار تهیه کنید و در آن چشم اندازهایی در بازه های مختلف زمانی تعیین کنید. این کار باعث می شود تا حدودی بتوانید فعالیت های استارتاپ خود را مدیریت کنید.

 

انتخاب تیم

یک تیم خوب برای موفیقت در کسب و کار بسیار موثر است. بنابراین برای رسیدن به یک استارتاپ موفق سعی کنید مناسب ترین افراد را شناسایی کرده و بادقت انتخاب کنید. چون ممکن است یک انتخاب اشتباه به کسب و کارتان آسیب جدی وارد کند و استارتاپ شما دچار افت وسقوط شود.

کارگروهی

از زمانی که تیم خودتان را تشکیل دادید همه با هم همکار و در استارتاپ سهیم هستید. متاسفانه در بسیاری از استارتاپ ها، صاحبان ایده خود را برتر از دیگر اعضای تیم می دانند واین نکته می تواند حکم نابودی یک استارتاپ را صادر کند. توجه داشته باشید یک ایده به تنهایی نمی تواند یک کسب و کار را موفق کند، بلکه نحوه کار اعضای تیم میتواند یک استارتاپ را به اوج برساند. متاسفانه اکثر استارتاپ های ما در کار گروهی مشکل دارند.

 

داشتن دانش کافی درحوزه کاری

یکی از مهم ترین مشکلات استارتاپ ها نداشتن دانش کافی است. متاسفانه سطح دانش استارتاپ های ما به خصوص در حوزه برند سازی ضعیف است. لذا باید سعی کنید از تجربیات افراد موفق در این زمینه استفاده کنید. همچنین افراد تیمتان را برای مطالعه و تحقیق پیرامون این تجربیات و کسب دانش روز در بالاترین سطح تشویق کنید.

شناخت مشتری

قبل از شروع یک کسب و کار باید شخصیت و رفتار مشتری های خودتان را بشناسید. آن ها چه کسانی هستند؟ چه سبکی را بیشتر می پسندند؟ وضعیت اقتصادی و اجتماعی و سطح درآمد مشتریان چگونه است؟ هر چقدر آنالیز مشتریان دقیق تر باشد میتواند استارتاپ شما را هدفمندتر و هوشمندانه تر کند.

سرمایه گذار

بنظر می رسد قاعده درست این باشد که بعد از ساخت و شکل گیری نمونه ی اولیه کسب و کار خود، به سراغ سرمایه گذار ها بروید. دراین صورت سرمایه گذارها هم راحت تر می توانند روی استارتاپ شما ریسک و سرمایه گذاری کنند.

ادامه دارد…

مجله اقتصادی تحلیلک

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.