سه‌شنبه/ 6 مهر / 1400

چه کنیم تا فرزندمان دروغگو نشود/ تکنیک مهم تربیت فرزند راستگو

تمام والدین دوست دارند فرزندانی صادق و راستگو داشته باشند و بر این اساس از دروغ گفتن فرزندانشان همواره احساس نگرانی می‌ کنند.

آموزش راستگویی به کودکان نیاز به صرف وقت، پشتکار و تمرین راستگویی و درستکاری دارد، اگر کودکی دروغ می‌گوید آن را نباید مشکل شخصیتی وی بدانیم بلکه برحسب فهم و درک وی روش‌ هایی را به کار بگیریم تا راستگویی، درستکاری و مفهوم حقیقت را به او آموزش دهیم. اما سوال اساسی برای تمام والدین این است که چه کنیم تا فرزندمان دروغگو نشود.

با ما باشید؛ چه کنیم تا فرزندمان دروغگو نشود

7b46aa98695b96d6cb27e5bb966807ab.jpg1

چه کنیم تا فرزندمان دروغگو نشود (تکنیک مهم تربیت فرزند راستگو)

برای تربیت فرزند راستگو روش های متعددی وجود دارد که می توان با استفاده از آن ها فرزندی تربیت کرد که دروغ نمی گوید.

یکی از تکنیک های ساده پر استفاده که اکثر والدین باید نسبت به آن آگاهی داشته باشند تکنیک تقویت رفتار مثبت است که یکی از اصول رفتار درمانی است. این روش بیان می کند رفتاری که تقویت مثبت یا پاداش دریافت کند افزایش پیدا می کند و رفتاری که تقویت منفی یا تنبیه شود کاهش و در نهایت حذف می شود.

در این تکنیک نیاز است برای اینکه فرزندتان دروغ نگوید ابتدا مفاهيم حقيقت را به او ياد بدهيد.

از طريق روش های تنبیه و پاداش هر جايي که فرزندتان صادق بود و راست گفت بايد اين ويژگي را با دادن پاداش و یا تشویق در او تقويت کنيد. هيچ گاه نبايد تشويق ها به گونه ای باشد که مثلا از يک کار اشتباه او راحت بگذريد. بلکه بايد بچه بداند مسئوليت کار اشتباهي که مرتکب شده را بپذيرد.

حتي مي توانيد در ازاي رفتارهاي خوبي که دارد مثلا وقتي خودش کار اشتباهي را که انجام داده قبل از اينکه ما متوجه شويم بازگو کند او را تشويق کرده و يک ستاره به او بدهيد.

توجه داشته باشید که اگر فرزندتان دروغ گفت سعي کنيد این اشتباهش را با جملات خبري بيان کنيد نه جملات سوالي.

و از همه مهمتر اينکه جريمه دروغ گويي بايد از جريمه رفتار اشتباهي که در زمینه دیگری مرتکب شده جدا باشد. يعني براي خوردن شکلات بدون اجازه يک جريمه و براي دروغ گفتن يک جريمه ديگر در نظر گرفته شود.

در مورد استفاده از این روش برای اینکه چه کنیم تا فرزندمان دروغگو نشود، 3 نکته را همواره باید در نظر بگیرید.

  • جريمه هاي خيلي شديد براي بچه نگذاريد. بلکه جریمه ها را متناسب با سن و خطايي که از او سر زده است متناسب کنید.
  • به او برچسب نزنید و مدام به او نگوييد که تو دروغ مي گويي. چرا که باعث تثبيت اين ويژگي در او مي شود و او به مرور باور مي کند که دروغگو است.
  • کودکان در سن های پایین تمایل زیادی به خیال پردازی دارند پس باید خیال پردازی و دروغ گویی او را از هم جدا بدانید.

مجله اینترنتی تحلیلک

اسکرول به بالا