مجله اینترنتی تحلیلک

چهارشنبه/ 29 فروردین / 1403
Search
Close this search box.
استعداد فردی و کار گروهی

 استعداد فردی یا سابقه موفقیت گروهی؟ کدام مشخصه در موفقیت تیم­ها موثرتر است؟ (قسمت اول)

بسیاری از پژوهشگران معتقدند که استعداد فردی و کار گروهی هر دو در دستیابی به موفقیت دخیل هستند، و برای بررسی میزان تاثیرگذاری هر کدام مطالعات زیادی انجام شده است.

 استعداد فردی یا سابقه موفقیت گروهی؟ کدام مشخصه در موفقیت تیم ­ها موثرتر است؟(قسمت اول)

 

طبق مطالعه ای که بر روی چندین تیم ورزشی صورت گرفته همواره یک فاکتور اهمیت بیشتری دارد، اما بهترین تیم ها از ترکیب هر دو استفاده می کنند. (استعداد فردی و سابقه موفقیت گروهی)

 

پدیده ای که دائما در ورزش در حال رخ دادن است:

مربی لیستی از بهترین بازیکنان تهیه می کند، طوریکه همه پیش بینی می کنند به طور قطع تیم مورد نظر در برابر هر تیمی برنده خواهد شد، اما در نهایت در مقابل تیمی که هیچ بازیکن ستاره ای نداشته شکست خورده اند.

همانند اتفاقی که در المپیک ۱۹۸۰ رخ داد. بازیکنان جوان تیم هاکی آمریکا توانستند تیم جماهیر شوروی را که برنده ۴ دوره مدال طلای مسابقات بود، شکست دهند.

یا در سال ۲۰۱۴ تیم فوتبال آلمان (که چندین بار با عناوین “تیم بی نام و نشان” و “تیم بی ستاره” از آن نام برده شد) توانست تیم میزبان خود برزیل را که در آستانه ششمین پیروزی خود در جام جهانی بود، به راحتی شکست دهد.

Brian Uzzi، استاد مدیریت و برنامه ریزی دانشکده Kellogg می گوید: « مردم از شکست تیم رویایی شان بسیار غافلگیر شدند. حقیقتا توقع داشتیم با وجود آن همه ستاره با استعداد هر تیمی را شکست دهیم اما چنین اتفاقی نیافتاد.»

چنین نتایجی باعث به وجود آمدن یک سوال اساسی، چه در ورزش و چه در حیطه های دیگر مانند تجارت و پژوهش های علمی می شود:

” چه چیزی باعث ایجاد یک تیم موفق می شود؟ تاثیر استعداد فردی و توانایی کار گروهی چقدر است؟”

برای پاسخ به این سوال، Uzzi و همکارانش به مطالعه و بررسی یک جنبه از کار تیمی پرداختند. «آمار بٌردهای گذشته».

پژوهشگران اطلاعات تیم های بسکتبال، فوتبال، کریکت، بیسبال و بازی های آنلاین کامپیوتری را برای آنالیز انتخاب کردند.

همانطور که انتظار می رفت مشخص شد عملکرد فردی بازیکنان نقش مهمی در موفقیت دارد، اما آنچه اهمیت بیشتری دارد، «توانایی کار تیمی» است.

Uzzi معتقد است: « داشتن استعدادی امری مهم و بنیادی است؛ اما بدون هماهنگی با سایر اعضای گروه نمی توان از تمام پتانسیل های آن استفاده کرد.

 

استعداد در مقابل کار گروهی

شناسایی فاکتورهای موفقیت کار تیمی در دنیای مدرن یک امر ضروری به شمار می رود.

Uzzi می گوید: تقریبا هیچ کدام از فعالیت هایی که امروزه انسان در راستای تولید ارزش ها انجام می دهد، دیگر به صورت انفرادی ممکن نیست؛ بلکه باید به صورت گروهی انجام شود. پس برای رسیدن به موفقیت در تمامی زمینه ها باید به رموز تیم های موفق پی ببریم.

بسیاری از پژوهشگران معتقدند که استعداد فردی و کار گروهی هر دو در دستیابی به موفقیت دخیل هستند، اما هنوز میزان دقیق تاثیرگذاری هریک برایشان مشخص نبود.

بنابراین مسئله اصلی که با آن روبه رو بودند، پیدا کردن میزان تاثیرگذاری دو فاکتور ذکر شده در موفقیت گروهی بود.

Uzzi برای یافتن پاسخ این سوال پروژه ای را با همکاری افراد زیر آغاز کرد:

Noshir Contractor استاد مدیریت و برنامه ریزی دانشکده Kellogg، Satyam Mukherjee از موسسه هندی مدیریت، Yun Haung از دانشگاه North Western و Julia Neidhardt از دانشکده فنی وین.

 

ادامه دارد…

 

مجله اینترنتی تحلیلک

 

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x