یکشنبه/ 14 آذر / 1400

با نوجوانان بالغ چگونه رفتار کنیم؟

با نوجوان بالغ چگونه رفتار کنیم؟

بلوغ در واقع حد فاصلی بین کودک و نوجوانی است که با ظهور برخی از ویژگی های فیزیکی و جسمانی همراه می شود. سن رسیدن به بلوغ در افراد مختلف متفاوت است، اما غالباً بین 10 تا 14 سالگی رخ می دهد. والدین باید با تغییرات دوران بلوغ آشنا باشند تا با مرتکب خطای تربیتی در این دوره نشوند.
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp

«با نوجوان بالغ چگونه رفتار کنيم؟»

با نوجوان بالغ چگونه رفتار کنيم؟

دوره بلوغ که دوره انتقال از کودکی به بزرگسالی است یکی از حساس ترین دوره های زندگی همه افراد به حساب می آید. بلوغ تغییرات بسیاری از لحاظ فیزیکی، عاطفی و اخلاقی و جنسی را برای فرزندان به همراه دارد، از همین رو این دوران یکی از مهم ترین برهه های زمانی والدین برای تربیت فرزندان به حساب می آید.

در دوران بلوغ که اغلب بین 10 تا 16 سالگی رخ می دهد والدين کودک ناگهان متوجه سرکش شدن او مي شوند و در اين ميان ناآگاهي از اصول تربيتي مخصوص اين دوره مي تواند برای آن ها بسيار خطرناک باشد.

اگر والدین با دقت به تغییرات جسمی و روانی که در بدن در حال اتفاق افتادن است آگاهی داشته باشند، بهتر می توانند تغییرات در رفتار و جسم فرزند را درک کنند و درک بهتر از بلوغ منجر به مدیریت بهتر آن ها در قبال نوجوانان می شود. پس لازم است تا والدین به درستی به نکات و توصیه های مهم دوران نوجوانی توجه کنند.

با ما باشید؛ با نوجوان بالغ چگونه رفتار کنيم

با نوجوان بالغ چگونه رفتار کنيم؟
«با نوجوان بالغ چگونه رفتار کنيم؟»

با نوجوان بالغ چگونه رفتار کنيم؟

بلوغ در واقع حد فاصلي بين کودک و نوجواني است که با ظهور برخي از ويژگي هاي فيزيکي و جسماني همراه مي شود. سن رسيدن به بلوغ در افراد مختلف متفاوت است، اما غالباً بين 10 تا 14 سالگي رخ مي دهد.

در برخورد با نوجوان بالغ نسبت به دوران بلوغ آگاهی خود را افزایش دهید.
به عنوان والدين يک نوجوان، پيش از هر چيز ديگري لازم است اطلاعات خود از دوران بلوغ فرزندتان افزايش بدهيد. اگر بتوانيد نسبت به روحيات او اشراف پيدا کنيد و رفتارهاي بعدي اش را پيش بيني کنيد، غافلگير نخواهيد شد.

در برخورد با نوجوان بالغ فرزند خود را از تغییرات دوران بلوغ آگاه کنید.
خيلي زود در مورد سن بلوغ با او صحبت کنيد. نبايد بگذاريد دير شود و نوجوان، با حالت هاي خاص فيزيکي يا سوالات متعدد خاص اين دوره تنها بماند. به او در مورد تغييراتش توضيح بدهيد و سوالات وي را بدون پاسخ نگذاريد، اما توجه داشته باشيد اطلاعات اضافي که نمي تواند هيچ کمکي به وي بکند را نيز در اختيارش نگذاريد.

در برخورد با نوجوان بالغ همدلی و همدردی با نوجوان را فراموش نکنید.
نوجوانی دوران سخت و آسیب زایی است. نسبت به تجربه حالات روحی جدید و اقتضائات دوران نوجوانی همواره با فرزندتان همدردی و همدلی کنید.

با نوجوان بالغ چگونه رفتار کنيم؟

در برخورد با نوجوان بالغ با همه تمایلات او مخالفت نکنید.
نوجوانان در این سن تمایلات و تقاضاهای جدیدی دارند که ممکن است مورد قبول والدین آن ها نباشد. قبل از هرگونه مخالفت پیشنهادات او را بشنوید و به آن ها فکر کنید و اجازه دهيد برخي از آنها را تجربه کند.

در برخورد با نوجوان بالغ مدام به رفتارهای او اعتراض نکنید.
اعتراض به رفتارهای نوجوان در سن بلوغ را براي زمانی بگذاريد که مي خواهد کارهاي خطرآفرين و مشکل ساز انجام بدهد، مانند مصرف تنباکو، الکل يا مواد مخدر و … و به رفتارهایی که آسیب زا نیستند اعتراض و انتقاد نکنید.

تشویق کردن نوجوان را هرگز فراموش نکنید.
تشویق نوجوان بابت رفتار و کارهای خوب می تواند باعث تقویت این نوع رفتارها در آن ها شود پس در صورت نشان دادن رفتارهاي خوب، تشويق را هرگز فراموش نکنيد.

با والدين دوستان نوجوان خود در ارتباط باشيد.
دوران بلوغ، برهه اي است که نوجوان براي برقراري ارتباط با گروه همسالان خود اصرار عجيبي دارد. در ارتباط بودن با والدين رفقاي نوجوانتان باعث مي شود دورادور او را کنترل کنيد.

در برخورد با نوجوان بالغ بیش از حد او را رها نکنید.
با اینکه بروز تغييرات در اين دوره طبیعی است اما نه هر تغييري و نه هر ميزان. افت تحصيلي تا حدودي طبيعي است، اما اگر نوجوان شاگرد ممتازتان به تنبل ترين بچه مدرسه تبديل شد، واکنش نشان بدهيد. گرايش پيدا کردن به هنجارشکني گسترده، مصرف الکل و… در کنار هر نوع تغيير عجيبي که بيش از شش ماه ادامه داشته باشد، خطرناک است. در اين نوع موارد، کنترل خود را افزايش بدهيد و حتماً نوجوان خود را نزد پزشک متخصص ببريد.

با نوجوان بالغ چگونه رفتار کنيم؟

نیاز به تنها بودن در نوجوانتان را درک کنید.
به تنهايي نوجوانی که در حال بلوغ است احترام بگذاريد. فقط نیاز است از کليات کارهايي که انجام می دهد با خبر باشید نه جزئیات. او نیاز دارد که گاهی با دوستانش در جمع هایی باشد که شما حضور ندارید.

بیشتر بخوانید: علت اعتیاد در نوجوانان / دلیل گرایش نوجوانان به مصرف مواد مخدر

در برخورد با نوجوان بالغ بیش از حد او را کنترل نکنید.
رفتارهایی مثل استفاده از اینترنت و معاشرت بیش از حد با دوستان از رفتارهای رایج در نوجوانی است پس بیش از حد نگران این رفتارها نباشيد. فقط بدانيد که چه مي بيند، چه مي خواند و با چه افرادی معاشرت می کند.

با نوجوان بالغ چگونه رفتار کنيم؟

قوانین را متناسب با سن او وضع کنید.
برای نوجوانتان قوانين طبيعي و منطقي وضع کنيد تا او مجبور به نافرماني نشود. وقتي به شدت به مسابقه فوتبالي که ساعت 23 شب شروع مي شود علاقمند است، نمي توانيد او را مجبور کنيد ساعت 10 بخوابد.

در جمع با او مانند فردی بالغ و محترم رفتار کنید.
شخصیت فرزند شما در این سن در حال شکل گیری است پس هرگز در جمع به او توهین نکنید چرا که این رفتار عواقب خطرناک و جبران ناپذیری را به همراه دارد. پس در جمع طوری به او احترام بگذارید که دیگران نیز اجازه توهین یا نادیده گرفتن را به خود ندهند.

هرگز موقت بودن این دوران را فراموش نکنید.
دوره نوجوانی نیز مانند تمام دوران سنین رشد در نهایت به پایان خواهد رسید. مانند سایر والدين خوب به کودکتان يادآوری کنيد که: «با کمک هم وارد اين دوران مي شويم و با کمک هم از آن خارج مي شويم.»

بیشتر بخوانید:

بررسی عوامل مؤثر رشد کودکان و نوجوانان

چاقی کودکان و نوجوانان / بررسی علت و چند توصیه به والدین

علائم اوتیسم در نوجوانی

علت اعتیاد در نوجوانان / دلیل گرایش نوجوانان به مصرف مواد مخدر

مجله اینترنتی تحلیلک

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا