مجله اینترنتی تحلیلک

یکشنبه/ 26 فروردین / 1403
Search
Close this search box.
بخشودگی جرایم قابل بخشش ق.م.م و مالیات بر ارزش افزوده

بخشنامه مالیاتی در خصوص بخشودگی جرایم قابل بخشش ق.م.م و مالیات بر ارزش افزوده

تازه های مالیاتی – بخشنامه مالیاتی ۲۰۰/۹۸/۸۷ مورخ  ۱۳۹۸/۰۹/۲۷

دسته: ماده ۱۹۱ ق.م.م

موضوع: بخشودگی جرایم قابل بخشش موضوع قانون مالیات های مستقیم و قانون مالیات بر ارزش افزوده

پیرو بخشنامه های شماره ۲۰۰/۹۸/۴۱ مورخ ۱۳۹۸/۵/۸، شماره ۲۰۰/۹۸/۴۵ مورخ ۱۳۹۸/۵/۲۷، شماره ۲۰۰/۹۸/۶۵ مورخ ۱۳۹۸/۷/۸ و شماره ۲۰۰/۹۸/۶۹ مورخ ۱۳۹۸/۷/۳۰ و به منظور حمایت از فعالان اقتصادی و تکریم مودیان محترم و همچنین رفع ابهام از بخشنامه های مزبور مقرر می دارد:

۱. بخشودگی کلیه جرایم قابل بخشش اشخاص حقوقی دولتی حداکثر تا سقف درصدهای تعیین شده موضوع بندهای (۲،۱ و ۳) بخشامه شماره ۲۰۰/۹۸/۴۱ مورخ ۱۳۹۸/۵/۸ با رعایت ضوابط مربوط به ارسال فهرست معاملات موضوع این بخشنامه، به مدیران کل امور مالیاتی تفویض می شود.

۲. درخصوص مودیانی که در راستای بخشنامه شماره ۲۰۰/۹۸/۶۹ مورخ ۱۳۹۸/۷/۳۰ بدهی خود را تا تاریخ ۱۳۹۸/۸/۴ پرداخت نموده اند، درصورت ارسال فهرست معاملات موضوع ماده (۱۶۹) قانون مالیات های مستقیم تا تاریخ ۱۳۹۸/۸/۴ میزان بخشودگی جرائم صددرصد (۱۰۰%) می باشد.

۳. با توجه به بند (۴) بخشنامه شماره ۲۰۰/۹۸/۴۱ مورخ ۱۳۹۸/۵/۸ که تاریخ پرداخت مانده بدهی قطعی شده را ملاک درصدهای قابل اعمال برای بخشودگی جرایم عنوان نموده، لذا محدودیتی در ارائه درخواست و اعمال آن در سیستم های مربوطه ندارد و بر اساس تاریخ پرداخت، اقدامات لازم انجام می پذیرد.

۴. درخصوص مودیانی که فهرست معاملات خود را تا تاریخ ۱۳۹۸/۸/۴ (باتوجه به بند ۳ فوق) ارسال ننموده اند در صورت ارسال تا پایان سال جاری می توانند از میزان بخشودگی جرائم براساس تاریخ پرداخت بدهی قطعی شده و یا ارسال فهرست معاملات (هرکدام به عنوان آخرین اقدام مودی بوده) از بخشودگی جرائم موضوع بندهای (۳،۲،۱) بخشنامه شماره ۲۰۰/۹۸/۴۱ مورخ ۱۳۹۸/۵/۸ بهره مند شوند.

۵. مودیانی که به واسطه معافیت های قانونی، بدهی مالیاتی قطعی شده ندارند لکن به لحاظ عدم انجام برخی تکالیف قانونی مشمول جریمه شده اند، در صورت ارائه درخواست بخشودگی جرایم و انجام اقدامات لازم در خصوص ارسال فهرست معاملات سال های ۱۳۹۵ و ۱۳۹۶ و ۱۳۹۷ حسب مورد از بخشودگی جرایم قابل بخشش موضوع بندهای (۲،۱و ۳) بخشنامه شماره ۲۰۰/۹۸/۴۱ مورخ ۱۳۹۸/۵/۸ برخوردار خواهند شد.

۶. کلیه مودیانی که به واسطه مطالبات از دولت (کارفرمایان بخش دولتی) امکان پرداخت بدهی های مالیاتی خود را در موعد مقرر نداشته، در صورتی که ظرف یک ماه از تاریخ دریافت وجوه از دولت یا تسویه بدهی از طریق صدور اسناد تسویه خزانه و یا تهاتر به موجب مصوبه هیات محترم وزیران، بدهی قطعی شده خود را پرداخت نمایند، صددرصد (۱۰۰%) جرایم قابل بخشش آنها بخشوده می شود.

۶/۱- در صورت تسویه بدهی، میزان بخشودگی جرایم ماده (۱۶۹) قانون مالیات های مستقیم موضوع بند (۶) فوق با در نظر گرفتن تاریخ ارسال فهرست های مربوط و در صدهای موضوع بندهای (۱، ۲ و ۳) بخشنامه شماره ۲۰۰/۹۸/۴۱ مورخ ۱۳۹۸/۵/۸ تعیین می شود.

۷. بخشودگی جرائم موضوع قانون مالیات بر ارزش افزوده، به صورت دوره ای (دوره های سه ماهه) نیز امکان پذیر است.

۸. بخشودگی جرایم سایر موارد خاص که در بخشنامه های شماره ۲۰۰/۹۸/۴۱ مورخ ۱۳۹۸/۵/۸ و شماره ۲۰۰/۹۸/۴۵ مورخ ۱۳۹۸/۵/۲۷، شماره ۲۰۰/۹۸/۶۵ مورخ ۱۳۹۸/۷/۸ و شماره ۲۰۰/۹۸/۶۹ مورخ ۱۳۹۸/۷/۳۰ و این بخشنامه پیش بینی نگردیده با رعایت مفاد بخشنامه های مذکور و این بخشنامه و حد اکثر تا سقف درصدهای تعیین شده در بندهای (۲،۱و ۳) به مدیران کل امور مالیاتی تفویض می شود.

۹. بخشودگی جرایم موضوع این بخشنامه مستلزم ارائه درخواست مودی می باشد.

امیدعلی پارسا

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور

 

 

تاریخ اجرا: مطابق بخشنامه   – مدت اجرا: مطابق بخشنامه  – مرجع ناظر: دادستانی انتظامی مالیاتی

بخشنامه مالیاتی و دستورالعمل‌های منسوخ (شماره و تاریخ): ندارد

مجله اینترنتی تحلیلک

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x