پنجشنبه/ 14 مرداد / 1400

خواص حریره بادام و طرز تهیه روش مخصوص

از حریره ها به عنوان یک پایه غذایی و دارویی جهت رفع خشکی بدن افرادی که از نظر مزاجی خشک هستند استفاده می‌شود.

خواص حریره بادام

حریره ها به خصوص حریره بادام از جمله غذاهای خوشمزه ‌‌ای هستند که فواید غذایی ارزشمند و کاربرد درمانی کم نظیری دارند و در کتب و منابع طب سنتی نیز به آن ها توجه ویژه‌ای شده است.

از حریره ها به عنوان یک پایه غذایی و دارویی جهت رفع خشکی بدن افرادی که از نظر مزاجی خشک هستند استفاده می‌ شود.

به عبارت دیگر حریره ها از مواد غذایی مرطوب یا رطوبت بخش هستند. حریره ساده به عنوان یک پایه غذایی، ساده ترین نوع حریره ها است و به حسب نیاز افراد و بیماران، انواع داروها یا ترکیبات غذایی را می‌توان به آن اضافه نمود. پایه اصلی حریره ها بادام و نشاسته است.

حریره برای افرادی که دارای مزاج خشک هستند، خصوصا افراد سرد و خشک و حتی افرادی که به دنبال خشکی یکی از اعضا مانند مغز دچار مشکلاتی مانند بی ‌خوابی و تحریک پذیری هستند، بسیار سودمند است.

این غذای سالم و خوشمزه جهت مصرف افراد سالمند نیز بسیار مناسب است. با توجه به این که مزاج سالمندان در حقیقت به سمت سردی و خشکی میل می نماید، غذاهایی که گرم و تر باشد برای ایشان بسیار مناسب است.

بهتر است افرادی که هضم ضعیف دارند در هر وعده یک پیمانه کوچک از حریره را بدون نان و غذای دیگری میل نمایند.

حریره بادام صمغی و فواید بی نظیر آن

حریره بادام صمغی که دستور تهیه آن در ادامه مطلب آمده است، یکی از انواع حریره هاست که آن را در تمام سنین (به ویژه در اطفال) و برای تقویت رشد و جبران کمبود وزن و نیز تقویت قوای عمومی و سیستم دفاعی بدن پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین استفاده از آن در بیمارانی که خشکی دماغ (مغز) دارند و یا افرادی که مشکلات تنفسی ناشی از حساسیت بیش از حد به محرک ها و سرفه های خشک دارند توصیه می گردد.

حریره بادام
حریره بادام

طرز تهیه حریره بادام صمغی

۲۰ عدد مغز بادام پوست کنده، ۲۰ عدد مغز تخم کدوی شیرین خام، یک قاشق غذاخوری نشاسته، یک قاشق مرباخوری صمغ عربی و یک قاشق مرباخوری تخم خشخاش سفید را با هم آسیاب نموده و با یک لیوان بزرگ شیرگاو تازه مخلوط و به آرامی حرارت دهید تا قوام بیاید.

سپس یک قاشق غذاخوری کره و به میزان مورد نیاز نبات یا عسل اضافه کرده و به حرارت دادن ادامه می دهیم تا غلیظ گردد. حریره بادام مخصوص آماده مصرف است.

حریره در یخچال نگهداری و صبح ها به صورت نیم گرم میل شود.

میزان مصرف حریره بادام

در بزرگسالان روزانه ۲ تا ۳ قاشق غذاخوری و در اطفال ۲ تا ۳ قاشق مرباخوری، به صورت میان وعده ۲ ساعت قبل از ناهار و شام میل شود. در صورت نیاز با مشورت پزشک می توان حریره تهیه شده را به عنوان یک وعده غذایی بدون نان مصرف نمود.

تذکر: «صمغ عربی» و «تخم خشخاش» را از عطاری معتبر تهیه فرمایید.

 

با تشکر از دتر مرتضی مجاهدی

مجله اینترنتی تحلیلک

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اخبار داغ

آخرین مطالب

منتخب سردبیر

اسکرول به بالا