مجله اینترنتی تحلیلک

جمعه/ 24 فروردین / 1403
Search
Close this search box.
راه های کاربردی برای از بین بردن بوی بد زیر بغل

راه های کاربردی برای درمان بوی بد زیر بغل

اینکه عرق بعضا بوی بدی بدهد کاملا طبیعی است، اما بعضی‌ها هم بیشتر از حد معمول عرق می‌کنند.در ادامه مطلب حاضر، اطلاعات بیشتری درباره علت و عوامل محرک این معضل در اختیارتان خواهیم گذاشت، سپس شما را با راهکارهایی کاربردی برای درمان بوی بد زیر بغل و پیشگیری از آن آشنا خواهیم کرد

بوی بد زیر بغل مشکل ناخوشایندی است. هرچند بیشتر افراد در برهه‌های زمانی مختلف با این مشکل سر و کار داشته‌اند، باز هم باعث خجالت زدگی و کاهش اعتماد به نفس می‌شود. در ادامه مطلب حاضر، اطلاعات بیشتری درباره علت و عوامل محرک این معضل در اختیارتان خواهیم گذاشت، سپس شما را با راهکارهایی کاربردی برای درمان بوی بد زیر بغل و پیشگیری از آن آشنا خواهیم کرد. همراه ما باشید.

 

بوی بد زیر بغل چیست؟

عرق کردن یکی از نیازهای ضروری بدن برای خنک نگه‌داشتن خود است. غدد عرقی که سرتاسر بدن انسان را پوشانده‌اند، عرق‌کردن را ممکن می‌کنند.

غدد اصلی عرق در بدن، اکرین (eccrine) و آپوکرین (apocrine) نام دارند.

غدد اکرین در بیشتر نقاط بدن یافت می‌شوند و مستقیما روی سطح پوست باز می‌شوند.

غدد آپوکرین، برخلاف غدد اکرین، بیشتر در نقاطی از بدن یافت می‌شوند که در آن ها تعداد زیادی فولیکول مو وجود دارد: نقاطی مثل زیر بغل و کشاله ران.

ترشح غدد آپوکرین به‌جای آنکه مستقیما در سطح پوست آزاد شود، ابتدا وارد فولیکول مو می‌شود و ازطریق آن، به سطح پوست راه پیدا می‌کند.

وقتی دمای بدن بالا می‌رود، ترشحات غدد اکرین آزاد می‌شود و به‌ این‌صورت، دمای بدن تنظیم می‌شود (خنک‌شدن بدن).

این نوع از عرق معمولا بویی ندارد. زمانی این نوع عرق بودار می‌شود که باکتری‌های روی سطح پوست شروع به تجزیه‌ کردن آن کنند؛ البته مصرف برخی مواد خوراکی و نیز برخی از انواع داروها می‌تواند بوی نامطبوعی به این نوع عرق بدهد.

غدد آپوکرین در حالت کلی تحت فشار و استرس شروع به ترشح مایعی بی‌ بو می‌کنند. ترشحات آزادشده از این غدد، وقتی با باکتری‌های سطح پوست تماس پیدا می‌کنند، بوی ناخوشایندتری نسبت به غدد اکرین تولید می‌کنند. نکته دیگر آنکه غدد آپوکرین از سن بلوغ به بعد شروع به فعالیت می‌کنند؛ به همین خاطر است که معمولا تا پیش از این دوران، مشکلی از بابت بوی بد عرق زیر بغل و نقاط دیگر نداریم.
اینکه عرق بعضا بوی بدی بدهد کاملا طبیعی است، اما بعضی‌ها هم بیشتر از حد معمول عرق می‌کنند. به این مشکل، هیپرهیدروز (با تلفظ دقیق‌تر هایپرهیدروزیس/ Hyperhidrosis) می‌گویند. هیپرهیدروز در بعضی موارد، علت بوی زیر بغل است. مبتلایان به این مشکل، بیش از حد عرق می‌کنند، به‌ ویژه در نقاطی مثل پاها، زیر بغل و دست‌ها.

اگر فکر می‌کنید به اختلال هیپرهیدروز مبتلا هستید، برای درمان بوی بد زیر بغل با متخصص مشورت کنید. در چنین شرایطی ابتدا آزمایش‌هایی را انجام خواهید داد و سپس راهکارهای درمانی مناسب به شما معرفی خواهد شد.

 

راه های کاربردی برای از بین بردن بوی بد زیر بغل

راهکارها و توصیه‌ها برای درمان بوی بد زیر بغل

راهکار مناسب برای درمان بوی زیر بغل بسته به عواملی چون شدت تعریق و علت آن می‌تواند متفاوت باشد.

ریشۀ بوی بد زیر بغل در برخی موارد، رعایت‌ نکردن اصولیِ مسائل بهداشتی و یا استفاده از محصولات بهداشتی نامناسب است.

در برخی موارد هم بوی نامطبوع عرق ریشه در ابتلا به اختلال یا بیماری دیگری دارد. در چنین شرایطی، تنها راه درمان قطعی بوی بد زیر بغل، پی‌بردن به آن مشکل جسمی و برطرف‌ کردنش خواهد بود.

چند راهکار رایج برای درمان بوی بد زیر بغل وجود دارد که در ادامه آنها را معرفی‌ می‌کنیم.

دو روش اول رایج‌تر هستند، ولی راهکارها و توصیه‌های بعدی هم در درمان بوی بد زیر بغل و کنترل آن نقش مؤثری دارند.

 

۱. استفاده از داروهای ضدتعریق و دئودورانت برای درمان بوی بد زیر بغل

استفاده از داروهای ضدتعریق (که بدون نسخه در دسترس هستند) و یا دئودورانت (یا ترکیبی از این دو)، طی روندی روزانه و پس از حمام‌کردن، یکی از راهکارهای مناسب و رایج برای درمان بوی بد زیر بغل است.

گاهی لازم است انواع داروها و برندها و انواع مختلف دئودورانت‌ها را استفاده کنید تا درنهایت، محصول مناسب خود را پیدا کنید.

داروهای ضدتعریق روزنه‌هایی را که باعث آزادشدن عرق در سطح پوست می‌شوند، به‌طور موقت مسدود می‌کنند و باعث می‌شوند کمتر عرق کنید؛ به‌دنبال آن بوی بد عرق هم کمتر می‌شود.

از سوی دیگر، دئودورانت نقشی در کم‌شدن عرق آزادشده ندارد، اما بوی بد عرق را کمتر می‌کند.

دئودورانت‌ها را معمولا با الکل درست می‌کنند و تماس آن ها با سطح پوست، به اسیدی‌شدن پوست منجر می‌شود. این فرایند جلوی شکل‌گیری و رشد باکتری‌ها را می‌گیرد. همان‌طور که گفتیم، باکتری‌ها علت اصلی بوی بد عرق هستند.

اگر داروهای آزاد و بدون نیاز به نسخهٔ ضدتعریق برایتان کارایی نداشت، با مشورت با متخصص از او بخواهید داروهای قوی‌تری برایتان تجویز کند.

راه های کاربردی برای از بین بردن بوی بد زیر بغل

۲. استفاده از بوتاکس برای درمان بوی بد زیر بغل

بوتاکس را معمولا با کارایی آن برای رفع چین و چروک پوست و جوان سازی می‌شناسیم، اما بوتاکس کاربردهای دیگری هم دارد.

یکی از این کاربردها، درمان بوی بد زیر بغل است. تزریق بوتاکس به غدد عرق، هم در کاهش عرق آزادشده در سطح پوست نقش دارد و هم به برطرف‌کردن بوی بد آن کمک می‌کند.

تزریق بوتاکس راهکار درمانی رایجی برای مبتلایان به هیپرهیدروز است. تأثیر تزریق بوتاکس در درمان بوی بد زیر بغل موقتی است و پس از چند ماه اثر خود را از دست می‌دهد. بنابراین هر چند وقت یک بار باید دوباره تزریق شود.

راه های کاربردی برای از بین بردن بوی بد زیر بغل

۳. حمام روزانه و رعایت مناسب اصول بهداشتی

پیش‌تر هم گفته شد که علت بوی بد زیر بغل تماس آن با باکتری‌های موجود بر روی سطح پوست است. با حمام‌کردن به‌ صورت روزانه، می‌توانید باکتری‌های موجود بر سطح پوست را از بین ببرید و از تماس آن ها با عرق جلوگیری کنید.

هنگام حمام‌کردن بهتر است به تمیزکردن نقاطی مثل زیر بغل (یا نقاط دیگری که احساس می‌کنید منبع اصلی بوی بد عرق هستند) بیشتر توجه کنید.

 

۴. استفاده از صابون ضدباکتری برای درمان بوی بد زیر بغل

استفاده از صابون ضدباکتری هم راهکار مناسب دیگری برای از بین‌بردن باکتری‌های روی سطح پوست و برطرف‌کردن بوی بد عرق است. روی بسته‌بندی صابونی که می‌خرید به‌دنبال نوشتۀ «ضدباکتری» باشید.

۵. خشک‌کردن کامل بدن پس از حمام

بعد از حمام‌کردن، بدن را کامل با حوله خشک کنید (به‌ویژه نقاطی را که زیاد عرق می‌کنند). وقتی بدن خشک باشد، احتمال پدیدار شدن و رشد باکتری‌ها روی سطح پوست بسیار کمتر می‌شود.

 

۶. تمیز نگه‌داشتن لباس‌ها

وقتی زیاد عرق می‌کنید، لباس‌هایتان را زود به‌ زود عوض کنید. لباس‌های تمیز بوی بد عرق را کمتر می‌کنند.

 

۷. خودداری از مصرف برخی خوراکی‌ها و نوشیدنی‌ها برای درمان بوی بد زیر بغل

خوراکی‌ها و نوشیدنی‌هایی که مصرف می‌کنید می‌توانند بوی عرق را عوض کنند.

فلفل تند، غذاهای پر ادویه و خوراکی‌های دیگری که باعث می‌شوند بیشتر عرق کنید، معمولا بوی آن را هم بدتر می‌کنند. همچنین بوی تند خوراکی‌هایی مثل سیر یا پیاز می‌تواند به عرق آزاد شده راه پیدا کند و بوی آن را بدتر کند.

نوشیدنی‌های الکلی و نوشیدنی‌های کافئین‌دار هم باعث می‌شوند بیشتر عرق کنید. تا می‌توانید از مصرف این خوراکی‌ها و نوشیدنی‌ها خودداری کنید.

با رعایت این نکات و توصیه‌ها می‌توانید از همان ابتدا تا حدود زیادی بوی بد زیر بغل و نقاط دیگر را کنترل کنید و دیگر نیازی به برطرف‌کردن یا درمان آن نداشته باشید:

راه های کاربردی برای از بین بردن بوی بد زیر بغل

۱. حمام‌کردن روزانه با صابون ضدباکتری

حمام‌کردن روزانه با صابون ضدباکتری (که در بخش قبل هم به آن اشاره شد)، برای پیشگیری از بوی بد زیر بغل هم کاربرد دارد.

این کار را به‌ ویژه باید بعد از انجام فعالیت‌های سنگین جسمانی مثل ورزش کردن در دستور کار قرار دهید.

به‌ این‌شکل، از شر باکتری‌های ایجادکنندۀ بوی بد عرق خلاص خواهید شد.

 

۲. پوشیدن لباس‌های گشاد و نخی

راهکار مناسب دیگر این است که تا جای ممکن لباس‌های گشاد و نخی بپوشید به‌ ویژه اگر زیاد عرق می‌کنید؛ به‌ این‌صورت، هوا در زیر لباس بیشتر جریان پیدا می‌کند و بدن خنک می‌ماند. درنتیجه کمتر عرق می‌کنید.

 

۳. اصلاح‌کردن موهای زائد زیر بغل

براساس پژوهشی در سال ۲۰۱۶ اصلاح‌ کردن موهای زائد زیر بغل هم می‌تواند راهکار مناسب دیگری برای پیشگیری از بوی بد زیر بغل باشد.

تمیز کردن زیر بغل با صابون، وقتی موی زائدی در این ناحیه نداشته باشید، بهتر و مؤثرتر خواهد بود؛ به همین خاطر است که اصلاح‌ کردن زیر بغل به کنترل و پیشگیری از بوی بد عرق کمک می‌کند.

۴. کنترل استرس و کاهش اضطراب

آخرین راهکار مهمی که برای پیشگیری از بوی بد زیر بغل معرفی می‌کنیم، استفاده از تکنیک‌های کنترل استرس و کاهش اضطراب است.

پیش‌تر هم گفتیم که غدد عرق (آپوکرین)، وقتی استرس دارید، شروع به آزادکردن ترشحات خود می‌کنند؛ بنابراین کاهش استرس و کنترل آن باعث می‌شود کمتر عرق کنید.

 

چه زمانی مراجعه به پزشک ضروری می‌شود؟

اگر مدت‌هاست از راهکارهای مختلف برای درمان بوی بد زیر بغل و کنترل آن استفاده می‌کنید و هیچ‌کدام اثربخش نبوده‌اند، احتمالا مشکل یا بیماری دیگری دارید؛ پس وقت آن است که به پزشک متخصص مراجعه کنید. او با تشخیص دقیق علت بوی بد، درمان اثرگذارتری پیشنهاد خواهد داد.

 

مجله اینترنتی تحلیلک

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x