مجله اینترنتی تحلیلک

چهارشنبه/ 30 خرداد / 1403
Search
Close this search box.

دنیای ببرها

درباره ببر / دانستنی‌ های زندگی ببرها

ببرها از خانواده‌ی گربه‌سانان هستند، ببرها هم مانند بیشتر حیوانات، جنس نر از جنس ماده بزرگ‌تر است. دورگه‌هایی حاصل جفت‌گیری شیر و ببر وجود دارد که تایگون و لایگر نام دارد. ‌
۳ زیرگونه از جمله ببر مازندران منقرض شده و سایر زیرگونه‌های ببر نیز در خطر انقراض قرار دارند.

رفتارشناسی ببرها

برخلاف اغلب گربه‌سانان،‌ ببرها و جگوارها علاقه‌ی زیادی به شنا و خنک کردن خود در آب دارند.
همچنین ببرها گاهی غذای خود را از آب شکار می‌کنند یا شکار خود را همراه خود به داخل آب می‌برند.

بارداری و زایمان ببرها / قلمرو ببرها

جفت‌گیری ببرها معمولا در زمستان صورت می‌گیرد. طول دوره‌ی بارداری در ببرها ۱۱۳-۱۰۵ روز است. ببرهای ماده معمولا ۲تا۳ قلو بچه به دنیا می‌آورند،‌ ولی تعداد توله‌های بیشتر هم در آن‌ها دیده می‌شود.

انقراض ببر مازندران

دلایل زیادی باعث انقراض ببرهای مازندران شد. از جمله سوزاندن جنگل‌ها و مراتع به بهانه استفاده کشاورزی، شکار بی‌رویه آهو و گوزن که غذای ببر مازندران بود و همچنین شکار غیرقانونی و زیادی خود ببرها، به منقرض شدن این حیوان زیبا انجامید. امید است که پلنگ و یوزپلنگ ایرانی به این سرنوشت شوم دچار نشوند.

رژیم غذایی و شکار در ببرها

در این مطلب به رژیم غذایی و شکار ببرها پرداخته ایم. ببر می‌تواند در یک وعده حدود ۱۸ کیلوگرم گوشت بخورد ولی تا چند روز هم می‌تواند غذا نخورد. برای مطالعه کامل این مطلب با ما همراه باشید.

زیستگاه ببرها

زیستگاه و استتار ببرها

از دست رفتن زیستگاه، شکار غیرقانونی ببر و خوراک ببرها، همگی فرایندهایی هستند که منجر‌ به خالی شدن جنگل‌ها از ببر و دیگر پستانداران بزرگ در سراسر جنوب و جنوب شرق آسیا شده است.

انواع رنگ ببرها / از ببر سفید تا ببر طلایی و سیاه

یک کروموزوم جهش یافته‌ی مشهور باعث به‌وجود آمدن ببر سفید می‌شود، حیوانی که در دنیای وحش بسیار کمیاب است اما به دلیل شهرت در برخی باغ وحش‌ها به‌وجود می‌آید. با ما همراه باشید تا با انواع رنگ در ببرها آشنا شوید.

گونه‌ های در حال انقراض ببر

در این مطلب به گونه های انقراض شده (نابود شده) ببر پرداختیم. این سه گونه عبارتند از ببر مازندران / ببر جاوان و ببر بالی که متاسفانه دیگر صدای غرش آنها شنیده نمی شود.

زیرگونه‌ های ببر (قسمت دوم) / از ببر سیبری تا ببر سفید

همانطور که در مطلب قبل به آن اشاره کردیم ۹ زیرگونه از ببر وجود دارد که ۳ تای آن‌ها نابود شده‌ است و گذشته‌ی آن‌ها به بنگلادش، سیبری، ایران، افغانستان، هند، چین و آسیای جنوب شرقی باز می‌گردد. همچنین ببرهای مربوط به سه جزیره‌ی اندونزی نیز به شدت در خطر هستند.