دوشنبه/ 8 آذر / 1400

مراقبت در صحف عرفانیه / حضور و مراقبت استاد صمدی آملی (مجلس پانزدهم)

استاد صمدی آملی

مراقبت در صحف عرفانیه

بسم الله الرحمن الرحیم

اَلحَمدُ و الثَّنا لِعَینِ الوُجود ثُمَّ الصَّلاة و السَّلام عَلی واقِف مَواقِفِ الشُّهود، سَیِّدنا اَبی‌ القاسم محمد صلی الله‌ علیه و آله و سلم و علی اَهل‌ِ بَیتِه اَلاُمَناءِ المعبود.

درباره مراقبت، به‌ معنای اخلاقی، مطالبی مطرح می‌شود که با مراجعه عزیزان به صحف اخلاقی قابل‌ حل خواهد بود، اما اکنون، وارد بحث مراقبت، به‌ معنای شریف و عرشی عرفانی می‌شویم.

بیشتر بخوانید: موت طبیعی کمال نیست / حضور و مراقبت استاد صمدی آملی (مجلس چهاردهم)

مراقبت در صحف عرفانیه

مراقبت در صحف عرفانیه، به مقام شامخ توحید صمدی قرآنی باز می‌گردد. در این مراقبت، نه‌ تنها بحث مراقبت از گناه در معنای متعارف مطرح نیست، بلکه اوج این مراقبت، حتی ثواب‌ های مطرح‌ شده در بخش مراقبت‌ های اخلاقی را تحت‌ الشعاع قرار می‌ دهد و چه‌ بسا شخص مراقب، با رسیدن به این مقام شریف عرشی، آن بخش از فرمایش آقا در الهی‌نامه را در خود پیاده می‌کند که فرمودند:

الهی، در این شب دوشنبه بیستم شهر الله رسول‌ الله 1391 ه‌-ق از استغفارهایم و از عبادتهایم هم جملگی استغفار می‌کنم. (یا توّاب و یا غفور و یا رحیم یا من یُحِبُّ التّوّابین)، توبه‌ام را بپذیر!

در مراقبت اخلاقی، شخص مراقب می‌کوشد که گناه نکند و از گناه خود استغفار می‌کند و به‌ ازای نمازی که در پیشگاه الهی می‌خواند، عوض می‌طلبد، اما در مراقبت عرشی عرفانی، شخص مراقب، نه‌ تنها اهل گناه به‌ معنای متعارف نیست، بلکه براساس وظیفه شرعی، عبادات را هم انجام می‌دهد و در پایان، از عبادات خود استغفار می‌کند که مبادا نعوذبالله در پیشگاه الهی، در مقام عبودیت، قائل به وحدت عددی باشد.

عابد به‌ ازای عبادتش که عبودیت جوهره‌ عبد را تشکیل می‌دهد از خدا اجرت می‌طلبد، اما عارف، خود را به خدا می‌دهد و به تعبیر بهتر، آن‌چنان در عبادتش در حق متعال غرق می‌شود که حتی خودی نمی‌بیند که بخواهد خودش را به‌حق متعال تقدیم کند و در این مقام است که به مقام عرشی ملائکه مهیمین راه پیدا می‌کند؛ چراکه این ملائکه هم خودی ندیدند.

لذا فرمودند: عابدان از گناه توبه کنند، عارفان از عبادت استغفار

این عارفان الهیه که اهل‌ الله هستند، خدا را بالذات می‌خواهند و غیر خدا را بالعرض؛ لذا خودشان هم به یک نحوه غیر می‌باشند و آنگاه این غیر بالعرض را تقدیم آن حقیقت بالذات الهیه می‌کنند.

ادامه دارد…

بیشتر بخوانید: در عالم فقط خودت را باش

کتاب حضور و مراقبت استاد صمدی آملی مجموعه سخنرانی های ایشان در مشهد مقدس و در محضر امام رضا علیه السلام در سال ۱۳۷۸ است.

مجله اینترنتی تحلیلک

اسکرول به بالا