پنجشنبه/ 14 مرداد / 1400

مضرات آویشن / چه کسانی آویشن مصرف نکنند؟

آویشن به عنوان یک درمان سنتی طیف وسیعی از ناراحتی‌ ها و بیماری ‌ها شامل بیماری ‌های گوارشی، تنفسی و عصبی را نیز درمان می‌کند. اما هرگز نباید از مضرات آویشن هم غافل شوید.

شناخت مضرات آویشن و بررسی عدم مصرف آن در افراد / مضرات آویشن / چه کسانی آویشن مصرف نکنند؟

آویشن به عنوان یک درمان سنتی طیف وسیعی از ناراحتی‌ ها و بیماری ‌ها شامل بیماری ‌های گوارشی، تنفسی و عصبی را نیز درمان می‌کند. اما هرگز نباید از مضرات آویشن هم غافل شوید.

مضرات آویشن

چه کسانی آویشن مصرف نکنند؟

در افرادی که سابقه حساسیت به ترکیبات گیاهی را دارند امکان بروز تحریکات مخاطی با مصرف گیاه آویشن به شکل پودر یا دمنوش وجود دارد. در صورت بروز حساسیت معمولا علائمی مانند سوزش سردل، تهوع و استفراغ، سردرد، تنگی نفس، تپش قلب، خارش و تاول‌های پوست، اسپاسم دستگاه گوارشی نمایان می‌شود و یا حتی در موارد شدید منجر به بروز کما می‌شود.

در مصرف روغن و اسانس خالص آویشن به صورت موضعی باید خیلی دقت داشت چرا که می‌تواند منجر به تحریکات پوست به ویژه در افراد حساس شود و لازم است که قبل از مصرف حتما این ترکیبات رقیق شوند.

همچنین برخی از گونه ‌های آویشن ممکن است منجر به تحریک غده تیروئید شود پس در بیمارانی که از مشکلات غده تیروئید رنج می‌برند یا دارو‌های تیروئید مصرف می‌کنند آویشن توصیه نمی ‌شود.

همچنین احتمال تداخل دارو‌های گیاهی با هم وجود دارد و بهتر است که افراد از مصرف هم ‌زمان آویشن با سایر ترکیبات گیاهی در دوز‌های بالا اجتناب کنند. همچنین آویشن به دلیل محتوای بالای ترکیبات اسانسی و طبع گرم و خشک گیاه بهتر است در افرادی که زخم ‌های گوارشی و مشکلات ناشی از گرمی معده دارند از مصرف مقادیر بالای این گیاه اجتناب کنند.

مصرف دوز‌های زیاد آن‌ها در دوران بارداری توصیه نمی‌شود که گیاه آویشن هم از این قاعده پیروی می‌کند و می‌تواند حتی در دوز‌های بالا منجر به سقط جنین شود.

در برخی از مطالعات اثرات افزاینده فشارخون آویشن اثبات شده است پس بهتر است افرادی که سابقه فشارخون بالا دارند یا از دارو‌های کاهنده فشارخون استفاده می‌کنند از مصرف دمنوش آویشن اجتناب کنند.

مضرات آویشن / چه کسانی آویشن مصرف نکنند؟
مضرات آویشن

بیشتر بخوانید: دمنوش آویشن ضد ویروس تنفسی و مناسب برای ایام کرونا

نکته مهم

معرفی تمامی گیاهان دارویی و میوه ها صرفا جهت بالا بردن دانش عمومی جامعه است و توصیه برای مصرف نیست. برای بهره مندی درست از خواص دارویی گیاهان حتما با پزشک متخصص مشورت کنید.

برای سلامت خود جانب اعتدال را در مصرف تمامی مواد غذایی و گیاهی رعایت نمایید.

 

با تشکر از دکتر مرتضی مجاهدی

مجله اینترنتی تحلیلک

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اخبار داغ

آخرین مطالب

منتخب سردبیر

اسکرول به بالا