آموزش خیاطی به روش گرلاوین / الگوی بالاتنه (قسمت پنجم)

در دنیای خیاطی روش های مختلفی برای دوخت لباس ها وجود دارد. این روش ها یا متدها به خاطر تفاوتی که در ریزه کاری ها، فرمول ها و محاسبات دارند به روش های مختلفی تقسیم شده اند. از جمله روش هایی که در دنیای خیاطی از آن ها برای دوخت لباس ها استفاده می شود می توان به روش متریک، گرلاوین، سایز بندی و مولر اشاره کرد. ما در این آموزش قصد داریم شما را با روش گرلاوین و آموزش رسم کنفرماسیون در الگو بالاتنه به روش گرلاوین آشنا کنیم.

طریقه رسم کنفرماسیون

…ادامه از مطلب قبل «الگو بالاتنه قسمت چهارم»

کنفرماسیون اندازه گرفته شده روی مانکن را نصف نموده و هلال پشت یقه نقطه (ر) تا نقطه (د) را در بالاتنه پشت اندازه می گیریم. از گوشه گردن نقطه (ر) در بالاتنه جلو کنار گذاشته به‌ طوری‌ که پنس سرشانه بسته باشد. تا روی خط ۲ سانتی‌متری گودی گردن در قسمت پهلوی جلو اندازه می‌زنیم، اختلاف این نقطه تا نقطه کمر نقطه (غ) را حساب می‌کنیم، همان مقدار را از خط سینه نقطه (خ) در قسمت پهلو پایین آمده نقطه (چ) به دست می آید.

این دو نقطه را به شکل پنس به نوک سینه نقطه (گ) وصل می‌کنیم. چون این پنس همیشه در خط پهلو باید بسته باشد درنتیجه خط پهلوی جلو و پشت باهم اختلاف پیدا می‌کند. برای رفع این مشکل به اندازه قطر پنس کنفرماسیون از زیر حلقه نقطه (ی) بالا می رویم و حلقه سوم را آرایش می کنیم.

همان‌طور که توضیح داده شد پنس کنفرماسیون در الگو همیشه بسته است و برای رفع کیست نوک سینه و خط پهلو می‌توانیم با قیچی کردن پنس سر شانه پنس کنفرماسیون را به پنس سر شانه متصل کنیم.

امتحان کنفرماسیون

در بعضی از اندام ها به خاطر برجستگی زیاد سینه و یا گودی زیاد کمر، پنس کنفرماسیون از حدود ۵ سانتی‌متر که حد مجاز آن در نظر گرفته‌ شده بیشتر می‌شود در این‌گونه اندام‌ها می‌‌توان برای رفع بزرگی پنس کنفرماسیون، امتحان کنفرماسیون را انجام داد.

به‌ این‌ ترتیب که بلندی جلوی بالاتنه را با بلندی پشت جمع نموده و حاصل را تقسیم بر دو کرده برابر سپس جواب را به سه تقسیم می کنیم. دو عدد به دست آمده از تقسیم ها را با هم جمع می‌کنیم، حاصل جمع به دست آمده برابر با اندازه نصف کنفرماسیون است.

به‌ این‌ ترتیب اگر بلندی بالاتنه جلو را ۳۴ و بلندی بالاتنه پشت را ۳۸ فرض نماییم مجموعه بلندی جلو و پشت به صورت زیر به دست می آید.

۳۴+۳۸=۷۲

۷۲/۲=۳۶

۳۶/۳=۱۲

۳۶+۱۲=۴۸(نصف اندازه کنفرماسیون)

 

مجله اینترنتی تحلیلک