دوشنبه/ 3 آبان / 1400

طرح روی گونی

در آموزش شبه قالی حالا می رویم سراغ انتقال طرح روی گونی:

1- می توانید از میز نور استفاده کنید. به این صورت که می توانید زیر میز شیشه ای چراغ بگذارید، طرح را روی میز می گذاریم و بعد گونی را روی طرح قرار می دهیم و طرح را روی گونی می کشیم.

2- می توانید بین طرح و گونی کاربن بگذارید و از روی طرح بکشید تا روی گونی بیفتد بعد با ماژیک پر رنگ کنید.

3- در آخر اگر میز نور و کاربن نداشتید، طرح را روی شیشه پنجره بچسبانید تا تکان نخورد، بعد گونی را بگذارید روی آن را بکشید.

نخ کردن
نحوه نخ کردن سوزن

 

برای نخ کردن سوزن گونی بافی، اول سوزن معمولی را نخ می کنیم. کاموا را از انتهای نخ که گره دارد رد می کنیم، سوزن را داخل سرنگ می فرستیم تا به سوزن گونی بافی برسد، وقتی سوزن معمولی داخل سوزن گونی بافی رسید از انتهای سوزن بیرون می کشیم و از سوراخ دوم رد می کنیم.

در نظر داشته باشید که نیازی به گره زدن کاموا نیست!

 

نحوه بافت گونی

اول گونی را روی هم صاف می کنیم. با سوزن لحاف دوزی دور تا دور آن را کوک می زنیم تا گونی باد نکند و موقع بافت تکون نخورد.

اگر طرح نیاز به دورگیری داشت انجام می دهیم، اگرنه از پایین یا وسط طرح شروع به کار می کنیم. (بهتر است از وسط شروع کنید تا اگر حین بافت، باد داخل گونی افتاد وسط کار نباشد و به مرور حین بافت خالی شود.)

برای بافت، سوزن را تا انتها وارد گونی می کنید. (سریع باید وارد کرد.)

بافت پادری
نحوه بافت

 

در ادامه آرام سوزن را بیرون می کشیم. به صورتی که فقط نوک سوزن بیرون بیاید و نخ معلوم نباشد. یک مقدار سوزن را جلو می بریم و کوک بعدی را دوباره فرو می کنیم.

بافت
نحوه بافت

 

کوک ها باید نزدیک به هم باشند تا بافت منسجم شود.

نخ دنباله سوزن باید آزاد باشد تا راحت دوخت انجام شود، وگرنه دوخت ها شکافته می شود.

اگر در حین بافت شبه قالی بعضی از بافت های قبلی کشیده شد، مساله ای نیست، در انتهای کار و بعد از زدن چسب آهن می توان نخ های کشیده شده را قیچی کرد.

برای یک دست شدن گونی بافی سوزن را تا آخر فرو می کنیم، نباید بگذاریم نخ کشیده شود. سوزن نباید به نخ های قبلی گیر کند چون باعث کشیده شدن نخ های قبلی می شود.

اگر برای کار احتیاج به تعویض رنگ داشتیم، کاموا را قیچی می کنیم و رنگ مورد نظر را داخل سوزن گذاشته و مثل قبل شروع به دوخت می کنیم و احتیاجی به گره زدن نیست.

ادامه دارد…

مجله اینترنتی تحلیلک

اسکرول به بالا