یکشنبه/ 10 مرداد / 1400

اسپاتی فیلوم (گیاه صلح) و همه آنچه که باید درباره آن بدانید

گل اسپاتی فیلوم سفید نور کم را می تواند تحمل کند و خود را با آن وفق دهد اما بدون وجود نور پنجره و یا لامپ، با مشکل کمبود گلدهی و یا عدم وجود گل مواجه خواهد شد. این گیاهان می توانند هر کمبودی را تحمل کنند به جز نور مستقیم که برایشان غیرقابل تحمل است و گلدهی بیشتر آنها به نور غیرمستقیمی که به آنها می تابد بستگی دارد.

√ روش نگهداری گل اسپاتی فیلوم و راه حل هایی برای خلاص شدن از آفات

 معرفی گل اسپاتی فیلوم (گیاه صلح / روش نگهداری گل اسپاتی فیلوم / تکثیر اسپاتی فیلوم)

نام دیگر گیاه اسپاتی فیلوم گیاه صلح ”peace lily” است. گل اسپاتی فیلوم گیاهی چند ساله است و بومی جنگل های مرکزی و جنوب آمریکا است.

اسپاتی فیلوم گیاه آپارتمانی و زیبایی به حساب می آید اما در برخی از مناطق آمریکا در بیرون از منزل نیز رشد می کند.

برگ های اسپاتی فیلوم سبز رنگ و نوک تیز هستند. این گیاه جزو گیاهان تصفیه کننده هوا نیز محسوب می شود.

نگهداری از این گیاه راحت است و با نور کم هم سازگار است.

گیاه صلح / تکثیر اسپاتی فیلوم / روش نگهداری گل اسپاتی فیلوم

روش نگهداری گل اسپاتی فیلوم (گیاه صلح)

نور

گل اسپاتی فیلوم سفید نور کم را می تواند تحمل کند و خود را با آن وفق دهد اما بدون وجود نور پنجره و یا لامپ با مشکل کمبود گلدهی و یا عدم وجود گل مواجه خواهد شد.

این گیاهان می توانند هر کمبودی را تحمل کنند به جز نور مستقیم که برایشان غیرقابل تحمل است و گلدهی بیشتر آنها به نور غیرمستقیمی که به آنها می تابد بستگی دارد.

علت بیش از حد زرد رنگ شدن برگ های این گیاه می تواند به علت کمبود نور باشد.

دما

دمای رایج در منزل و مقداری گرم تر برای رشد بهتر این گیاه مناسب است. مکان هایی که ناگهان گرم و سرد می شوند مطلوب این گیاه نیست.

در کل دمای بین ۱۲ الی ۲۳ درجه را ترجیح می دهد و اگر دمای هوا زیاد شود باعت پیچیدگی و سوختگی برگ هایش می شود و به سرما حساس است و هوای سرد را نمی تواند تحمل کند.

آبیاری

در حالت ایده آل این گیاه خاک مرطوب (نه خیس) را ترجیح می دهد و بهتر است آب دهی را وقتی که خاک خشک شد انجام دهید.

ولی هرگز اجازه ندهید گیاه در خاک خیس دایمی بماند و اجازه ندهید تا گیاه از کم آبی پژمرده شود. (این گیاه از گیاهانی است که به سرعت خود را ترمیم و از پژمردگی نجات می دهد)

آب اضافی گیاه بعد از آبیاری باید از خاکش خارج شود در غیر این صورت باعث پوسیدگی ریشه های گیاه می شود.

برگ های اسپاتی فیلوم در اثر آبیاری زیاد یا کم قهوه ای رنگ می شود پس بهتر است برنامه آب دهی گیاه را تغییر دهید.

لطفا برای خواندن ادامه این مطلب بر روی عکس زیر کلیک کنید.

اسپاتی فیلوم / گیاه صلح / تکثیر اسپاتی فیلوم / روش نگهداری گل اسپاتی فیلوم

√ تکثیر اسپاتی فیلوم و علت زرد شدن برگ ها / رفع مشکلات گیاه

تکثیر اسپاتی فیلوم (گیاه صلح)

تکثیر اسپاتی فیلوم به دو صورت انجام می شود.

۱. تقسیم بوته / تکثیر اسپاتی فیلوم

برای تکثیر اسپاتی از طریق تقسیم بوته اجازه دهید گیاه کامل رشد کند. پس از بالغ شدن می‌توانید گیاه بالغ را به دو یا سه دسته تقسیم کرده و هر گیاه جدید را در ۲ گلدان جداگانه و در ارتفاع گیاه مادر بکارید.

۲. کاشت بذر / تکثیر اسپاتی فیلوم

برای کاشت بذر اسپاتی فیلوم نیز بهتر است، دانه ها را در لایه‌ی نازکی از بستر سبک و آماده‌ی کاشت بریزید و در دمای محیط نگهداری کنید. برخلاف گیاه مادر، بذرها برای رشد به نور بیشتری نیاز دارند. اما آنها را از تابش مستقیم آفتاب دور نگه دارید. رطوبت نسبی محیط را افزایش دهید تا در طول ۱۰ روز جوانه های بذرها را مشاهده کنید.

اسپاتی فیلوم / گیاه صلح / تکثیر اسپاتی فیلوم / روش نگهداری گل اسپاتی فیلوم
اسپاتی فیلوم (گیاه صلح)

علت زرد شدن برگ‌های اسپاتی فیلوم چیست؟

اسپاتی فیلوم از جمله گیاهانی است که برای افراد کم‌تجربه در زمینه نگهداری از گیاهان توصیه می‌شود. به همین دلیل، مشاهده کردن برگ‌های زرد رنگ در این گیاه اصلا اتفاق خوش آیندی نیست. حال دلایل اصلی زرد شدن برگ‌های اسپاتی فیلوم را بررسی کرده و مشکل گیاه خود را برطرف کنید:

پیر شدن برگ‌ها- علتی طبیعی برای زرد شدن

اجازه بدهید اولین دلیل را به علتی نرمال و بدون نگرانی اختصاص دهیم. برگ‌های قدیمی به طور طبیعی زرد شده و در نهایت خشک می‌شوند و می‌ریزند.

می‌توانید آنها را به محض زرد شدن از گیاه جدا کنید، پس خیالتان راحت باشد که این مورد، مشکلی برای گیاه به حساب نمی‌آید. برگ‌ها را از محل اتصال به ساقه با یک قیچی تمیز ببرید.

آبیاری بیش از حد- رایج‌ترین دلیل برای زرد شدن برگ‌های اسپاتی فیلوم

آبیاری بیش از حد، محتمل‌ترین علت برای زرد شدن برگ‌های اسپاتی فیلوم است. به طور کلی این مشکل از اصلی‌ترین مشکلات در نگهداری از گیاهان آپارتمانی به شمار می‌رود.

اما صرفا آبیاری زیاد گیاه ممکن است دلیل ایجاد این مشکل نباشد، استفاده از گلدانی بدون حفرات زه کشی کافی یا خاکی با زه کشی ضعیف نیز می‌تواند این مسئله را تشدید کند.

در تمام این حالات، ریشه در آب قرار گرفته، اکسیژن کافی به آن نرسیده و در نهایت پوسیده می‌شود.

بهترین راه حل پیشگیری است. گیاه را فقط زمانی آبیاری کنید که به آن نیاز دارد. بنابراین آبیاری در روزهای از قبل تعیین شده می‌تواند مشکلات بزرگی برای گیاه ایجاد کند.

در صورت نیاز گیاه را مجدد در خاکی سبک‌تر بکارید، خاکی که رطوبت را حفظ کرده و در عین حال آب را به خوبی عبور می‌دهد. خاک‌های حاوی ترکیبات و الیاف طبیعی، بهترین انتخاب‌ هستند.

از وجود حفرات زه کشی کافی در زیر گلدان اطمینان حاصل کنید تا آب هرگز در آنجا جمع نشود. اگر با این مشکل روبرو شدید، اجازه دهید ریشه قبل از آبیاری مجدد کاملا خشک شود. اینگونه از ابتلای گیاه به قارچ و پوسیدگی جلوگیری می‌کنید.

فراموش نکنید که اسپاتی فیلوم خاک مرطوب را دوست دارد اما تا خشک شدن نیمه بالایی خاک صبر کنید و سپس آن را آبیاری کنید.

لطفا برای خواندن ادامه مطلب بر روی عکس زیر کلیک کنید.

اسپاتی فیلوم / گیاه صلح / روش نگهداری گل اسپاتی فیلوم

مجله اینترنتی تحلیلک

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اخبار داغ

آخرین مطالب

منتخب سردبیر

اسکرول به بالا