شنبه/ ۲ مرداد / ۱۴۰۰

آیا انجام حجامت برای همه مفید است؟

نکته حائز اهمیت این است که در طب ایرانی به حجامت بیش و پیش از یک راهکار درمانی، به عنوان اقدامی برای حفظ سلامتی نگاه می شود.

آیا انجام حجامت برای همه و در همه جا مفید است؟

از دیدگاه طب ایرانی، حجامت جزو اعمال یداوی محسوب می شود. یعنی اقدامات درمانی که به تشخیص پزشک و در صورت لزوم در کنار اقدامات اساسی پیشگیری و درمان مانند اصلاح سبک زندگی، تدابیر تغذیه ای، دستورات دارویی و … پزشک طب ایرانی، ممکن است توصیه به انجام آن نماید.

چند توصیه برای انجام حجامت

نکته حائز اهمیت این است که در طب ایرانی به این عمل بیش و پیش از یک راهکار درمانی، به عنوان اقدامی برای حفظ سلامتی نگاه می شود و از این منظر حجامت به شرط رعایت آداب آن برای افراد سالم و غیربیمار هم می تواند مفید باشد.

اگرچه تاکنون تحقیقات زیادی در مراکز پژوهشی دنیا درباره خواص و اثرات آن انجام شده و غالب آن موید اثربخشی حجامت در پیشگیری و درمان برخی بیماری ها است، لیکن همچنان باید تحقیقات بیشتر در این زمینه صورت پذیرد.

توصیه به انجام آن به معنای رد کردن خواص و اثرات اهدای خون و منع آن نیست. فراموش نکنیم که اهدای خون، اهدای زندگی است و حس نوع دوستی انسان ها اقتضای می کند با اهدای خون در یاری بیماران نیازمند بکوشند.

حجامت

بلاشک زمانی این اقدام در پیشگیری و درمان اثر خواهد گذاشت که توسط پزشک طب ایرانی و به عنوان جزیی از پلن درمانی و در کنار سایر تدابیر در نظر گرفته شود.

با این تفسیر، ممکن است در موارد زیادی این اقدام یا اندیکاسیون (کاربرد) نداشته باشد، یا اثرات مثبت چندانی نداشته باشد و یا حتی مضر باشد.

پزشک طب ایرانی با در نظر گرفتن شرایط فرد از جمله مزاج فرد، وضعیت سلامت و بیماری های فرد، آداب آن از جمله زمان هایی که برای حجامت توصیه شده و یا منع شده است و ..‌. در مورد اثربخشی آن تصمیم گیری و توصیه نماید.

متاسفانه از یک طرف عده ای طب سنتی را مترادف با اعمالی مانند حجامت می دانند، در صورتی که در بین مبانی، دستورات و تدابیر طب ایرانی، این اقدام سهم کوچکی را به خود اختصاص داده است و از سوی دیگر عده ای نیز با اغراق در خواص آن، سعی در بزرگ نمایی و سودجویی دارند.

نکته نهایی برای انجام حجامت

توصیه نهایی این است که این کار با تشخیص و تجویز و زیر نظر پزشک ایرانی و در مراکز معتبر و مجهز و با رعایت اصول و موازین بهداشتی انجام شود و علاوه بر آن توصیه های لازم در خصوص رعایت تدابیر طب ایرانی در زمینه های تغذیه، ورزش، خواب، بهداشت روان، اصلاح مزاج، کنترل وزن و ..‌. ارائه و مراعات شود و از انجام آن در افراد، زمان ها و شرایطی که در منابع طب سنتی به عنوان موارد منع حجامت ذکر شده، اجتناب گردد.

 

با تشکر از دکتر مرتضی مجاهد

مجله اینترنتی تحلیلک

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اخبار داغ

آخرین مطالب

منتخب سردبیر

اسکرول به بالا