یکشنبه/ 3 مهر / 1401
بغلی شدن نوزاد

بغلی شدن نوزاد / بررسی یک باور غلط و غیر علمی

بغلی شدن نوزاد یک باور غلط است و هیچ پایه علمی ندارد. نقش مادر در شکل گیری اعتماد به نفس و عزت نفس کودک بسیار مهم تر از پدر است.

بغلی شدن نوزاد يک باور غلط است و هيچ پايه علمی ندارد. نقش مادر در شكل گيری اعتماد به نفس و عزت نفس كودک بسيار مهم تر از پدر است و يكی از مهم ترين راه های رفع نياز عاطفی كودک در آغوش گرفتن و نوازش وی تا زمانی است كه اين نياز در وی رفع شده و به آرامش برسد.

بغلی شدن نوزاد

بغل کردن نوزاد

بغل كردن و در آغوش گرفتن كودكان به خصوص در گروه سنی صفر تا دو سال از مهم ترين نيازهای عاطفی آن هاست.

آغوش مادر امن ترين و پر آرامش ترين مكان براي كودک است و حس امنيت را در كودک پايه ريزی می كند.

بوسيدن، بغل كردن و بازی با بچه ها باعث افزايش هوش آن ها می شود.

بیشتر بخوانید: تفاوت ترکیب شیر مادر با یکدیگر و نگرانی مادران از شیر دهی

هر چه نوزاد بيشتر مورد توجه قرار گيرد بيشتر با اصوات و تصاوير افراد آشنا شده و حواس حتی تكلم وی تقويت می شود. تا ١٤ ماهگی می بايست نياز كودک بلافاصله برطرف شود.

كودكی كه تحت حمايت عاطفی والدين قرار گرفته در آينده از هر گونه استرس در امان است. پس از محبت كردن به كودكانتان دريغ نكنيد.

بغلی شدن نوزاد

بغلی شدن نوزاد
بغلی شدن نوزاد

بغلی شدن نوزاد یک باور غلط

عوام معتقدند كه اگر مادر يا پدر مدت زمان زيادی از روز كودك خود را در آغوش بگيرند وی در اصطلاح “بغلی” می شود و اين موضوع باعث وابستگی های روحی وی در زندگي آينده و بزرگسالی كودک می شود كه اين باور بسيار غلطی است و در واقع عكس آن صادق است. اگر اين نياز در كودکی برطرف نشود باعث وابستگی های شديد عاطفی و روانی اين فرد در بزرگسالی می شود.

بیشتر بخوانید: شروع و نحوه دادن غذای کمکی به شیرخواران طبق توصیه های جدید

بدو تولد تا دو سالگی زمانی است كه اعتماد در كودک پايه ريزی می شود و وی به خود، والدين و دنيای اطراف اعتماد می كند. اگر در اين سن به نيازهای عاطفی كودک پاسخ داده نشود وی دچار بی اعتمادی شده و اين عدم اعتماد در بزرگسالی موجب شک، كم رويی و خجالتی شدن فرد می شود.

وظيفه والدين محبت كردن و آماده كردن كودک براي ورود به زندگی اجتماعی با روحيه ای مناسب و شخصيتی متعادل است و اين امر تنها از طريق رفع نياز عاطفی و روانی كودک ميسر می شود.

 

با تشکر از دکتر شادی مدرس

مجله اینترنتی تحلیلک

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x